Život i društvo

Učenici OŠ A. i I. Kukuljevića iz Varaždinskih Toplica odlični na prvenstvu u šahu

šah turnir učenici

U Srednjoj školi u Ivancu 25. siječnja je održan treći od ukupno pet turnira četvrte sezone Pojedinačnog učeničkog županijskog prvenstva u šahu.

Nastupilo je 139 djece, od toga 78 na turniru nižih razreda, 54 na turniru viših razreda te sedam na turniru srednjih škola.

Na turniru nižih razreda pobijedio je Max Poljan iz VI. OŠ Varaždin, drugi je bio njegov školski kolega Matija Herceg, a treći Patrik Ježovita iz Lepoglave.

Kod djevojčica je prvo mjesto osvojila Paula Friščić iz Ivanca, druga je bila Mia Jurša iz Varaždinskih Toplica, a treća Emina Cerjan iz Druškovca.

Dokaz sve jače konkurencije u šahu među učenicima osnovnih škola je podatak da, po prvi puta otkada se igra PUŽ, OŠ A. i I. Kukuljevića iz Varaždinskih Toplica nije osvojila nijednu medalju u konkurenciji viših razreda. Pobijedio je Mateo Pongračić iz Petrijanca, drugi je bio Matej Friščić iz Ivanca, a treći Pavlo Kovaček iz Druškovca.

Iako nisu osvojili nijednu medalju, predstavnici OŠ A. i I. Kukuljevića iz V. Toplica ostvarili su odlične rezultate: na četvrtom mjestu završio je Petar Kanešić, peti je bio Petar Križanić, šesti Mislav Matkun, osmi Leonard Pokos, a jedanaesti Matej Modrić.

U konkurenciji djevojčica sve tri medalje osvojile su učenice PŠ Druškovec. Najbolja je bila Jelena Inkret (ukupno na devetom mjestu), druga je bila njezina sestra Janja (ukupno na dvanaestom mjestu), a treća Marta Maloić Surko (ukupno na četrnaestom mjestu).

Na turniru srednjih škola pobijedio je Hrvoje Hostnjak, učenik Elektrostrojarske škole, Filip Križanić iz Prve gimnazije Varaždin bio je drugi, a treći Luka Hereković iz Elektrostrojarske škole. Najbolja djevojčica bila je Silvija Sever, također učenica Elektrostrojarske škole.

Kompletni rezultati natjecanja, fotografije, ukupni poredak i prijenosi nekih partija mogu se pronaći na web stranici http://sah-mladost.hr/3puz19/.

Slobodno počnite pripremati roštilj za Praznik rada, ali izgleda da kiša ipak neće izostati

Sljedećeg tjedna u srijedu obilježavamo 1. svibnja, odnosno Praznik rada.

Već tradicionalno to je dan za druženje u prirodi, na otvorenom, a često i za pečenje roštilja ili kuhanje graha. Jedan od ključnih uvjeta za to je lijepo vrijeme.

Prema sedmodnevnoj prognozi DHMZ-a 1. svibnja bi na sjeveru Hrvatske uglavnom trebao biti sunčan i topao.

Proteklih dana bilo je hladno i kišovito, ali već od petka, 26. travnja, stiže sunčano vrijeme i temperatura raste. Početkom sljedećeg tjedna danju će biti i 24 °C.

Prema trenutnoj prognozi DHMZ-a na varaždinskom području na sam Praznik rada prijepodne će biti sunčano i toplo s temperaturom do 22 °C. Poslijepodne stižu oblaci, moguće je malo kiše, a nešto više kiše trebalo bi pasti poslije 20 sati.

I ostatak sljedećeg trebao bi biti pravi proljetni.

Državni inspektorat objavio: U ovim autima uočeni su problemi, javite se trgovcu

Državni inspektorat ovog je tjedna objavio je nekoliko obavijesti o tome da su u nekim vozilima uočene određene poteškoće i nedostatci te bi se vlasnici trebali javiti trgovcima kod kojih su kupili svoja vozila.

Osobna vozila / kombi Eos, Golf, Golf Plus, Golf Cabrio, Sharan, Passat CC, Passat, Polo, Fox, Vivo Classic, Crafter

Kada se zračni jastuk vozača aktivira, kvar u generatoru plina zračnog jastuka može dovesti do nekontroliranog napuhavanja i oslobađanja metalnih fragmenata, što može uzrokovati ozljede putnika, piše N1.