Povežite se s nama

Kultura

Udruga „Ritam misli“ održala večer poezije i glazbe te ugostila dvoje zanimljivih autora

Objavljeno:

- dana

U večernjim satima 25. kolovoza u atriju Franjevačkog samostana u Varaždinu, u okviru 24. Špancirfesta, Udruga „Ritam misli“ održala je 6. glazbeno-poetsku večer pod nazivom „Impuls – poezija špancira“.

I ove su godine, po običaju predstavljanja publici domaćih i svjetskih bardova poetskog neba, organizatori i utemeljitelji Udruge Ljubica Ribić i Milan Novak uz potporu Turističke zajednice i Koncertnog ureda Grada Varaždina doveli dva zanimljiva gosta: izuzetnu književnicu i jednu od najpoznatijih suvremenih hrvatskih pjesnikinja Lanu Derkač, višestruko nagrađivanu autoricu u zemlji i inozemstvu, čija su djela prevedena na više od 20 stranih jezika, te književnika, scenarista i novinara Ferija Lainščeka, velikana moderne slovenske književnosti, također vrsnog romanopisca i pjesnika, autora više od 30 književnih naslova, među kojima su i brojni bestselleri i djela dobitnici brojnih nagrada, domaćih i inozemnih. 

Uz glavne goste, poetske velikane moderne lijepe književnosti iz Slovenije i Hrvatske, čaroliju večeri upotpunili su i domaćini Franjevci iz varaždinskog Franjevačkog samostana, čiji je gvardijan fra Dragan Grizelj prisutnima poželio dobrodošlicu te upoznao publiku s umjetničkim i poetskim djelovanjem  jednog od prvih talijanskih narodnih pjesnika srednjeg vijeka – Sv. Franje Asiškog.

Ispred njegovog su kipa u atriju samostana nastupili i gosti pjesnici grada domaćina – Hana Kunić, pjesnikinja i dramska umjetnica Varaždinskog HNK te pjesnik i književnik Ernest Fišer iz Varaždina, a pridružile su im se i pjesnikinje Branka Kamenšek iz Slovenskog Kamnika i Anka Dorić iz Zagreba.

Ova večer upotpunjena je glazbom – nastupom mlade harfistice iz Zagreba Tare Franjić (16), studentice Konzervatorija za glazbo in balet u Mariboru, i talentirane vokalistice, djevojke moćnog glasa Petre Antolić, koja je nastupila s pjesmama Leonarda Cohena, Arethe Franklin i Nine Simone.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje