Povežite se s nama

U fokusu

Upitnik za Bosilja: Kako su Petrići povezani s tvrtkama za obradu otpada i tko će biti direktor Čistoće?

Objavljeno:

- dana

Na Facebook stranici ”Varaždinci za Čehoka” pojavio se upitnik za gradonačelnika Bosilja. Zanimljivo je da se u tim pitanjima imenom i prezimenom spominje ime novog direktora Čistoće.

Traju prepirke tko je kriv što se ne odvozi smeće, sazvan je Nadzorni odbor “Čistoće”

Također, spominje se i odvjetničko društvo Petrić, inače koalicijski partner Bosiljevog SDP-a…

Bosilj: Da sam ja Uprava Čistoće, smeće bi išlo u Univerzal…

Upitnik prenosimo u cijelosti.

“G. Bosilj, odgovorite na pitanja:

1. Je li Inspekcija zaštite okoliša zabranila Čistoći prikupljanje i odvoz? Ako jest, zašto tjerate direktora Čistoće da to nastavi raditi? Suprotno nalazu Inspekcije?

2. Gradonačelniče, ne poštujete službene nalaze i rješenja Inspekcije? Jeste li Vi iznad zakona?

3. Kako je sada direktor kriv ako ste Vi, Neven Bosilj, sredinom lipnja obećali “mi smo pred rješenjem” i hvalili se kako ste baš Vi, a ne župan, riješili dio otpada?! Ako ste riješili tada, kako sada ne možete?

4. Zašto forsirate Univerzal i govorite da ne treba javna nabava? Nije li uvijek bolje s nabavom? Gdje Univerzal ima deponiju? Navedite gdje? Kamo će to Univerzal odvesti? Tko će platiti razliku u cijeni? Građani?

5. Tko je bio odvjetnik Univerzala, barem ranije, ako nije i sada? Je li to jedan od Vaših koalicijskih partnera?

6. Jesu li Vaši koalicijski partneri, obitelj Petrić, od kojih su neki od prvoga dana prisutni na razgovorima oko otpada u Vijećnici, vezani na bilo koji način s tvrtkama za obradu otpada? Ako jesu, zašto ste ih pozivali čak i kad nisu bili još vijećnici? Je li to eklatantan sukob interesa?

7. Zašto konstantno medijski ali očito i izravno prisiljavate ili tjerate direktora Čistoće na protuzakonito postupanje govoreći “kakva nabava”, sugerirajući da je mogao neposrednom pogodbom osigurati Piškornicu? Ako je on mogao, zašto sada Vi ne sklopite izravnu pogodbu, tko Vam brani?

8. Odakle Vam pravo da kao jedan od članova Skupštine predlažete smjenu direktora na protuzakonit način? Jeste li ponovno iznad zakona?

9. Cijelo vrijeme se kunete u otvorenost i transparentnost, javne natječaje, dovođenje najboljih… Kako to da za novoga direktora Čistoće predlažete g. Sašu Avirovića bez natječaja, bez životopisa, bez predstavljanja javnosti? Je li to Vaša čuvena transparentnost?

10. Zašto ste predložili g. Avirovića ako postoje nekoliko medijskih objava iz kojih se može ozbiljno posumnjati u način na koji je obnašao funkciju tehničkog direktora Čakoma? Koje su njegove reference?

11. Zašto to činite na protuzakonit način, ignorirajući jasnu uputu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa da direktore i članove nadzornih i upravnih vijeća možete predložiti samo preko Gradskog vijeća?

12. Na kraju, da ne zaboravimo: u kampanji ste ponosno i samouvjereno isticali da ste potpuno spremni za obnašanje dužnosti. Kako sad odjednom više ništa niste znali, niste ni mogli znati, nije Vam bilo jasno, bivši su vam smjestili, dočekali su Vas problemi itd.? Jeste li onda lagali ili sada lažete?

13. I, sad na kraju: građani jedva preživljavaju promjene, smeće im je u stanovima i u kućama i dvorištima, kad mislite početi odvoziti otpad i konačno početi obavljati ono za što ste plaćeni – uspostaviti normalan način obavljanja komunalne djelatnosti, dakle, kada smrad iz naših stanova odlazi?”

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje