Povežite se s nama

Međimurje

Uručene povelje UNESCO-a povodom upisa međimurske popevke na listu nematerijalnih kulturnih dobara čovječanstva

Objavljeno:

- dana

Međimurska popevka stoljetna je baština hrvatskoga sjevera, a kao tradicionalni oblik pjevanja ovog dijela Hrvatske uvrštena je na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalnih kulturnih dobara čovječanstva, zahvaljujući generacijama ljudi koji su pjevajući pjesme uspjeli sačuvati ovaj tradicijski glazbeni izričaj od zaborava.

U petak, 2. lipnja, u zgradi Scheier u Čakovcu ministrica kulture i medija Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek je na prigodnoj svečanosti dodijelila povelje zaslužnima za uvrštenje međimurske popevke 2018. godine u Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva UNESCO-a.

Povelje su dodijeljene Međimurskoj županiji, Muzeju Međimurja Čakovec, Zajednici hrvatskih kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije, Općini Sveti Juraj na Bregu, Kulturno-umjetničkoj udruzi Seljačka sloga Nedelišće te Udruzi Matapur.

– Bili ste dio i snaga velikog kotača koji je pokrenuo projekt stvaranja ovog našeg spomenika, spomenika koji će ostati novim naraštajima, te pomogli da međimurska popevka postane institut. Da nije bilo popevke, Međimurje ne bi sačuvalo svoj jezik, identitet i ovo ne bi bio hrvatski kraj. Ona je uistinu blago čovječanstva i drago mi je da je UNESCO to prepoznao – rekao je međimurski župan Matija Posavec, dodavši da je međimurska popevka inspirirala slavne glazbene umjetnike i postala dijelom najljepših djela koje glazbena umjetnost Europe baštini.

– Zajednica hrvatskih kulturno – umjetničkih udruga koju vodi naš Dejan Buvač započela je taj kompleksan i neizvjestan proces priznanja i u njega uključila sve relevantne dionike da bi ga okrunila velikom, zasluženom pobjedom. Nastavite ponosno čuvati naše nasljeđe – poručio je župan Posavec.

Uzvanicima se obratila i gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini, rekavši da je u današnje vrijeme teško biti jedinstven te da upravo zato treba čuvati kulturno blago.

– Na sjeveru Hrvatske odavno smo shvatili da se posebno cijeni tradicija, a međimurska pjesma posebnost je našega kraja i niti jednog trenutka nije ostala zamrznuta u vremenu. Čakovec u vrh prioriteta stavlja ulaganja u kulturu i očuvanje tradicijerekla je gradonačelnica, zahvalivši Ministarstvu kulture i medija što je dodjelom povelja nagradilo zaslužne.

Predsjednik ZHKUU-a Međimurske županije Dejan Buvač naglasio je ponos i zahvalnost prema svim sudionicima ovog zahtjevnog procesa te pročitao pismo pokojne Tete Lize, najpoznatije izvođačice i promotorice međimurske popevke izvan granica Međimurja.

Teta Liza nije dočekala uvrštenje međimurske popevke u UNESCO-vu listu, međutim njezine izvedbe i danas odjekuju s nosača zvuka.

– Svaka međimurska pesma jedna je životna priča koja opisuje lepi ili manje lepi događaj. Nikaj vu Međimurju nije moglo prejti bez pesme. Denes se ne čuje gosto kak negda, ali se nadam da bo opstala… – napisala je Elizabeta Toplek – Teta Liza.

Svečanosti dodjele povelja Ministarstva kulture i medija, uz ministricu i suradnike, prisustvovali su brojni visoki uzvanici među kojima i glavna tajnica Hrvatskog povjerenstva za UNESCO Rut Carek, pročelnica Konzervatorskog odjela u Varaždinu Vesna Pascuttini Juraga, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina za potpredsjednikom Ivicom Baksom, saborska zastupnica Boška Ban Vlahek, gradonačelnici grada Preloga i Mursko Središće Ljubomir Kolarek i Dražen Srpak, načelnici općina, brojni predstavnici kulturno umjetničkih udruga, kulturnih ustanova, kao i brojni pojedinci koji su svojim potpisom dali potporu nominaciji međimurske popevke na UNESCO-ov reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva.  

Međimursku popevku vrhunskim izvedbama uzvanicima su dočarali Neven Kolarić, članovi KUD-a Novakovec, Tamara Korunek i Marko Žerjav, te Cecilija Merkač Hodopisk.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje