Povežite se s nama

U fokusu

Utječe li radon na učestalost raka pluća u ivanečkom kraju?

Objavljeno:

- dana

SPILJE IVANČICE I RAVNE GORE “POD POVEĆALOM”

Članovi Speleološke udruge Kraševski zviri započeli su s mjerenjem prirodne radioaktivnosti na području Ivančice i Ravne gore. Riječ je o projektu mjerenja koncentracija radioaktivnog plina radona koji inače predstavlja više od 50 posto prirodne radioaktivnosti na Zemlji.c

Tlak i temperatura

– Mjerače radioaktivnosti postavili smo u tri speleološka objekta – u stari rudnik Kraševski zviri na Ivančici iznad Ivanca, u jamu Voska luknja iznad Lepoglave te u Cerjansku špilju na Ravnoj gori iznad Klenovnika. Cilj nam je prikupiti podatke koji će nam dati dragocjene informacije o izloženosti čovjeka prirodnoj radioaktivnosti. Usto, podaci o koncentraciji radona omogućit će i praćenje širokog spektra različitih pojava na površini i u unutrašnjosti Zemlje – ističe voditelj projekta prof. Tomica Matišić, predsjednik Speleološke udruge.
Zanimljivo je da će se podaci prikupljeni u tom istraživanju koristiti u izradi preliminarnog radonskog zemljovida Republike Hrvatske, zatim za daljnja istraživanja povezanosti promjena koncentracije radona u tlu i podzemnoj vodi s meteorološkim parametrima (barometarski tlak, padaline, temperatura) i sa seizmičkim aktivnostima tla.

Pogodan prostor

– Posebno želim naglasiti da će podaci o koncentracijama radona na tom području biti korišteni i u svrhu povezivanja učestalosti plućnoga karcinoma na području Ivanca, Lepoglave i Klenovnika – naglašava prof. Matišić.
Ivanečki speleolozi taj projekt provode u suradnji s Komisijom za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza i s Laboratorijem za nisku radioaktivnost koji djeluje pri Odjelu za fiziku Sveučilišta u Osijeku.

Radioaktivni plin radon predstavlja više od 50 posto prirodne radioaktivnosti na Zemlji

– Važno je znati da speleološki objekti predstavljaju iznimno pogodan prostor za mjerenje koncentracije radona. Naime, u procesu emanacije radon se od mjesta nastanka kreće kroz pore u stijenama te ulazi u unutrašnjost spilje. One se smatraju statičnim sustavima, jer su u njima parametri (temperatura, relativna vlažnost zraka) poprilično stabilni – otkriva prof. Matišić te naglašava i to da postoji i niz drugih parametara koji se mogu značajno mijenjati zbog izmjena zraka unutar spilje i okoline te dinamike podzemnih voda. Vrlo su zanimljivi rezultati dosadašnjih mjerenja na području Žumberačkoga gorja, u spilji Debeljači, gdje su zabilježene najviše vrijednosti radona u Hrvatskoj od čak 21.800 Bq – bekerela/m3. Za usporedbu, gornja granična koncentracija radona na radnom mjestu je 1.000 Bq/m3.
– S obzirom na sličnost sastava stijena Žumberačkoga gorja sa stijenama Ivančice i Ravne gore (izolirani krš – supradinarik), unaprijed smo krenuli s pretpostavkom da se i na ovom području vrijednosti radona penju dosta visoko. Jesmo li bili u pravu, pokazat će nam rezultati mjerenja koje ćemo očitati tijekom listopada ove godine – poručio je prof. Tomica Matišić.

Produkti raspada radona oštećuju plućno tkivo

Radon – 222Rn je radioaktivni plemeniti plin bez boje i mirisa, s vremenom poluživota 3,82 dana. Nastaje kao produkt serije raspada izotopa urana 238U koji je sastavni dio Zemljine kore.
Radon čini više od 50 posto radioaktivnosti koju čovjek primi u godini dana. U mnogim europskim zemljama preporučene razine radona su 200 Bq/m3 u novogradnji i 400 Bq/m3 u starim zgradama.
– Produkti raspada radona su vrlo reaktivni te se mogu zalijepiti na čestice aerosola koje čovjek udiše, a zbog njihovog kratkog vremena poluživota (manje od 30 minuta) one se raspadaju u plućima oštećujući tkivo – upozorava prof. Tomica Matišić.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje