Povežite se s nama

Kultura

Varaždin: u kuli s lančanim mostom otvorena izložba Letters – Roberta Gečeka

Objavljeno:

- dana

Spoj suvremene tehnologije, dizajna, grafike i fotografije obilježje je izložbe Roberta Gečeka, izvanrednog profesora i pročelnika Odjela Multimedija na Sveučilištu Sjever koja je u srijedu, 6. rujna, otvorena u Galeriji HDLU Varaždin u kuli s lančanim mostom.

Robert Geček je začudne motive svojih fotografija s putovanja po istočnoj Aziji i Južnoj Americi upotrijebio kao podlogu svog artizma i umjetničkog putovanja u svijet slike – grafike – kojom se kao dizajner i predavač multimedije bavi već 15-ak godina. Izložbu Letters nastalu u kompjuterskoj grafici možemo sagledati i kao spoj modernog dizajna tj. suvremene tehnologije i fotografije u pop-art maniri – umjetničkom pokretu koji se služi ikonografijom i tiskarskim tehnikama masovne kulture i čiji je najznačajniji predstavnik šezdesetih godina prošlog stoljeća bio Andy Warhol, ali zgusnuto i drugačije kao što i priliči suvremenoj umjetnosti u odnosu na prakse i estetske dizajne koji prenose ideje ili koncepte (kao što je konceptualna umjetnost).

Tako i Geček svojim djelima nadilazi granice između umjetnosti i onoga što se tradicionalno ne smatra umjetnošću (poput svojevrsne umjetnost performansa – na papiru) kako je shvaćaju unutar razdoblja moderne i klasične umjetnosti. Ali suvremenu umjetnost danas stvaraju umjetnici koji žive u današnje vrijeme te su i njihova djela predodređena i definirana razdobljem u kojem su nastala. To je bez obzira na stil, medij (kiparstvo, slikanje, fotografija, crtež ili tisak) ili umjetnički pokret kojem pripadaju umjetnost koja pruža prilike za promišljanje društva. Često odražava pitanja ili vrijednosti koje su važne ili o kojima se govori u svijetu u ovom trenutku. To je dio tekućeg razgovora koji se dotiče tema kao što su identitet, zajednica, nacionalnost, duhovnost, politika i više…

A spoj fotografije i rukom iscrtanih izvučenih slova – govori o umijeću življenja u suvremenom svijetu prepunom konfuzije, šumova u kanalu, u kojem nam često nedostaju osnovni uvidi u ono uistinu bitno i naša zapažanja ostaju u sferi površnosti ili još gore nezainteresiranosti. Geček nam to redefinira pozivom na nove uvide kada na svojim putovanjima bilježi upravo takve detalje koji nas potiču da svijetu i životu pristupimo s dužnom pozornošću kako ne bismo propustili njegovu bit, a to postiže usredotočivši se na komunikaciju – slovima. Pojedinačno, ona su tek naznaka riječi ili rečenice, poput čarolije kojoj tek mi ljudi možemo dati značenje, a izdvajanjem jednog slova često nadilazimo i jezične barijere koje nas kao čovječanstvo dijele i razdvajaju te i ovako rukom iscrtana slova u univerzalnom jeziku likovnosti i spoju s fotografijom pričaju svoju svima razumljivu priču.

Kustosica izložbe pak o njegovom pristupu likovnosti kaže:

Likovni ciklus Letters (što u doslovnom prijevodu znači slova, pismo ili vizualne razglednice) spoj je struke Roberta Gečeka u grafičkom dizajnu i njegove strasti prema fotografiji. Na fotografijama s putovanja umjetnik primjećuje sveprisutne znakove, točnije slova, na koja smo, kao prolaznici, postali imuni. Motiviran potrebom za kreativnim izražavanjem, skrivene kadrove ručno uvećava i dodatno naglašava žarkim bojama kako bi, naposljetku, jedva uočljivi efemerni detalji postali dominantnim dijelom vizuala.

Geček korištenjem fotografskog medija kao likovne podloge zadire u pojam primijenjene grafike koja je digitalni spoj fotografije i vizualne komunikacije. Spajanjem apstraktnog i konkretnog, odnosno inkorporacijom dvaju umjetničkih izričaja (grafičkog dizajna i fotografije), autor dokazuje da je za njega svijet bogatstvo izvora inspiracije koja ga potiče da oživi skriveno te pritom uspostavi dojam opće razigranosti. Pretvaranjem putopisnih fotografija u umjetničko djelo, Geček stvara jedinstveni likovni doživljaj te nas vodi na estetsko putovanje puno osobnih dojmova.

Tako putopisne fotografije iz Rio de Janeira, Bangkoka, Phuketa, Istanbula, ali i lokalne špilje Vindije postaju podloga za autorovo kreativno izražavanje. Intervencijom snimljene fotografije ne samo da zaustavljaju stvarni životni trenutak u kojem se dokumentira kultura određenog kraja, ljudski običaji ili povijest, već prezentiraju spomenuta mjesta iz umjetnikove perspektive – navodi se, u predgovoru Klare Macolić Kuparić.

Izv. prof. art. dr. sc. Robert Geček rođen je 1970. u Varaždinu. Na Sveučilištu Sjever Geček obnaša dužnost pročelnika odjela Multimedije te neumorno radi na premošćivanju jaza između umjetnosti i tehnologije. Izvanredni je profesor u umjetničkom području, polju dizajna vizualnih komunikacija i primijenjene grafike.

Doktorirao je iz tehničkog područja na Grafičkom fakultetu u Zagrebu obranom disertacije na temu: „Determinacija vizualne percepcije organskih i poligonalnih oblika u procesima grafičkih komunikacija“, te vrlo uspješno u svojem radu spaja područje umjetnosti i tehnologije. Njegova strast i predanost stvaranju mostova između ovih dvaju svjetova, dodatno motivira kolege umjetnike i generacije studenta multimedije. Njegova akademska i umjetnička karijera predstavlja jedinstvenu sinergiju. Nedavna izložba u Rio de Janeiru preteča izložbe Letters, zapaženi uspjesi na području obrazovanja i umijeće prenošenja znanja govore da je riječ o profesoru i umjetniku kojemu svijet multimedije predstavlja nišu za rast i razvoj i to u fantastičnom spoju umjetnosti i tehnologije, a na dobrobit šire publike i budućih generacija umjetnika i studenata.

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje