Povežite se s nama

Kultura

Varaždinski muzealci predstavljaju osebujne filmske priče iz Staroga grada

Objavljeno:

- dana

U sklopu Srijede u Muzeju, 19. veljače u palači Herzer (GMV Franjevački trg 10) bit će predstavljeni kratki filmovi snimljeni u stalnom postavu Kulturno-povijesnog odjela Gradskog muzeja Varaždin u Starom gradu, u okviru projekta Living Castles – Mreža „živih“ dvoraca kao oblika održivog turizma za očuvanje i promicanje kulturnog nasljeđa.

Filmovi su snimljeni u pet izložbenih postava kao priče kojima se posjetiteljima omogućuju šire spoznaje o pojedinim muzejskim cjelinama, i to kroz teme: Vlasnici Staroga grada, Varaždinski cehovi, Od alkemije do ljekarništva, Koncert u Starom gradu i Ljubav (prema motivima novele K. Š. Gjalskog Ljubav lajtnanta Milića).

Nositelj projektne aktivnosti je Gradski muzej Varaždin, nositelj projekta je ravnatelj GMV-a mr. Ivan Mesek, a za osmišljavanje scenarija i koordinaciju bila je zadužena muzejska savjetnica u GMV-u Ljerka Šimunić. U ostalim segmentima realizacije sudjelovali su: Umjetnička organizacija Gllugl (produkcija), Dražen Krešić (režija), Damir Chytil (kamera/postprodukcija) i Julia Klier (scenarij). Uloge u filmovima odigrali su: Marinko Prga, Zdenko Brlek, Karlo Mrkša, Darko Plovanić, Filip Eldan, Nikša Eldan, Dubravko Torjanac, Davor Pahić, Jura Ruža, Damir Puja, Ivana Zanjko, Katarina Arbanas, Dražen Krešić, Mladen Grof Jerneić Erdödy, Sanjin Rožić, Jakov Jozić, Tomislav Krobot, Sara Ipša, Matko Buvač, i Tena Antonija Torjanac.

Stalni postav Kulturno-povijesnog odjela u Starom gradu otvoren je kao prvi izložbeni prostor za posjetitelje unutar Gradskog muzeja Varaždin 1925. godine, a tijekom godina doživio je nekoliko koncepcijskih izmjena, zadržavajući pritom i  ambijentalnost kroz koju se predstavlja povijest Varaždina i način života njegovih stanovnika u prošlosti.

Osim (pre)oblikovanja pojedinih/novih muzeoloških cjelina, postav se dopunjuje i suvremenim, inovativnim sadržajima radi opsežnije i zanimljivije prezentacije baštine u turističkoj ponudi, što je i glavni cilj EU projekta Living Castles, zahvaljujući kojem su nastale i filmske priče uz izložbene cjeline u Starom gradu.

Projekt se sufinancira sredstvima Europske unije iz Fonda za regionalni razvoj u okviru prekograničnog Programa suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska 2014. – 2020., u kojem Gradski muzej Varaždin sudjeluje sa sedam partnerskih ustanova iz sjeverozapadne Hrvatske i Slovenije.

Program počinje u 19 sati. Ulaz je besplatan.

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje