Povežite se s nama

Kultura

Varaždinska redateljica Anja Strelec predstavila film i održala predavanje na Međunarodnom Filmskom Festivalu u Dhaki u Bangladešu

Objavljeno:

- dana

U sklopu 22. po redu Međunarodnog Filmskog Festivala u Dhaki u Bangladešu, koji se održava od 24. do 28. siječnja, gostuje varaždinska redateljica Anja Strelec.

Na festivalu je prikazan njezin posljednji dokumentarni film „Gdje su nestali svi osmijesi?“ o izazovima s kojima se suočavaju nepalski radnici migratni koji svake godine napuštaju svoje domove u potrazi za boljim životom u inozemstvu gdje nažalost često bivaju zlostavljani i lišeni osnovnih ljudskih prava te se vraćaju kući ili u lošem zdravstvenom stanju ili mrtvi u lijesovima zbog teških uvjeta rada.

Anja je također održala predavanje na festivalskoj konferenciji «Žene u filmu» na temu obrezivanja žena što je tematika njenog novog dokumentarnog filma koji je u fazi pretprodukcije i za koji temu istražuje već oko dvije godine.

Svoj rad predstavila je također u emisiji na bangladeškoj nacionalnoj televiziji Channel i.

Anja Strelec hrvatska je filmska i audiovizualna redateljica te fotografkinja iz Varaždina koja trenutno živi i radi u Bruxellesu. Tijekom svoje karijere usmjerila se na socijalne teme, režirajući nekoliko nagrađivanih dokumentarnih filmova koji su prikazivani diljem svijeta na međunarodnim festivalima i televizijama. Također je sudjelovala na samostalnim i skupnim izložbama fotografije i novih medija Hrvatskoj i inozemstvu, između ostalog u Francuskoj, Sloveniji, Njemačkoj, Italiji, Grčkoj i Belgiji.

Anja Strelec diplomirala je na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, te nastavila svoje obrazovanje u Francuskoj gdje je završila magisterij iz audiovizualne i filmske produkcije na fakultetu Paul Valery u Montpellieru i magisterij iz audiovizualne i filmske režije na Sveučilištu Le Mirail u Toulouseu.

Osim umjetničkog djelovanja kroz različite vizualne formate, zadnjih 15 godina radi kao samostalna audiovizualna i filmska redateljica za belgijsku televiziju, Europsku komisiju i međunarodne organizacije poput UNICEF-a. Također vodi filmske, audiovizualne i fotografske radionice, među ostalima i za delegacije Europske unije i studente filma u zemljama kao što su Eritreja, Gvineja, Gana, Senegal i Bangladeš.

Dokumentarni film„Gdje su nestali svi osmijesi?“ prikazan je do sada na preko petnaest filmskih festivala diljem svijeta, od Belgije, Hrvatske i Grčke preko Indije i Nepala do Kanade i New Yorka te je osvojio četiri nagrade.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje