Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinski se obrtnici i poduzetnici po tko zna koji put osjećaju izigranima od gradske vlasti

Objavljeno:

- dana

Dok gradonačelnik i suradnici najavljuju manje račune za prikupljanje i odvoz smeća umirovljenicima i samcima, varaždinskim obrtnicima i poduzetnicima je račun već za najmanje 16 kuna.

Poslovnim je korisnicima, naime, udvostručen broj odvoza plastike, pa se ona od početka godine umjesto 26 puta godišnje odvozi 52 puta, što je rezultiralo skupljom režijom.

Grad ne zanima, niti su pitali poslovne korisnike Čistoće treba li im odvoziti plastiku svakog tjedna u godini. Umjesto njih, to su odlučili gradski vijećnici na sjednici u prosincu, kada je većina njih (gradonačelnikov Glas i partner mu HDZ) podizanjem ruku izglasala povećanje broja odvoza, a time i veću cijenu paušala za skupinu C, poslovne korisnike i obrtnike.

Na ideju o dvostruko većem broju odvoza plastičnog otpada u Gradu su došli neposredno nakon najave smanjivanja cijene odvoza otpada za umirovljenike i samce. Zbog toga varaždinski obrtnici smatraju da njihovo povećanje nije slučajno.

– Nismo ovce pa da ne razumijemo kako je Grad, da bi ispunio obećanje smanjivanja cijena jednima, novac odlučio uzeti od drugih. Preko naših se leđa vodi populistička politika gradonačelnika. Oni kojima će računi biti manji nisu krivi. Nije njihova ideja da se uzme nama i da njima, da se našim novcem plaćaju „njihovi“ računi. Zašto nas se podcjenjuje i smatra da ne znamo zbrojiti dva i dva? Čak je i suma gotovo jednaka. Nama su računi veći za 16 kuna i koju lipu, a njima smanjeni za 15 kuna – govori nam grupa obrtnika čiji su podaci poznati redakciji Regionalnog tjednika, ali žele anonimnost radi zaštite, kako kažu, još malo onoga što im je ostalo od poslovanja, a od čega žive s obiteljima.

Maćehinski odnos

Da Grad Varaždin nije dobronamjeran prema obrtnicima pokazuje i nedavno povećanje iznosa za komunalnu naknadu. I sve to u trenutku kad je velik broj obrtničkih radnji u središtu Varaždina zatvoren jer uz skupe namete Gradu teško je, kažu njihovi vlasnici, opstati.

Obrtnici kažu da je zbog iseljavanja iz Hrvatske i manjka naučnika i majstora povećana potražnja za njihovim uslugama. – Da ovisimo o Gradu Varaždinu, loše bismo se proveli – ogorčeni su.

Što se odvoza otpada tiče, nije im jasno zašto se nitko ne konzultira s njima o njihovim potrebama. Znaju da svaka odluka prođe javno savjetovanje, ali oni, kažu, nisu „vični takvom načinu komunikacije“ i ne vide razlog da, u trenutku kad je smeće goruće pitanje u Varaždinu, u Gradu smatraju da su formalnosti poput javnog savjetovanja zaista i dovoljne.
Također, javna savjetovanja se dosad nisu pokazala učinkovitima za građane. Jedan od najaktivnijih članova grupe „Varaždinsko smeće“, prof. Matija Mikac, na javnom je savjetovanju u vezi odvoza otpada dao desetak primjedbi, od kojih ni jedna nije prihvaćena.

Poslovnim korisnicima i obrtnicima se svakog tjedna odvozi i kanta s plavim poklopcem, papir i karton, iako ni za tim nemaju potrebu. Štoviše, oni s malo više papira radije pozovu Univerzal, pa pritom i zarade koju kunu. Iako, obrti s puno papirnog otpada su rijetki, a iz jednoga varaždinskoga arhitektonskog ureda nam kažu da čak ni oni ne napune kantu papira svakog tjedna, a služe se njime puno više nego frizeri, ugostitelji, stolari, kozmetičari, vodoinstalateri… Velike varaždinske tvrtke također uglavnom nemaju puno papirnog otpada, a rijetki izuzeci posežu za Univerzalom.

Regionalni tjednik pak svoj papirni otpad predaje Centru „Tomislav Špoljar“. Učenici s posebnim potrebama u pratnji nastavnika tehničkog odgoja dođu po papir, a škola ga potom prodaje i novac se koristi za osiguravanje kvalitetnijeg obrazovanja.
Međutim, Čistoću se ne može izbjeći. Neovisno komu predaju papir, Varaždinci su koncesionaru u cijeni paušala dužni platiti odvoz papira.

Nepotrebni odvozi

Kad je odvoz plastike udvostručen, gradski vijećnik SDP-a Neven Bosilj stvari je pokušao poravnati amandmanom o smanjenju broja odvoza papira s 52 na 26, čime bi cijena paušala ostala jednaka onoj u 2018. godini. Amandman je podnio na izvanrednoj sjednici Gradskog vijeća prošlog tjedna, međutim, bezuspješno.

Gradonačelnik je rekao da će Grad „pratiti dinamiku nekoliko mjeseci, pa kad u lipnju dobijemo pokazatelje o količini odvezenog papira i plastike tjedno, mogu se raditi korekcije“.

I vijećnik Bosilj smatra da je krivac za ovu, kao i niz drugih nelogičnosti u Gradu, gradonačelnikov populizam.

– Zbog velike, javne pobune FB grupe „Varaždinsko smeće“ obećana je manja cijena za pojedine grupe korisnika, pa je to trebalo kompenzirati. Zbog toga je povećan broj odvoza plastike, pa time i cijene poslovnim korisnicima i obrtnicima. Ako će se dovoljno buniti, možda i njima smanje, iako je to prelijevanje iz šupljeg u prazno. Nekomu se daju subvencije, a netko to treba pokriti. U ovom slučaju obrtnici i poslovnjaci – smatra Neven Bosilj.

Smatra da se biootpad i papir nepotrebno odvoze na tjednoj bazi i pita se: „Kako poslovni subjekti mogu stvoriti jednako biootpada kao i kućanstvo?“

– Štoviše, kućanstvima su zimi smanjili broj odvoza biootpada, pa ih je ukupno tijekom godine 39, ali poslovnim subjektima nisu. Zašto? – još jedno pitanje postavlja Neven Bosilj.
Smatra da je osnovni problem, kako kaže, prelijevanje iz šupljeg u prazno. – Totalno je neozbiljno. Ovo je treći put da se mijenja broj odvoza i cijene. U Gradu i Čistoći lutaju. Kako koja grupa napravi pritisak, Čehok im svojim populizmom krene podilaziti, ali zato neka druga grupa mora ispaštati. Nažalost su to ovog puta poslovni korisnici i obrtnici – zaključuje.

Pitanja bez odgovora

Udruženju obrtnika Varaždin stigla je samo jedna pisana primjedba na povećanje cijena odvoza smeća. Obrtnica je pitala krovnu cehovsku organizaciju za pojašnjenje razloga, uz napomenu da kao redovna članica koja podmiruje svoje obveze od Udruženja očekuje zaštitu u odnosu na Grad Varaždin, ali i uopće.

– Mnoge kolege u moru računa i nameta ovo povećanje nisu ni primijetili. Sad bi netko mogao reći da im onda valjda to ni nije puno kad im je promaknulo, međutim, računa je mnogo i letargija je sve veća, a unatoč svim obećanjima o potpori obrtnicima, mi tu potporu ne vidimo. Govorim sad o malim obrtnicima, među koje i ja pripadam, a koji ovaj grad čine živim. Odnos prema nama zrcali se na ulicama Varaždina. Mrtvo je – zaključuje naša sugovornica.

Provjerom u 15 općina i gradova Varaždinske županije u kojima Čistoća također ima koncesiju, saznajemo da nigdje nije povećan broj odvoza plastike, pa tako ni povećana cijena, osim u Varaždinu.

Upit o razlozima povećanja cijene za poslovne korisnike i obrtnike poslali smo i u Čistoću još prošlog tjedna, međutim, do zaključenja ovog broja odgovor nismo dobili.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje