Povežite se s nama

U fokusu

Vojsku će godišnje služiti između 17 i 18 tisuća mladića, a poznato je i koliko će to stajati državu

Foto: Ilustracija

Objavljeno:

- dana

Ministarstvo obrane ispunilo je sve preduvjete za uvođenje obveznog vojnog roka početkom 2025., ali da bi zaživio, potrebna je politička odluka koja će biti donesena u Hrvatskom saboru u razgovoru s premijerom i s predsjednikom države, rekao je danas ministar obrane Ivan Anušić.

Instruktori su spremni, postoje tri lokacije za smještaj ročnika, a resorni ministar očekuje da će godišnje biti upućeno između 17 i 18 tisuća poziva hrvatskim mladićima starijima od 18 godina, piše index.hr.

– Konkretno, potencijal je između 17 i 18 tisuća mladića godišnje koji napune 18 godina i koji su naši budući kandidati za služenje u temeljnoj vojnoj izobrazbi. Naravno da ostaje kategorija priziva savjesti i da će se u toj kategoriji svakako naći jedan određen broj mladića. Služenje civilnog vojnog roka radit će se s jedinicama lokalne samouprave, pod onakvim okvirima kako je to bilo i prije 2008. godine, kada je vojni rok kao takav zamrznut – poručio je Anušić u Bjelovaru prilikom obilaska vojarne Bilogora.

Odgovarajući na novinarska pitanja, spomenuo je da bi trošak temeljne vojne izobrazbe trebao biti manji od pet milijuna eura po naraštaju.

– Rok će trajati dva mjeseca, počet će 1. siječnja 2025., i jednostavno sve što smo komunicirali s javnosti nastavljamo dalje raditi. Povećali smo plaće vojnicima, dočasnicima i časnicima, njihova materijalna prava ne samo kroz osobni dohodak nego i kroz dnevnice i sve na što imaju pravo – rekao je ministar Anušić u kolovozu.

U fokusu

FOTO U Varaždinu se gradi najmodernija valionica u ovom dijelu Europe

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Tvrtka Koka, kao tržišni lider i najveći domaći proizvođač pilećeg mesa te poznatog brenda Cekin, započela je projekt izgradnje nove valionice.

Ova značajna kapitalna investicija vrijednosti 20 milijuna eura, financirana je isključivo vlastitim sredstvima te označava značajan korak prema tehnološkom i ekološkom napretku domaće prehrambene kompanije koja je i do sada osiguravala najviše standarde kvalitete proizvoda, što potvrđuju brojni certifikati i nagrade samih potrošača.

Projekt izgradnje valionice, čiji će maksimalni godišnji kapacitet biti 45 milijuna pilića godišnje, prezentirali su predsjednik Uprave Vindije Nenad Klepač, predsjednik Uprave Koke Stjepan Sabljak te direktor investicija Neven Habunek, koji su tom prilikom istaknuli važnost ovog projekta za jačanje domaćih kapaciteta proizvodnje peradi, podizanje standarda industrije te povećanje konkurentnosti na tržištu.

Lideri

– Ova godina jedna je od najizazovnijih, ali istovremeno i najuspješnijih za Vindiju jer smo dokazali svoju sposobnost prilagodbe, otpornosti i inovativnosti, što nam daje povjerenje da smo spremni za buduće izazove. Hrvatska prehrambena industrija, a posebno peradarski sektor, pokazali su se kao ključni stupovi samodostatnosti i sigurnosti u lancu opskrbe hranom, posebno u vremenima globalnih poremećaja i neizvjesnosti. Kao lider prehrambene industrije, smatramo se odgovornima za osnaživanje kapaciteta domaće prehrambene industrije uz primjenu najnovijih tehnologija, povećanje samodostatnosti u proizvodnji peradi te značajno unaprjeđenje ekoloških standarda. Upravo nova valionica je dokaz tomu, obzirom da se radi o postrojenju koje će biti najviših standarda i najmodernije u ovom dijelu Europe – izjavio je Nenad Klepač, predsjednik Uprave Vindije.

Projekt izgradnje najveće i tehnološki najnaprednije valionice u Republici Hrvatskoj trenutno je u intenzivnoj fazi građevinskih radova. S površinom većom od 7.000 m2, od čega je preko 5.000 m2 namijenjeno proizvodnom dijelu, ovaj objekt postavit će nove standarde u industriji. Gradnja je započela u srpnju 2024., dok se završetak svih radova predviđa za kraj lipnja 2025., a potpuna funkcionalnost opreme i uspostava proizvodnih procesa očekuje se najkasnije u rujnu 2025. godine.

– U ovaj projekt utkano je naše 63 godine znanja i iskustva tvrtke Koka. Nova valionica predstavljat će ključnu stratešku kariku naše integrirane peradarske proizvodnje, osiguravajući vrhunsku kvalitetu i sigurnost proizvoda. Cekin piletina zasigurno je broj 1 u Hrvatskoj, što svake godine potvrđuju i naši potrošači, a ovaj projekt doprinijet će daljnjem razvoju te podizanju standarda i samih kapaciteta proizvodnje na još veću razinu. Ovaj projekt u potpunosti smo samostalno financirali te se nadamo kako će u vremenu pred nama i domaća peradarska industrija dobiti snažniju podršku hrvatskih institucija, posebice obzirom se radi o industriji koja je od strateške važnosti za našu zemlju. Hrvatsko peradarstvo apsolutno može osigurati vlastitu samodostatnost peradskog mesa za domaće potrebe, a što se kao proizvodnja hrane pokazalo od strateške važnosti tijekom kriznih razdoblja – istaknuo je Stjepan Sabljak, predsjednik Uprave Koke.

Vrhunska tehnologija

Nova valionica, kao srce integrirane peradarske proizvodnje, bit će opremljena visoko razvijenim digitaliziranim sustavima, čiji će pojedini segmenti biti među prvima te vrste u svijetu. Automatizirani procesi i napredni tehnički sustavi osigurat će preciznu kontrolu svih proizvodnih koraka, što će u konačnici rezultirati poboljšanom kvalitetom i učinkovitošću. Investicija je u potpunosti usklađena s ciljevima zelene tranzicije Europske unije jer doprinosi smanjenju emisija stakleničkih plinova, optimizaciji energetskih resursa i minimiziranju negativnih utjecaja okoliš. Ova suvremena valionica opremit će se u suradnji s vodećim svjetskim dobavljačima, Royal Pas Reform i Vencomatic grupom (Prinzen) iz Nizozemske, poznatih po inovativnim rješenjima i vrhunskoj tehnologiji.

Nastavite čitati

U fokusu

Počeli radovi na izgradnji RCGO Piškornica, a evo kad bi trebali završiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak je u Koprivnici održana konferencija za medije na kojoj su predstavljene aktualnosti vezane za projekt Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Piškornica (RCGO Piškornica).

Na konferenciji su sudjelovali ključni akteri projekta: Mladen Ružman, direktor Piškornice d.o.o., Miljenko Muha, predsjednik uprave tvrtke Kostak d.d., izvođača radova te Nikola Martinaga, voditelj projekta. Uz njih, konferenciji je prisustvovao i načelnik općine Koprivnički Ivanec, Zoran Vrabelj, koji je govorio o koristima projekta za lokalnu  zajednicu.

Projekt je do sada prošao nekoliko važnih faza. Mladen Ružman osvrnuo se na napredak projekta, ističući da su u kolovozu  izdane prve građevinske dozvole, što je omogućilo početak radova na odlagalištima neopasnog i inertnog otpada. Uz to, istaknuo je važnost financiranja projekta, koje je omogućeno kroz sredstva Europske unije, a za ovu godinu iz državnog proračuna i iz sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, što je osiguralo nastavak provedbe projekta i svih  aktivnosti bez zastoja.

– Ukupna vrijednost projekta je cca. 118 milijuna eura, od čega je samo izgradnja cca. 89 milijuna eura. – izjavio je Ružman.

Miljenko Muha, predsjednik uprave tvrtke Kostak, izvjestio je o trenutnom stanju radova. Dobivene su dvije građevinske dozvole te je u pripremi mehanizacija i dostatna građevinska operativa za izgradnju ovog projekta pa tako i upravo započete izgradnje odlagališta neopasnog i inertnog otpada, a plan je da se u narednim godinama (2025. i 2026.)  izgrade sve građevine i potrebna postrojenja. Muha je za 2025. godinu najavio početak izgradnje hala u kojima će se odvijati mehanička i biološka obrada otpada, što je uz pročistač otpadnih voda najbitniji dio cijelog projekta.  Naglasio je kako se završetak izgradnje kompletnog centra planira u 2027. godini, kada bi centar trebao početi s radom.

Nikola Martinaga, voditelj projekta RCGO Piškornica je istaknuo kako će se u centru koristiti najnovije tehnologije za obradu otpada, a dugoročni cilj je smanjenje količine otpada koji završava na odlagalištima. Sukladno europskim standardima  oba odlagališta bit će opremljena naprednim sustavima za kontrolu oštećenja vodonepropusne membrane i tehnologijom za obradu onečišćenog zraka i tehnoloških voda koje će se obraditi na vlastitom pročistaću optadnih voda, a zatim ispustiti u javni sustav odvodnje, dakle, još jednom dodatno obraditi. Cijeli obuhvat centra iznosi cca. 480.000 m2, a od toga površina hala za obradu otpada iznosi cca. 25.000 m2. Paralelno s izgradnjom centra, spomenuo je i važnost edukacije lokalnog stanovništva i nastavak trenda pravilnog odvajanja i obrade otpada u primarnoj i sekundarnoj fazi, što pokazuje koliko je važna suradnja i zajedništvo svih dionika u sustavu zbrinjavanja otpada.

Budući Regionalni centar za gospodarenje otpadom Piškornica neće donijeti samo poboljšanja u smanjenju  štetnih utjecaja na okoliš, već donosi  i ekonomske koristi za lokalnu zajednicu. Očekuje se da će se općinski proračun povećati za gotovo milijun eura godišnje zahvaljujući prihodima od komunalne naknade, dok će gotovo milijun i pol eura biti jednokratno uplaćeno općini kroz komunalne doprinose. Ovo će imati značajan pozitivan utjecaj na nova zapošljavanja i gospodarski razvoj lokalne zajednice te podizanje komunalnog standarda, spomenuo je načelnik općine Koprivnički Ivanec, Zoran Vrabelj.

Ovaj projekt ima za cilj ispunjenje obveza iz Plana gospodarenja otpadom RH 2023.-20228. god. Trebao bi osigurati održivo gospodarenje otpadom za oko pola milijuna stanovnika iz četiri županije – Koprivničko-križevačke, Krapinsko-zagorske, Međimurske i Varaždinske županije. Piškornica će omogućiti ekološki prihvatljiv i ekonomski održiv sustav zbrinjavanja otpada, sukladan najvišim standardima Europske unije, a otvaranjem centra zatvoriti će se sva postojeća odlagališta otpada na području djelovanja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje