Povežite se s nama

U fokusu

Zagađenje vodocrpilišta Bartolovec moglo je doći s odlagališta u Brezju!

Objavljeno:

- dana

Franjo Plavšić, naš vodeći toksikolog, o mogućem izvoru onečišćenja crpilišta

Tetrakloreten je vanjsko industrijsko onečišćenje i naravno da je moglo doći izravno iz odlagališta. Upozorava to prof. dr. Franjo Plavšić, vodeći hrvatski toksikolog, osvrćući se na moguće izvore onečišćenja crpilišta Bartolovec koje je utvrdio Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

– Vanjsko onečišćenje tetrakloretenom moglo je doći izravno iz odlagališta ili nekog industrijskog postrojenja. To je puno veći problem od halometana, kao što je tetraklorugljik, i sigurno treba istražiti što je točno izvor onečišćenja crpilišta – naglašava Plavšić upozoravajući da se u nekim slučajevima onečišćenja tetrakloretenom ne može ništa drugo napraviti nego zatvoriti izvor.
A upravo zbog takvog onečišćenja crpilište Bartolovec je lani zatvoreno. O tome nije nitko obavijestio javnost, izuzev nedavno HZJZ-a u ljetopisu iz kojeg se ne može zaključiti što je točno zatvoreno. Varkom tvrdi da je zatvoren samo jedan od osam zdenaca crpilišta. Međutim, u Izvješću o stanju u okolišu Varaždinske županije od 2010. do 2013. navodi se da su onečišćenja nađena na nekoliko kontrolnih mjesta, odnosno piezometara koji se nalaze uz osam bunara koji su međusobno udaljeni stotinjak metara. S obzirom na njihovu blizinu, uistinu je pitanje što je sve zapravo onečišćeno, pa smo zatražili detaljna izvješća HZJZ-a o kvaliteti voda svih bunara i kontrolnih točaka (koje još očekujemo).

Kod  nekih slučaja ne može se ništa drugo nego zatvoriti izvor

Od dr. sc. Željka Dadića, voditelja Odjela voda u HZJZ-u, doznajemo da se onečišćenje tetrakloretenom, prema mjerenjima na prilivnim bušotinama, pojavilo samo u dubljim horizontima, ali da vodocrpilište nije zatvoreno.
– Neki duboki bunari preventivno su isključeni iz vodoopskrbe i ponovo će se uključiti u sustav javne vodoopskrbe kad se ispune svi uvjeti iz Zakona o vodi za ljudsku potrošnju, a to je da tvrtka koja pušta vodu u sustav garantira zdravstvenu ispravnost vode. Na crpilištu Bartolovec nema nikakve uzbune jer su pravovremeno poduzete sve mjere zaštite crpilišta, a time i zdravstvene ispravnosti vode. Neke od mjera su: pravovremeno upoznavanje Ministarstva zdravlja, pojačano praćenje koncentracija na ovom području, ustanovljavanje mjesta onečišćenja, instaliranje uređaja za pročišćavanje i drugo – naglašava Dadić, koji nas je uputio da sve detalje oko provođenja mjera zaštite crpilišta i dobivanje zdravstveno ispravne vode potražimo u Varkomu, odnosno nadležnim institucijama.

Je li se i prije šutjelo?

Iako smo im upite dostavili prije dvadesetak dana, nadležne institucije i dalje šute o tome što je poduzeto radi zaštite crpilišta i otkrivanja izvora zagađenja. Neki stručnjaci, kao što je prof. dr. Plavšić, ne isključuju mogućnost da je izvor zagađenja odlagalište otpada u Brezju. To ne čudi s obzirom na to da se ono nalazi na vodozaštitnom području gdje je zabranjeno odlaganje otpada bez sustava kontrolirane odvodnje procjednih i drugih voda, kakav ni izdaleka ne postoji u Brezju. Usprkos tome, kao i dokazanoj onečišćenosti površinskih voda kod bala, podzemne vode na tom području su dobre kvalitete, sudeći po dosad javno predstavljanim analizama uzoraka iz piezometara.

Svi šute o izvoru zagađenja i točno poduzetim mjerama

Štoviše, sudski vještak Ratko Đorđević donedavno je potpuno isključivao mogućnost zagađenja crpilišta procjednim vodama iz odlagališta u Brezju, pri čemu je minimalizirao štetnost izostanka propisanih mjera za sprečavanje onečišćenja podzemnih voda iz Studije utjecaja na okoliš iz 2005. godine, kao i mjere Hrvatskih voda iz 2006. i 2007. godine. Osebujnim shvaćanjem da je hitna situacija tek kad dođe do zagađenja podzemnih voda, a ne kada onečišćenje već počinje odlaziti u tlo na vodozaštitnom području, Đorđević je tijekom postupka za utvrđivanje ništenosti Ugovora za interventno zbrinjavanje bala tvrdio da nije bilo potrebe za hitno postupanje jer nije bilo zagađenja, usprkos tome što u obzir nije uzeo niti jednu analizu voda iz crpilišta, već samo određenih uzoraka u Brezju!?
Međutim, sada kada je došlo do onečišćenja i isključivanja nekih bunara, a posebice prešućivanja svega toga, otvorilo se ključno pitanje: jesu li piezometri u Brezju uopće postavljeni na odgovarajućim lokacijama i dubinama, a osobito nisu li i ranije jednostavno prešućivani neželjeni rezultati, odnosno onečišćenja kao što je to slučaj s lanjskim zagađenjem crpilišta Bartolovec?

“Vlast nas baca na prosjački štap i truje!”

– Zagađenje crpilišta Bartolovec postoji godinu dana i to je poznato Varkomu pod aktualnom vlašću. Ne samo da u vezi toga nisu ništa poduzeli što bi se očekivalo, kao što je utvrđivanje izvora onečišćenja, nego nisu čak ni obavijestili o zagađenju građane, a niti Gradsko vijeće, što je nedopustivo – poručio je u petak varaždinski gradski vijećnik HRAST-a Željko Cecelja.
Već je žurno
HRAST, kako je naglasio, gotovo na svakoj sjednici ukazuje na problematiku baliranog otpada i nužnost njegovog žurnog zbrinjavanja zbog mogućih i vjerojatnih štetnih utjecaja na okoliš.
– Ako imate bale koje stoje u Brezju godinama, a trebale su godinu dana, onda je jasno da je moguće zagađenje okoliša i podzemnih voda. Uistinu ne znam što bi trebalo više za hitnost koja se propitkuje u sudskom postupku za ništenost ugovora iz 2008. Uostalom, sada imamo zagađenje crpilišta Bartolovec i apsolutno držim da bi sud prije izricanja presude trebao otkloniti mogućnost da je do onečišćenja došlo uslijed procjednih voda. Isto tako zbog stanja voda i okoliša jasno je danas da treba hitno riješiti bale. Međutim, varaždinska gradska vlast sustavno odbija svaki prijedlog koji joj se nudi jer je nesposobna i ne zna rješenje. Najveću krivnju za to snosi gradonačelnik Goran Habuš jer se zapetljao u pravnu bitku koja po meni nije bila nužna, a izazvala je niz sporova koji će koštati građane nemale novce jer predviđam da bi na kraju to mogao biti cijeli gradski proračun – ustvrdio je Cecelja.

Platit će građani
Iako bi mogle biti ogromne, financijske posljedice za Cecelju ipak nisu najalarmantnije.
– Ne samo da nas ova gradska vlast praktički baca na prosjački štap, nego nas je nečinjenjem počela i trovati – ustvrdio je Cecelja zapitavši kada će se i kako gradonačelnik očitovati i ponijeti prema prešućivanom onečišćenju u Bartolovcu, ali i sličnom.
Da ne bi došlo do financijske i ekološke katastrofe zbog bala koje se nalaze u vodozaštitnoj zoni, Cecelja je iznio uvjerenje da je trebalo prihvatiti zadnji prijedlog o njihovoj obradi u obližnjem MBO postrojenju.
– To je vatrogasno rješenje koje moramo prihvatiti želimo li zaustaviti ova vrludanja i spriječiti teže posljedice te Varaždin odvesti u vremena kada je bio grad najpoželjniji za život – ustvrdio je Cecelja.
Naglašavajući da više nema ni vremena ni prostora za idealna rješenja, već ona koja su moguća – ali ni ta se ne koriste, već se sve prepušta stihiji na štetu građana – vijećnik Ladislav Ilčić upozorio je da je dugoročno najbolje rješenje primarna selekcija otpada u domaćinstvima, ali da po tom pitanju nije učinjeno gotovo ništa.
– Prema saznanjima vijećnika, još ništa nije napravljeno u vezi selekcije otpada, kao ni bala. Tu nesposobnost vlasti na kraju će platiti građani. Uostalom, gradonačelnik Habuš je na međustranačkom vijeću otvoreno rekao da će zbrinjavanje otpada platiti građani, iako je prije tri godine govorio nešto drugo. Nažalost, sada se vidi da građani otpad neće plaćati samo svojim novcem, nego i svojim zdravljem, što je nedopustivo – ustvrdio je Ilčić dodavši da gradska vlast vuče poteze zbog kojih se situacija sve više usložnjava, umjesto da se rješava.
Cecelja nije skrivao ogorčenje sukobima unutar gradske vlasti koja koristi gradsku imovinu u privatne svrhe.

Habuš nesposoban
– Takvoj vlasti je odzvonilo. Pozivam građane da podrže HRAST i svaku političku opciju koja se protivi ovakvom sustavnom tiraniziranju sadašnje višestranačke koalicije koja ništa dobro ne radi Varaždinu. Gradonačelnik mene proziva da samo napadam, a da ne nudim rješenja, što nije istina. Kritiziram ga zato jer smatram da je nesposoban za funkciju na kojoj se nalazi – poručio je Cecelja.
Upitan o stalnim opravdanjima varaždinskoga gradonačelnika Gorana Habuš da neće rješenja na temelju aneksa Ugovora o interventnom zbrinjavanju otpada jer ne želi i on završiti u Remetincu kao što je Čehok, Cecelja je naglasio da nije jednostavno odgovoriti na to pitanje jer nije upoznat sa spisom. – No, u načelu, građansko-pravni ugovor ne mora biti ništav ako je počinjeno kazneno djelo prilikom njegovog sklapanja ili pregovora. Tako da to što govori gradonačelnik je zapravo ono što mu govore neki savjetnici, a to što je njega strah, to je njegov problem. Morao je misliti prije kada je vukao neke poteze, trebao se savjetovati s više savjetnika, a ne državnim odvjetnikom, što je po meni nedopustivo. Tako praktički imate situaciju da se državno odvjetništvo smatra inkvizicijom – što oni kažu, to je istina – ustvrdio je Cecelja izražavajući žaljenje što gradonačelnik odbija višestranačko povjerenstvo za otpad koje bi obišlo i DORH.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Predrag Štromar nastavlja zastupati građansku, civiliziranu i umjerenu politiku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Konstituiranjem 11. saziva Hrvatskog sabora i polaganjem prisege, saborski zastupnik HNS-a Predrag Štromar započeo je svoj četvrti zastupnički mandat. Djelovat će u Klubu zastupnika HNS-a i nezavisnih zastupnika zajedno sa zastupnicima Amirom Hodžićem i Veljkom Kajtazijem.

U svom radu i borbi za još prosperitetniju i uspješniju Hrvatsku i dalje ću biti snažno posvećen interesima i potrebama prije svega našeg Sjevera, kako bi i u narednom periodu ostvarili zacrtane ciljeve u realizaciji programa i projekata koji su pred nama – poručio je Predrag Štromar.

Posebnu pažnju, naglasio je Štromar, posvetit će zaštiti i jačanju liberalnih vrijednosti,  kako bi se  očuvali dostignuti standardi u zaštiti i promicanju ljudskih i manjinskih prava i dodatno ih ojačali.

Zastupajući politike HNS-a, Predrag Štromar i dalje će u Hrvatskom saboru biti glas građanske, civilizirane i umjerene politike kako bi očuvali političku stabilnost i kontinuitet razvojnih programa i reformi.

Nastavite čitati

U fokusu

Ostvarena rekordna izdvajanja Varaždinske županije za udruge civilnog društva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatne radionice za sve koji pružaju palijativnu skrb najteže oboljelim sugrađanima, promocija lokalno proizvedene hrane te proizvoda i usluga OPG-ova, omogućavanje  sportskih aktivnosti osobama s invaliditetom te poticanje mladih da aktivnije sudjeluju u društvenom životu i očuvanju povijesne baštine – to su četiri od čak 251 programa udruga koji će zahvaljujući potpori Varaždinske županije biti provedeni tijekom ove godine.

Rezultate Javnog natječaja za financiranje programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge na području Varaždinske županije u 2024. predstavio je danas župan Anđelko Stričak na prigodnoj svečanosti u Županijskoj palači na kojoj je bio predsjednik Županijske skupštine dr. sc. Josip Križanić, kao i županijski pročelnici Renata Skoko, dr. sc. Miroslav Huđek, Ljubica Božić i Darko Majhen.

– Nakon što smo dodijelili sredstva za različite programe u kulturi i sportu, po ovom javnom pozivu dodijeljujemo ukupno 235.425 eura za programe 251 udruge. Provodit će niz programa koji se odnose na gotovo sva područja života, na podršku osobama s invaliditetom, zaštitu zdravlja, socijalnu skrb, zaštu okoliša, na vatrogasce, branitelje, dragovoljce, ribolovce, lovce, poljoprivredne proizvođače,… Iz godine u godinu povećavamo sredstva za rad naših udruga. Često ističem da treba vrednovati trud i angažman svih njihovih članova, jer Županija mora prepoznati i podržati rad i entuzijazam svakoga tko je voljan sudjelovati u radu udruga te dati svoje slobodno vrijeme i novac – istaknuo je župan Stričak.

Podsjetio je da je za programe u kulturi dodijeljeno 206.330 eura, a za sportske udruge 280 tisuća eura.

– Ovo su rekordna izdvajanja Varaždinske županije za civilno društvo. Za programe udruga prijavljene kroz tri natječaja izdvojili smo 721.755 eura ili 15,8 posto više nego prošle godine, koja je tada bila rekordna – naveo je župan Stričak. 

Svečanost je bila prilika da se predstave programi udruga iz različitih područja.

Hrvatsko društvo medicinskih sestara u palijativnoj skrbi osnovano je 2015. godine, a s ciljem osnaživanja i stručnog usavršavanja medicinskih sestara u palijativnoj skrbi. Društvo ima sjedište u Varaždinu, gdje je i osnovano, ali djeluje na području cijele Hrvatske. Podršku Županije dobili su za program „Dostojanstvo palijativne skrbi u kući“.

– Naše Društvo je prije 10 godina osnovano u Domu zdravlja Varaždinske županije, kada je i započelo s intenzivnim zagovaranjem palijativne skrbi na području cijele Hrvatske. Kroz sve te godine članovi našeg društva sudjeluju u razvoju palijativne skrbi u suradnji s nadležnim ministarstvima i komorama, obrazovnim sustavom, radom u službama specijalističke palijative. Svoje znanje i vještine prenose organiziranjem besplatnih radionica za sve koji na bilo koji način pružaju palijativnu skrb. Upravo zbog toga nam je svih ovih godina iznimno važna podrška Varaždinske županije. Ovim projektom, kao i svima prethodnima želja nam je osnažiti sve one koji pružaju palijativnu skrb na području Varaždinske županije putem besplatnih radionica. Poznato je da oko 75 posto bolesnika želi do kraja svoga života ostati kod kuće, a naša dužnost kao zajednice je da im to omogućimo na dostojanstven način, što smo i istaknuli u nazivu ovogodišnjeg projekta – rekla je Nataša Dumbović, tajnica i jedna od osnivača Hrvatskog društva medicinskih sestara u palijativnoj skrbi, koja je prvi koordinator za palijativnu skrb u Hrvatskoj koji je ugovoren s HZZO-om. 

Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad sjedište ima u Lepoglavi, jedan su od 58 LAG-ova u Hrvatskoj, a djeluju na području sjeverozapadnog dijela županije koje obuhvaća 15 gradova i općina. Glavna zadaća LAG-a je promicati ruralni razvoj i pružati direktnu potporu lokalnom stanovništvu, a putem LEADER programa – inicijative Europske unije za potporu projektima koji će oživjeti ruralna područja i stvoriti nova radna mjesta. Potporu Županije dobili su za program „Promocija poljoprivrede i poljoprivrednih proizvoda s područja LAG-a Sjeverozapad“.

– Među 58 lokalne akcijske grupe u Hrvatskoj, LAG Sjeverozapad je sigurno u samom vrhu uspješnosti u provedbi natječaja iz Programa ruralnog razvoja. U proteklom programskom razdoblju dodijelili smo više od 2 milijuna eura bespovratnih sredstava kroz natječaje za male poljoprivrednike te za 14 jedinica lokalne samouprave s našeg područja. Kroz Mjeru 6.3. bespovratnim sredstvima podržali smo naše male poljoprivredne proizvođače, koji su tim sredstvima uglavnom obnovili poljoprivrednu mehanizaciju i tako povećali svoju konkurentnost na tržištu. Zahvaljujući Mjeri 7.4. općine i gradovi na našem području realizirali su projekte koji su prijavili na natječaj LAG-a, a koji su uglavnom bili vezani uz malu društvenu infrastrukturu. Na natječaj Županije javili smo se kako bismo proveli program za koji putem LEADER programa ne možemo dodjeljivati potpore, pa vam zahvaljujem što ste prepoznali naše program. Putem njega ćemo prvenstveno podizati svijest o važnosti lokalno proizvedene hrane, promovirati proizvode i usluge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te organizirati edukacijske radionice za naše poljoprivrednike – rekao je Emil Tkalec, LEADER menadžer i tajnik LAG-a Sjeverozapad.

Parasportski savez Varaždinske županije djeluje od 1992. godine, a okuplja osam klubova: Parapikado klub Varaždin, Klub paraviseće kuglane Varaždin, Parašahovski klub Varaždin, Boćarski klub cerebralne i dječje paralize Varaždin, Boćarski klub osoba s invaliditetom Hvidra Varaždin, Plivački klub Vidra, Parastolnoteniski klub osoba s invaliditetom Varaždin i Košarski klub invalida Varaždin. Na natječju su dobili potporu za svoj program „Sport za sve – parasportski program za osobe s invaliditetom u Varaždinskoj županiji“, o čemu je više rekao tajnik Saveza Krunoslav Pavlinec.

– Glavni cilj ovog našeg programa je osigurati pristupačne sportske aktivnosti za osobe s invaliditetom, a time u osam naših klubove uključiti nove članove, pa tako i djecu i mlade s teškoćama u razvoju. Angažirat ćemo stručne trenere i podršku za bavljenje pikadom, šahom, boćanjem, visećom kuglanom i boccijom. Bilo kakva sportska aktivnost ima pozitivne učinke na zdravlje osoba s invaliditetom, no isto tako želimo doprinijeti socijalnoj integraciji te potaknuti zajedništvo, prijateljstvo i druženje među članovima našeg Saveza – rekao je Pavlinec.

Udruga Črni Maček Ludbreški već niz godina brižno čuva tradiciju fašnjakovanja u Ludbregu, staru 511 godina. Do 1998. djeluju kao Ludbreški fašnjanski odbor, a od 1998., dakle već 26 godina, kao udruga Črni Maček Ludbreški. Od Varaždinske županije su dobili potporu za program „Ludbreg – grad proštenište, hodočašća i legendi“. 

– Pod sloganom „Pravo na ponos naslijeđa i njegovanje tradicije običaja kraja i grada“ naša udruga njeguje narodne običaje našega grada i kraja. Ponosni smo što su pronađeni pisani dokumenti koji pokazuju da su se događanja slična fašnjaku u našem kraju odvijala još davne 1411. godine. Danas sudjelujemo u organizaciji raznih kulturnih i društvenih događanja u Ludbregu, kao što su Fašnjak, Rođendan Ludbrege, Ljetni cinkuš ludgreški, Ludbreški jesenski karneval i druge. S obzirom da Ludbreg ima i rimsko naslijeđe, ovim projektom ćemo nastojati animirati što veći broj mladih da aktivnije sudjeluju u društvenom životu i očuvanju povijesne baštine. Nažalost, u posljednje vrijeme, kao i većina drugih neprofitnih udruga, ”bijemo teški boj s financijama, zbog čega smo se i prijavili na ovaj natječaj. Zahvaljujemo Županiji što je prepoznala naš rad i program te nam dodijelila potporu – rekao je Dražen Filipović.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje