Povežite se s nama

Novosti

Zanima li se itko za izvor onečišćenja Bartolovca?

Objavljeno:

- dana

Odakle onečišćenje glavnog varaždinskog vodocrpilišta?

Radi li itko na utvrđivanju  izvora onečišćenja crpilišta Bartolovec tetrakloretenom do kojeg je došlo prošle godine, i to njegovog drugog vodonosnika, ili se će preko toga mirno prijeći kako se (zamalo) preko samog onečišćenja? Iako se tvrdi da se poduzimaju mjere za utvrđivanje onečišćivača, nismo uspjeli otkriti tko to i da li uopće radi, iako su nas se uvjerava drugačije.

– Onečišćenje je nađeno u kontrolnim bušotinama i u bunaru koji nije bio uključen u javnu vodoopskrbu, tj i taj bunar je bio kontrolna bunar. Kolege s Rudarsko geološko-naftnog fakulteta još nisu u potpunosti pronašli otkud je ovo onečišćenje došlo i to na ovoj dubini. Ovaj rad nije brz, a ni jeftin. No, kolege iz Varkoma napravili su sve u okviru struke i u prvom redu zaštite potrošača koji treba dobiti zdravstveno ispravnu vodu za piće, veli dr. Željko Dadić iz HZJZ, koji  je u svom ljetopisu za prošlu godinu prvi izvijestio o lanjskom onečišćenju.

S obzirom na Dadićeve navode dekana Rudarsko geološko-naftnog fakulteta prof dr. Zorana Nakića zamolili smo procjenu kada bi se mogao doznati izvor onečišćenja, ali umjesto toga dobili smo odgovor da RGN ne sudjeluje u ovim istraživanjima.

Voditelja Odjela za vode HZJZ zamolili smo također za detaljne rezultate analiza voda u bunarima i kontrolnim točkama crpilišta Bartolovca tijekom prošle godine, odnosno ranijih godina kao i  mišljenje kako se uopće tetrakloreten mogao naći u dubokim podzemnim vodama, tj dubljem vodonosnom sloju kad je između njega i plićeg nalazi teško slabo propusni sloj  Zamolili smo ga i da veli kako gledate na činjenicu da su – s jedne strane – onečišćene podzemne vode u Bartolovcu, a s druge strana da se na njegovom vodozaštitnom području u obližnjem Brezju od 2004. godine nalazi odlagalište s već 137 tisuća tona otpada, odlagalište ispod kojeg nema nepropusne zaštite, kao ni sustava za odvodnju procjenih voda i slično, što je suprotno propisima, te ne bi li trebalo nešto konačno s time poduzeti.

-Vjerujte mi da je vrlo nezahvalno tumačiti rezultate onečišćenja nekome koji nije stručan,  poručio nam je Dadić dodavši da se u „nebrojeno puno slučajeva pokazalo kako su ishitreni zaključci vrlo često pogrešni zaključci“.

Rudarsko geološko-naftni fakultet izradio je lani   Elaborat o zaštitnim zonama izvorišta Varaždin, Bartolovec i Vinokovščak. U tom dokumentu, koji je naručio Varkom radi utvrđivanja vodozaštitnih zona, navodi se da na crpilištu Bartolovec postoji osam zdenaca od kojih je polovica s dubinom bušenja od stotinjak metara, a polovica pedesetak. Pravilnik o uvjetima za utvrđivanje zona sanitarne zaštite izvorišta, kako se upozorava, utvrđuje da se unutar definiranih granica zona izvorišta provodi pasivna i aktivna zaštita izvorišta. Tako se u trećoj zoni, uz ostalo, zabranjuje ispuštanje nepročišćenih otpadnih voda te svako privremeno i trajno odlaganje otpada.
-Inspekcijske službe, Hrvatske vode i Varkom moraju izvršiti pregled fizičkih ili pravnih osoba koje svojim djelatnostima mogu onečistili ili zagaditi podzemne vode (potencijalni zagađivači iz katastra zagađivača). Pregledom je potrebno utvrditi poštuju li se propisane mjere zaštite voda. Sve nedostatke potrebno je trenutačno sanirati i ukloniti. U slučaju da fizičke ili pravne osobe koje svojim djelatnostima mogu onečistili ili zagaditi podzemne vode ne udovolje traženim zahtjevima nadležnih službi, građevina koja može onečistiti ili zagaditi podzemne vode mora se ukloniti, odnosno mora se zabraniti daljnje obavljanje djelatnosti pravnoj ili fizičkoj osobi. Utvrdi li se da sanacijski zahvati i mjere neće proizvesti učinak, jedinica lokalne samouprave odnosno jedinica područne (regionalne) samouprave na koju se odluka o zaštiti izvorišta odnosi dužna je tražiti uklanjanje građevina izgrađenih protivno propisima o prostornom uređenju i gradnji odnosno obavijestiti osobu koja obavlja postojeću djelatnost da je ista zabranjena, naglašava se u elaboratu te ukazuje da je „primjenu postojećih zakona i propisa te Odluke o zonama sanitarne zaštite crpilišta nužno osigurati i uz pomoć policije“.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje