Povežite se s nama

U fokusu

Zbog prijevremenih izbora u Varaždinu župan Stričak pokreće inicijativu za izmjenu zakonskih rješenja koja se tiču lokalnih izbora

Objavljeno:

- dana

Učinkovitije obavljanje poslova i povećanje kvalitete javnih usluga koje se pružaju građanima u općinama, gradovima i županijama, cilj je projekta “Optimizacija sustava lokalne i područne (regionalne) samouprave” koje provodi Ministarstvo pravosuđa i uprave.

Domaćin četvrte konferencije projekta, koje je održana danas, 23. siječnja, u Županijskoj palači u Varaždinu za predstavnike gradova i općina, bila je Varaždinska županija.

Riječ je o projektu vrijednom 20.076.342,14 kuna koji se financira kroz Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2022.“, a prvi je korak prema promjenama u sustavu lokalne samouprave.

– Cilj projekta je unaprijediti učinkovitost sustava javne uprave kroz optimizaciju sustava lokalne, područne (regionalne) samouprave. Glavni rezultat projekta je uspostava digitalne platforme za praćenje kapaciteta jedinica putem koje će biti dobivena objektivna slika o potencijalima svake županije, svakoga grada i općine za obavljanje poslova iz njihovog samoupravnog djelokruga. Kroz Središnju bazu podataka digitalno će se prikupljati i obrađivati podaci o jedinicama te izračunavati indikatori za njihovi kategorizaciju. Baza će sadržavati oko 440 vrsta podataka o poslovima i ustrojstvu općina, gradova i županija, a njihovi financijski, administrativni i kadrovski kapaciteti mjerit će se na temelju oko 190 indikatora – istaknuo je državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa i uprave Sanjin Rukavina.

Župan Anđelko Stričak podsjetio je da je na području Varaždinske županije 28 jedinica lokalne samouprave, šest gradova i 22 općine.

– Sve naše jedinice lokalne samouprave opravdale su svoje postojanje. Da nemaju status općina i gradova, pitanje je kako bi danas ta mjesta izgledala. Bi li Općina Gornji Kneginec bila najrazvijenija u županiji da je u sastavu Grada Varaždina? Bi li se u Općini Bednja, koja je najudaljenija od županijskog središta, provodile sve te investicije? Bi li općine Donja Voća, Visoko, Mali Bukovec, Maruševec ili Petrijanec bile danas to što jesu da nisu imale mogućnost same odlučivati o svojoj sudbini? Ponavljam, sve naše jedinice lokalne samouprave opravdale su svoje postojanje, no uvijek postoji mogućnost da se napravi iskorak. Upravo je to predviđeno ovim projektom Ministarstva pravosuđa i uprave. Na našim općinama je da razmotre bi li svojim građanima još bolje usluge mogli pružiti kroz jednu od mogućnosti funkcionalnog spajanja, primjerice, putem zajedničkog službenika, zajedničkog upravnog odjela ili putem zajedničkog trgovačkog društva ili ustanove. Time bi se, s jedne strane, ostvarile uštede, a s druge napravio iskorak u funkcioniranju naših općina i gradova – istaknuo je župan Stričak.

Izmjena zakona

Najavio je da će pokrenuti inicijativu za izmjenu zakonskih rješenja vezanih uz provođenje lokalnih izbora, a s obzirom na događanja u Gradu Varaždinu koja su dovela do raspisivanja prijevremenih izbora za Gradsko vijeće.

– Naš prijedlog će biti da se, ako gradonačelnik ili načelnik barem dva puta ne uputi prijedlog proračuna na usvajanje gradskom, odnosno općinskom vijeću, te ako ne predloži Odluku o prijevremenom financiranju, prijevremeni izbori raspisuju za vijeće, ali i za gradonačelnike/načelnike te njihove zamjenike. Jer ako samo jednom uputiš prijedlog proračuna predstavničkom tijelu, poduzeo si sve da ti ostaneš gradonačelnik ili načelnik, a da predstavničko tijelo ide na izbore. To se zove bezobrazluk, jer te nije briga niti za zaposlenike jedinice lokalne samouprave, zaposlenike škola, odgojiteljice u vrtićima, za nikoga osim za sebe. To nije dobro i zbog toga ćemo inicirati izmjenu zakona – najavio je Stričak.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje