Povežite se s nama

Međimurje

Zeleni val – novi trend

Objavljeno:

- dana

PRIRODNO I ZDRAVO

Gradnja prirodnim materijalima već je dugi niz godina trend u Europi te se posjećujući brojne renomirane građevinske sajmove susrećete s kućama građenim od slame, termoizolacijom od celuloznih pahuljica, konoplje…

Mnogi sanjaju o svijetlim i zdravim prostorima s ugodnom mikroklimom te komforu koji donosi priroda. U Hrvatskoj se sve više piše i istražuje o gradnji balama slame, o problemu zbrinjavanja ovčje vune, o recikliranju, energetskoj učinkovitosti i prvenstveno o zdravlju. Kako postajemo sve svjesniji prostora i okoliša u kojem živimo, smanjivanja troškova energenata te materijala koji nas okružuju u našem domu, pridajemo sve veću važnost kvaliteti života.

Tko ne bi želio prepoloviti račune za struju ili troškove grijanja?

Odabir materijala za gradnju doma sve češće se svodi na odgovore na pitanja poput: „Kakav utjecaj ima ugrađeni materijal na mene, moju obitelj, moju djecu?, Kakav je utjecaj na prirodu?, Kakva je kvaliteta života u životnom prostoru građenom odabranim materijalima, koliko ću energije trošiti i koliko mogu uštedjeti?…“

Osim toga, nužnost energetske učinkovitosti nameće se hitnošću pred kojom se više ne mogu zatvarati oči – klimatske promjene su svugdje oko nas i njihove posljedice danas utječu na svačiji život. No energetska učinkovitost nije nužno i ekološki izbor. Konkretno, smanjivanje računa možda kratkoročno donosi osjećaj da smo odteretili zemlju na nekoj široj razini (Natječaji za energetsku učinkovitost, izmjenu fasada i slično), no dugoročno će sav materijal koji ugrađujemo u naše prostore trebati dodatno zbrinjavati, što će opet ići iz našeg džepa kroz različite poreze. To se posebno odnosi na zbrinjavanje mineralne vune i stiropora, što osim financijskih sredstava donosi dodatne emisije CO2.

Dodatna prednost

Proizvodnja građevinskih materijala poput toplinske izolacije od ovčje vune, konoplje ili drvene vune ne zahtijeva puno energije te su emisije CO2 u atmosferu u većini slučajeva nekoliko desetaka puta niže nego kod proizvodnje konvencionalnih materijala. Dodatna prednost je i zbrinjavanje na kraju životnog ciklusa jednostavnim recikliranjem, kompostiranjem ili pretvaranjem u novi oblik energije.

U ostalim zemljama EU, ali i kod naših bližih susjeda, u Sloveniji, potiče se dodatnim bodovanjem i subvencionira se ugradnja u okolišu prihvatljivih materijala – kod nas su oni novosti. Ugradnjom prirodnih ekomaterijala u svoj dom, ne samo da poboljšavate uvjete života svoje obitelji, već ostvarujete značajne uštede u svojem kućnom proračunu. A tko ne bi želio prepoloviti račune za struju ili smanjiti troškove grijanja na zdrav i prirodan način?

Prvi objedinili ekoponudu!

Varaždinska tvrtka Zelena gradnja prva je u Hrvatskoj objedinila ponudu ekoloških građevinskih materijala. Provjerite ponudu termoizolacije od konoplje, celuloznih pahuljica, drvenih vlakana i ovčje vune te mnogih drugih prirodi i vama prihvatljivih materijala. Uz materijale nude tehnička rješenja, projektiranje, projekte energetske učinkovitosti te energetsko certificiranje. Više o tome na www.zelena-gradnja.hr ili na broju mobitela 099/385-0177.

EKOIZOLACIJA

Prednosti ekoloških termoizolacijskih materijala:

Difuzijski otvoren materijal – „kuća diše“
Dug fazni pomak topline – sprečavaju pregrijavanja prostora ljeti te ulazak hladnog zraka zimi
Odlična toplinska i zvučna zaštita
Uravnotežuju mikroklimu prostora
Jednostavna ugradnja – sistem „uradi sam“
Certificirani i proizvedeni u EU

Izvor:
Foto:

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje