Povežite se s nama

Život i društvo

Zoran Vinceković: Zbirke propisa niskogradnje i visokogradnje uvele red u zbrku normi i standarda

Objavljeno:

- dana

Ove godine obilježit će se mali, ali za građevinarstvo značajni jubilej – 30. obljetnica izlaska prve hrvatske zbirke građevinskih propisa niskogradnje i visokogradnje s kompletnim normama i standardima.

Prevažna edicija

Naime, 1990. godine nekolicina mladih hrvatskih građevinskih stručnjaka na čelu s voditeljem grupe autora, našim Varaždincem mr. sc. Zoranom Vincekovićem, dipl. ing. građ., objavila je preko izdavača “Poslovna politika” iz Beograda dvije edicije. Svaka je sadržavala četiri knjige pod naslovima “Niskogradnja – Zbirka propisa sa kompletnim JUS-evima” i “Visokogradnja – Zbirka propisa sa kompletnim JUS-evima“. S obzirom na to da je 1991. godine uspostavljena suverena i samostalna Hrvatska, a odmah potom je Zakonom o preuzimanju preuzeta sva stručna građevinska regulativa iz bivše države, spomenute edicije postale su i prve hrvatske zbirke građevinskih propisa s tada kompletnim hrvatskim normama. Zoran Vinceković, danas uvaženi građevinski stručnjak i redovni sudski vještak, otkrio nam je da zbirke nisu nastale slučajno, a osvrnuo se i na aktualno stanje ukupne hrvatske građevinske regulative.

– S obzirom na to da sam do 1990. godine već radio niz godina na poslovima projektiranja i operative u graditeljstvu, bili su mi poznati svi nedostaci i negativne posljedice koje su proizlazile iz nedovoljnog poznavanja prvenstveno domaće zakonske regulative, a potom i neodređenosti u definiranju određenih pojmova u njoj. Odnosno, trebalo se uhvatiti ukoštac s hrpom nesređene sistematizacije tadašnjih zakona, propisa i pravilnika, nepronalaženja načina adekvatnog praćenja svakodnevnog održavanja zakonske regulative u smislu izmjena određenih propisa, nepreglednog načina spremanja stručne literature u svakodnevnom korištenju, pa do onih tada najbanalnijih razloga. Riječ je o nevjerojatnoj komociji izvršitelja da u rješavanju svog projektnog zadatka svaki čas ustaje od stola kako bi definiranje određenih pojmova i problema tražio u različitoj literaturi… – prisjeća se Vinceković.

Njega je baš ovakav skup iznimno negativnih iskustava ponukao da sa svojim timom priredi knjige koje će omogućiti projektantima, operativcima i ostalim korisnicima isključivanje nepotrebnih komplikacija iz spomenutih razloga. Štoviše, zbirke propisa omogućile su da cijelo vrijeme pred sobom korisnici imaju sve što im je u određenoj situaciji neophodno, sistematizirano i koncentrirano na jednome mjestu.

– Nažalost, prije tri desetljeća kompjuterizacija je bila u povojima i nije bila ni blizu današnjeg nivoa. Stoga su spomenute edicije predstavljale značajno i skoro neophodno pomagalo u svakodnevnom radu svima koji su na bilo koji način bili u kontaktu s građevinskom znanošću i djelatnošću. Ove vrlo vrijedne i stručne knjige koristile su se i prodavale u svim bivšim jugoslavenskim republikama i predstavljale su u to vrijeme, pa i kasnije, najtraženiju i najtiražniju stručnu građevinsku literaturu – govori naš sugovornik o zbirkama koje su utrle povijesni trag u novijoj hrvatskoj građevinskoj znanosti i praksi.

Spomenimo i to da je Zoranu Vincekoviću ta literatura predstavljala osnovu, kao priznati znanstveni rad, za pristup izradi doktorske disertacije na Građevinskom fakultetu u Zagrebu. To ne čudi jer sadržaj zbirki činili su svi tada važeći zakoni i pravilnici, JUS-evi i norme, strani propisi iz pojedinih područja koje nije „pokrivala“ domaća regulativa te komentari pojedinih grupa propisa i preporuke za korištenje.

– Posebnu vrijednost ovih zbirki predstavljale su preporuke korištenja stranih propisa onih područja građevine koja nisu ili su nedovoljno bila pokrivena domaćom zakonskom regulativom (aerodromi, melioracije, tuneli i drugo). Današnja situacija u Hrvatskoj u smislu postojanja i sadržajnosti kompletne građevinske zakonske regulative oslonjena je na dvije osnovne državne ustanove. Riječ je o Ministarstvu graditeljstva, koje izdaje i odgovorno je za samu zakonsku regulativu, dok Hrvatski zavod za izdaje norme i odgovara za normizaciju. Jedna i druga ustanova povezane su, na što nas obvezuje članstvo u EU-u, s međunarodnim, odnosno srodnim europskim organizacijama – rekao je Vinceković.

Napomenuo je i da je hrvatsko graditeljsko zakonodavstvo danas pokriveno hijerarhijski preko zakona, uredbi, odluka, pravilnika, naputaka i tehničkih propisa.

Ono pokriva gotovo sva područja građevine – od projektive, operative i tehnologije gradnje do proizvodnje građevinskih materijala i ostalog. Još jedno važno područje graditeljske regulative odnosi se na područje hrvatskih normi, u kojem su sadržani svi vrlo važni i preuzeti eurokodovi.

– Eurokodovi su u naravi utvrđene i važeće europske norme. Sam posao izvedbe i objave hrvatskih normi odvija se preko tehničkih odbora ustrojenih pri Hrvatskom zavodu za norme (HZN), koji okupljaju predstavnike svih zainteresiranih strana – od proizvođača, državne uprave, strukovnih udruga, obrazovnih i znanstvenih ustanova do različitih korisnika (laboratoriji, certifikacijske ustanove) i potrošača. U području graditeljstva postoji Programski odbor za graditeljstvo, koji se sastoji od 25 tehničkih pododbora koji predlažu politiku normizacije u graditeljstvu, te povezuje interese u tom području i utvrđuje djelokrug rada na međunarodnoj i europskoj razini preko međunarodne ISO i europske CEN organizacije za normizaciju.

Mukotrpan proces ulaska priključivanja Hrvatske EU-u uključivao je i sinkronizaciju hrvatskog zakonodavstva, te je u tom smislu proteklih godina učinjen značajan napor na promjenama i dopunama naše građevinske regulative u prilagođavanju regulama i normama EU-a – ističe Vinceković.

Dodajmo da se današnja, aktualna zbirka hrvatskih normi u graditeljstvu sastoji od 3276 normi, među kojima su preuzeti i svi eurokodovi.

Nova normizacija

– Još 2008. godine u potpunosti su povučeni svi preuzeti JUS-evi iz bivše države, a od 1. srpnja 2013. godine, kada je RH ušla u EU, usklađen je u potpunosti i Hrvatski zavod za norme s europskim organizacijama za norme (ISO i CEN). Osnovna ideja pri razvoju eurokodova te njihova preuzimanja od strane RH kao hrvatskih normi je stvaranje ujednačenog sustava konstrukcijskih pravila uz pridržavanje CEN-ovih normizacijskih pravila, odnosno pretvaranje eurokodova u europske, pa potom u hrvatske norme. Ovdje treba još spomenuti, kao važna područja, cijeli niz eurokodova za projektiranje i izradu betonskih, metalnih, drvenih i ostalih konstrukcija te projektiranje konstrukcija otpornih na potres. Na kraju, kada se danas govori o kompletnosti i pokrivenosti hrvatske građevinske regulative na cijelom kompletnom području graditeljstva u RH, može se zaključiti da je ono na relativno visokom i uređenom nivou. Ona, naime, uglavnom pokriva sva područja graditeljstva te kao zajednički segment europske graditeljske regulative EU-a podliježe promjenama i dopunama. Dakako, u skladu sa svakodnevnim tehnološkim napretkom građevinske znanosti, građevinske tehnologije i prakse, kao i proizvodnje građevinskih materijala – zaključio je Zoran Vinceković.

Europske norme uz uvažene domaće specifičnosti

S konstituiranjem RH javila se prvotno ideja da se ide s izradom vlastitih hrvatskih normi u svim područjima graditeljstva. No, kad se zaključilo da je to iznimno složen, dugotrajan i nadasve skup posao, odlučeno je da se samo određene norme izrade kao vlastite, hrvatske norme, dok se za veći dio normi rezoniralo „da topla voda već postoji, pa je ne treba izmišljati“!

– Jedino logično bilo je usvajanje postojećih europskih normi, naravno s uvažavanjem domaćih specifičnosti i posebnosti ovog podneblja i reljefa. Treba znati da su negativni primjeri iz građevinske prakse, koji su nastajali prije ulaska RH u EU, bili upravo posljedica neusklađene, nedorečene građevinske regulative i dobro je da polako postaju stvar prošlosti – veli Vinceković.

Jedan od loših primjera bila je sanacija mosta u Goričanu, koji je bio dimenzioniran na opterećenja prema zakonima Republike Mađarske prije njezina ulaska u EU.

– Rezultat je u tom slučaju nametnuo potrebu uključivanja međunarodne komisije kako bi se uskladilo dimenzioniranje opterećenja s pravilima naših propisa. Lošom se pokazala i izvedba jednog od tunela na autocesti A1 s odabirom dvaju različitih izvođača sa svake strane tunela. Njihovo spajanje u sredini tunela, a pritom korištenje različite regulative u službama nadzora, rezultiralo je razlikom u širini revizijskih staza, što je nepotrebno nametnulo dodatne radove usklađenja – ističe Vinceković. Već i ovi navedeni primjeri govore u prilog tomu koliko je bitno što danas imamo usuglašeno ustrojstvo i jednoznačno definiranje ovog područja koje se odnosi na regulativu graditeljstva na razini EU-a.

Život i društvo

Novo Selo Podravsko moglo bi postati hrvatsko “Selo ruža”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Za dobru organizaciju potrebno je malo motivacije, dobre volje, nešto vremena, ali puno zajedništva. Govore nam tako u Udruzi Slobodnjaki iz Novog Sela Podravskog, mjesta u sastavu Općine Mali Bukovec.

Oni su se nedavno primili organizacije jedinstvene manifestacije ˝Rikićevo proljeće˝, koja je posvećena hrvatskom glumcu Rikardu Brzeski, rodom upravo iz tog mjesta.

On je ostvario zapažene uloge u Mejašima, Gruntovčanima te u filmu legendarnog Žnidaršića Tko pjeva zlo ne misli.

Stoga su Slobodnjaki odlučili, ne samo odati počast svom poznatom sumještaninu, već očuvati taj dio kulture i stvaralaštva od zaborava.

– Riki Brzeska ostvario je značajne uloge u našim legendarnim filmovima, a želja nam je da i mlađe generacije upoznaju taj dio naše kulture – kažu nam u Udruzi.

Manifestaciji je prisustvovao i župan Anđelko Stričak.

– Novo Selo Podravsko, koje se nalazi u Općini Mali Bukovec je poznato po proizvodnji ruža. Međutim, sad je bogatije i za jednu manifestaciju “Rikićevo proljeće” u spomen na glumca Rikarda Brzesku. Pretpostavljam da se svi ili barem mi stariji sjećamo nezaboravnih Gruntovčana, a on je u njima utjelovio lik Gabera Požgaja. Scene bakice koja je umrla pa se predomislila, proslave obljetnice vatrogasnog društva, licitaža trstike, Dudeka uposlenog u HŽ-u, njihovog pjevanja “… tihe noći moje zlato spava….” ostaju nezaboravne. Uvijek ih je ponovo lijepo gledati. To su scene koje uz seriju Velo misto zasigurno ulaze u najbolja djela hrvatske kinematografije. Ali, osim podsjetnika na njih potrebno je i prisjetiti se svih tih velikana hrvatske povijesti – rekao je Stričak.

Pritom je dao podršku Udruzi Slobodnjaki, njihovom predsjedniku Daliboru Horvatu i načelniku Malog Bukovca Darku Markoviću da Novo Selo Podravsko brendiraju kao hrvatsko ˝Selo ruža˝.

– Udruga je zaista aktivna, članovi organiziraju predstave, mnogobrojne sportske aktivnosti i izlete, uređuju i održavaju vanjske prostore poput igrališta i prostora oko društvenoga doma, pomažu i uveseljavaju malim gestama one kojima je to potrebno – rekao je načelnik Marković te dodao kako uz sve to Novo Selo Podravsko ima najveći rasadnik ruža u Republici Hrvatskoj pa je želja da se kompletni centar naselja zasadi sa stotinama sadnica ruža te da se mjesto pretvori u hrvatsko ˝Selo ruža”.

Što se pak tiče ostalih aktivnosti, Slobodnjaci imaju puno planova.

– U lipnju je planirano obilježavanje obljetnice izgradnju društvenog doma u Novom Selu Podravskom, potom je u planu Seoski mali nogometni turnir i druženje mještana Novog Sela Podravskog. Također, planiramo sadnju drvoreda-parka na jesen. Spremamo se i na edukacijski izlet u Volčji Potok radi projekta sadnje spomenutog parka u Novom Selu Podravskom – kažu nam u Udruzi. Naravno, pred kraj godine pripremaju i Adventsko druženje.

Nastavite čitati

Život i društvo

Obrana od poplava bila u fokusu vježbe operativnih snaga VZO-a Gornji Kneginec

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U srijedu, 24. travnja, održana je vježba operativnih vatrogasaca u organizaciji Vatrogasne zajednice Općine Gornji Kneginec, na ribnjacima ŠRD Ostriž u Knegincu Gornjem.

Cilj vježbe bila je simulacija obrane od poplava postavljanjem barijera za vodu, izradom zečjeg nasipa te prepumpavanjem većih količina vode.

Ujedno je tom prigodom obavljena provjera ispravnosti opreme te je procijenjeno koju količinu vode se može prepumpati s pumpama i vozilima koju posjeduju društva iz Vatrogasne zajednice Općine Gornji Kneginec.

Vježba je podijeljena na više sektora rada i uz komunikaciju voditelja vježbe s vatrogasnim odjeljenjima radi koordinacije same vježbe.

U vježbi su sudjelovali članovi DVD-a Gornji Kneginec, Donji Kneginec, Varaždinbreg i Lužan Biškupečki koji su vršili prepumpavanje vode pomoću motornih i potopnih pumpi.

Vježbi su prisustvovala 34 operativna vatrogasca VZO-a Gornji Kneginec te načelnik Općine Gornji Kneginec Goran Kaniški, predsjednik Općinskog vijeća Marko Brezovec, načelnik stožera Civilne zaštite Općine Gornji Kneginec Robert Đuranec, predsjednik VZO Gornji Kneginec Mihael Magdić te zapovjednik VZO Gornji Kneginec Igor Kišiček.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje