Povežite se s nama

Kultura

Trilogija je „varaždinska književna Biblija“

Objavljeno:

- dana

Osvrt

Nekoliko je već mjeseci proteklo od predstavljanja „Garestinskog gartlica riječi“, završnog dijela „varaždinske trilogije“ prof. dr. Jože Skoka u izdanju Tonimira iz Varaždinskih Toplica. No, ponekad je za stručniji osvrt, „puniji“ od prvotne informacije, potreban i vremenski odmak, naročito ako se radi o tri knjige enciklopedijskih razmjera s ukupno 1552 stranice.

Takav je, naime, domet i opseg Skokovog pothvata: poput nekog Borgesovog junaka, jedan od naših najvećih književnih autoriteta naumio je sažeti i predočiti sve ono što vrijedi u usmenoj i pisanoj tradiciji rodnoga kraja i, u devetom desetljeću svog života – u tome i uspio!

Pola tisućljeća!

Taj je pothvat počeo 2007. s „Garestinskim panopticumom“, koji je 2013. dobio i svoje drugo izdanje. Zbir je to Skokovih varaždinskih studija, eseja, feljtona i autobiografskih zapisa: čak 54 autorova teksta i još 29 tekstova drugih stručnjaka o Skokovom znanstvenom radu! Teme su brojne: Pergošić, Milković, Šicel, Bartolić, Bosiljka Paska, Lipljin, naravno i Krležine „Balade“, ali i bdijenje s Cesarićem, „landranje“ s Peićem, pa i šire od književnosti: neki su tekstovi posvećeni petrijanečkim prijateljima – Anđelku Zorkoviću i Stjepanu Mikacu.

Magnum opus

Kao da ovakva knjiga ne bi bio dostatan „magnum opus“, Skok je nadopunjuje još dvjema, komplementarnima, podjednako opsežnima i značajnima. U varaždinskoj književnoj hrestomatiji „Garestinski hortus verbi“ iz 2012. Skok je ostvario cjelokupni pregled književnosti pisane u Varaždinu i/ili koje su pisali pisci vezani uz varaždinski kraj, dakle uz njegov kontekst i uz njegove konotacije, „u polumilenijskom kronološkom luku“ (D. Žilić).

Treća knjiga sadrži narodne pjesme, priče, basne, vjerovanja, predaje…

A taj antologijski luk stručno popraćenih najvažnijih varaždinskih tekstova započinje s prvim (i) klasičnim kajkavskim piscima kao što su Pergošić, Vramec, Belostenec, Habdelić, Katarina Patačić ili Brezovački. Slijede ilirci poput Blažeka, Rakovca, Nemčića, Kukuljevića, pa književni znanstvenici Jagić, Vodnik, Milčetić… sve do Bišćana i Zvonara.

Posebno je pak zanimljiv izbor iz 20. stoljeća, na čelu s Gjalskim, naravno i s Milkovićem i Krklecom, ali i s nepravedno zapostavljenim autorima poput, recimo, Ive Ladike, ali i s onim novijima, svima nam poznatima, primjerice Korotajem i Fišerom. Petstogodišnji luk zaključuje Skok odabirom iz opusa najmlađih (iako sada već sredovječnih) afirmiranih autora: Borisa Perića, Tomislava Ribića, Biserke Težački Kekić…

Usmena baština

Koncem prošle godine Skok završava svoju varaždinsku trilogiju još jednim mamutskim izdanjem: knjiga je to „Garestinski gartlic rieči“ – antologijski izbor i književnopovijesni pregled varaždinske usmenoknjiževne baštine.

Taj pregled obaseže i više od 500 godina, jer sadrži i najstarije narodne pjesme i priče, od kojih neke zacijelo imaju i pretkršćanske korijene! Jer, osim pjesama, Skok okuplja i bajke, legende, vjerovanja, predaje, basne, anegdote, pripovijetke te animalističke i fantastične priče, a na kraju još i primjere usmeno dramsko-scenske baštine, primjerice „Bedljuinsko ženjeitvo“ (J. Genc – B. Pahić).

Iz nepravednog zaborava “izvučeni” su i neki sjajni autori poput Ive Ladike

Mnoge je primjere Skok prikupio sam, dok je druge odabrao iz zapisa Kukuljevića, Valjavca, Plohl-Herdvigova, Kuhača i Žganca. Posebna poglavlja na koncu posvećuje upravo njima, ali i drugim zapisivačima, kao što su Olga Šojat i Ivan Zvonar, autor nedavnog, izvrsnog „Pregleda povijesti kajkavske usmene književnosti“.

Ukratko: Skokova varaždinska trilogija varaždinska je „književna Biblija“, a od autora očekujemo – a što drugo? – nove nastavke!

Vrijeme je za mlađe!

I autor ovog osvrta (Vaš stalni kolumnist iz susjedne rubrike) imao je čast svojim radovima biti zastupljen u Skokovoj varaždinskoj hrestomatiji „Garestinski hortus verbi“, i to kao posljednji, „najmlađi“ autor, iako se i on već približava svojoj 50. godini… Upravo stoga veseli da se baš u posljednje vrijeme u Varaždinu javlja nekolicina novih književnih imena koja će zacijelo ostaviti trag na hrvatskoj književnoj sceni. Regionalni tjednik o nekima je od njih nedavno pisao, a pisat će i ubuduće! 

Izvor:
Foto:

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje