Povežite se s nama

Međimurje

Nemaju dovoljno novaca, ni zaposlenih, ali imaju široke ruke za pse koji su ostavljeni na cesti

Objavljeno:

- dana

Sklonište za životinje “PRIJATELJI”

Povodom Svjetskog dana zaštite životinja, koji se obilježava 4. listopada, Sklonište za životinje „Prijatelji“ iz Čakovca organiziralo je koncert „Mi smo njihov glas“ u Centru za kulturu Čakovec.

Poseban gost na koncertu bio je Neno Belan, a podršku ovom koncertu dali su i pjevači iz prve i druge sezone „The Voicea“, koji su se u azilu družili s prvašićima iz Prve osnovne škole Čakovec. Osnovnoškolci su u sklopu projekta „Djeca i životinje“ zajedno s učiteljicom razredne nastave i voditeljicom u Sklonište donijeli deke, stare novine i hranu za pse.

Humanitarna nota

Sav prihod od koncerta namijenjen je pokrivanju visokih mjesečnih troškova skloništa, koje se, otkriva njegova voditeljica Aleksandra Hampamer, brine o 400 pasa, od čega se 300-tinjak nalazi u azilu, a ostali su smješteni u privremenim domovima.

Sav prihod od koncerta namijenjen je pokrivanju visokih mjesečnih troškova Skloništa

Navela je da se Sklonište o psima brine već 16 godina te da ju je malo što u tih 16 godina razveselilo kao donošenje novog Zakona o zaštiti životinja, koji je na snagu stupio upravo na Svjetski dan zaštite životinja.

– Dan izglasavanja novog Zakona o zaštiti životinja za nas je povijesni dan. On nosi jednu od najvažnijih odredbi, a ta je zabrana usmrćivanja životinja u skloništima, za što se svi mi koji radimo ovaj posao borimo otkad znam za sebe. Doslovce, mislila sam da ovaj povijesni dan za skloništa neću doživjeti – rekla je voditeljica.
No, unatoč smiješku na njezinu licu kad govori o novom Zakonu, svjesna je da pravi posao tek slijedi.

– Zakon sada treba braniti u praksi. Pokazali smo, kao i naše kolege iz pet okolnih skloništa, da možemo raditi „no kill“, odnosno bez usmrćivanja životinja, za razliku od ostala 23 skloništa u Hrvatskoj, koja to još uvijek rade. Konkretno, sada moramo braniti taj stav i pokazati drugima da se može bez usmrćivanja, što to zahtijeva jako puno truda i odricanja. Primjerice, na telefon morate biti dostupni 24 sata na dan, ako se udomitelj javi morate ga odmah primiti i slično. No, Zakon treba pozdraviti jer je to jedan jako veliki korak u zaštiti životinja – dodala je Aleksandra Hampamer.

Objasnila je i da se o životinjama u Skloništu za zaštitu životinja „Prijatelj“ iz Čakovca brine samo devet zaposlenih, što je premalo.

Iako je novi Zakon donesen, voditeljica Hampamer svjesna je da pravi posao tek slijedi

– Prema Pravilniku, na svakih 20 pasa trebali bismo imati jednog zaposlenog u Skloništu, što kod nas nije slučaj. Primjerice, jedno zagrebačko sklonište ima 180 pasa i 18 zaposlenih, i to im je kažu, malo. A mi se moramo pokrivati s ovime što imamo. Međutim, nema dovoljno financija za to – navela je.

Broj pasa u Skloništu svakog je dana u porastu, a što se tiče udomljavanja pasa, brojka je svake godine ista, žali se voditeljica.

– Prijašnjih smo godina jednom u tri mjeseca primili bolesnog ili ranjenog psa. A sada ih znamo primiti dva do tri tjedno, što nam izaziva i puno veće troškove liječenja, operacija i slično. Problem je i velik broj pasa u romskim naseljima – samo ih tamo ima oko dvije tisuće. Oni su u lošem stanju, jako su bolesni i puni parazita, polomljenih nogu, mnogi su i zlostavljani, kujice se konstantno štene, a štenci umiru, dakle situacija je doista jako teška – rekla je voditeljica Skloništa, koje su u sklopu projekta „Djeca i životinje“ posjetila djeca iz Prve osnovne škole Čakovec.

Anita Vadas potrudit će se da svako dijete koje dolazi u Sklonište dobije volontersku knjižicu

– Kada sam prvi put posjetila ovaj azil, smatrala sam da treba educirati osnovnoškolsku djecu da postanu volonteri, jer su uglavnom do tada volontirali srednjoškolci. Humanitarna nota njeguje se od malih nogu, i tako smo krenuli s projektom. U školi imamo kućicu u koju kroz školsku godinu skupljamo novine i potrepštine za pse koje svako malo dovezemo ovdje – rekla je voditeljica projekta Anita Vadas, koja je posebno ponosna na projekt jer se pomoću njega djeca rješavaju i svojih strahova od životinja.
Već razmišlja i o sljedećim projektima, među kojima je i taj da svako dijete koje posjećuje sklonište dobije volontersku knjižicu, tako da se djeci od malih nogu razvije osjećaj za volontiranje.

Izvor:
Foto: Marta Konjačić

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje