Povežite se s nama

Međimurje

Uz pomoć stručnjaka uče kako se treba nositi sa stresom i oduprijeti ovisnosti

Objavljeno:

- dana

PREVENCIJA

U Osnovnoj školi Belica u srijedu je održana edukacija u okviru provođenja programa “Trening životnih vještina”, namijenjena edukatorima provoditelja programa primarne prevencije ovisničkih ponašanja mladih.

Program je pokrenuo Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije u suradnji s Povjerenstvom za suzbijanje zlouporabe opojnih droga i školskim preventivnim programima, a provodi se u četvrtim razredima svih osnovnih škola u Međimurju. Njime je obuhvaćeno 1.143 učenika i 82 učitelja razredne nastave u suradnji s 30 stručnih suradnika, voditelja školskih preventivnih programa.

Tijekom dosadašnjih edukacija odrađene su četiri teme: samopoštovanje, odlučivanje, pušenje i reklamiranje, a u drugoj fazi, odnosno u drugom polugodištu, učenici će učiti kako se suočiti sa stresom, ovladati komunikacijom i socijalnim vještinama te kako se zauzeti za sebe. Uz stručnjake i vanjske suradnike s područja Međimurske županije Bertu Bacinger-Klobučarić, Andreju Zadravec-Baranašić i Dianu Uvodić-Đurić iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, u nastavku provođenja edukacije predavanje na temu “Kako se pravilno zauzeti za sebe” održala je prof. dr. sc. Dubravka Miljković, profesorica psihologije i pedagogije s Učiteljskog fakulteta u Zagrebu.

Predavanje “Kako se pravilno zauzeti za sebe” održala je prof. dr. sc. Dubravka Miljković

“Trening životnih vještina” razvija samopouzdanje, vještine donošenja odluka, rješavanja konflikata i kontrole emocija te socijalne i komunikacijske vještine. Temeljni i krajnji cilj programa je smanjiti porast konzumiranja sredstava ovisnosti od 6. do 8. razreda za 30 posto te povećati kompetentnost nastavnika za rad na tom planu. Bitno je naglasiti da je poseban cilj programa razviti samopoštovanje, samopouzdanje i kontrolu, promovirati antiovisničke norme, povećati znanje o neposrednim posljedicama rizičnog ponašanja i pružiti informacije o efikasnom suočavanju sa socijalnom anksioznošću.

– Kroz ovaj program, koji ima svoj proces koji je nedavno započeo te je sada u drugoj fazi, pokušavamo djelovati na djecu, posebice na način da ih se osnaži, da se utječe na njihove stavove, da postanu samopouzdaniji i uspješnije se bore s izazovima kao što je ovisnost o različitim sredstvima, osobito opojnim drogama, koje su među vodećima. Da bismo uspjeli u tom naumu, moramo raditi multisektorski i interdiscplinarno, a ovo naše tročlano prisustvo danas svakako govori tome u prilog – istaknula je ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije Marina Payerl-Pal.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje