Povežite se s nama

Kultura

Rojnik: Očigledno je presudio novac

Objavljeno:

- dana

Habuš, Rojnik i Radelić o ispadanju Varaždina iz utrke za EPK

Iako je gradonačelnik Habuš na konferenciji za novinare u Gradskoj vijećnici priznao da je vijest o neprolasku Varaždina i regije Sjever u drugi krug natjecanja za Europsku prijestolnicu kulture 2020. godina u prvi tren izazvala šok, zaključio je da nema razloga za nezadovoljstvo.

 – Svi će se projekti nastaviti, ali pod drugim imenom. Istina, titula je bila snažan motiv i mogla nam je donijeti dodatnu reklamu. Ne želim se upuštati u analize zašto je 12 članova Povjerenstva donijelo odluku kakvu je donijelo. Nećemo se osvrtati i idemo dalje, optimistićno je rekao Habuš, najavljujući potpisivanje novog sporazuma s gradovima partnerima kako bi se pod drugim imenom nastavilo s realizacijom programskih projekata.

Svi će se projekti nastaviti, ali pod drugim imenom

Glavni razlog – novac

Unatoč pojašnjenju po kojemu Varaždin ispada iz utrke zbog nedovoljne turističke i kulturne infrastrukture nužne za EPK kao niti potrebne menadžerske kapacitete za provedbu tako zahtjevnog projekta, Raymond Rojnik, voditelj projekta misli da to nisu pravi razlozi.

Kao glavni razlog ispadanja Varaždina već u prvom krugu, voditelj projekta on vidi u financijama – Očigledno je presudio novac. No, mi smo bili apsolutno iskreni i realni. Bazirali smo budžet na vlastitim prihodima, prihodima od Ministarstva kulture i EU fondova – 18 milijuna eura. Očigledno se očekivalo puno više. Mogli smo i mi na papir napisati puno više, što su neki i učinili, a zbog čega će se , siguran sam, naći u problemima, rekao je Rojnik.

Također je zaključio kako ono što se nekim gradovima uzimalo kao pozitivno, drugima je donijelo negativne bodove. – Interpretacije razloga dosta su čudne i nedovoljno pojašnjene. Nije točno da nismo naveli partnere s kojima smo namjeravali surađivati. Jednako tako nam je spočitan nedostatak programa za široke mase Europske unije, ali niti to nije točno. Naime, taj bi se dio programa, recimo poput U2 u Varaždinu, da karikiram, došli bi na red u drugoj fazi. Dakle, jedino što možemo zaključiti jest da su prevladali novac i preuveličana obećanja što nismo željeli raditi. Bili smo realni i ispali iz igre, naglasio je Rojnik

Interpretacije razloga dosta su čudne i nedovoljno pojašnjene

Valja spomenuti da u drugi krug nije prošao niti Zagreb, unatoč ponuđenom budžetu od govoto 50 milijuna eura ili Split sa 32 milijuna pa ni Zadar s 21 milijunom eura.

“Kulturni turizam regije Sjever”?

Gradonačelnik Habuš nadovezao se govoreći o benefitima koji će se zadržati nakon svih, do sada odrađenih projekata – Sam projekat je benefit. Devet gradova regije Sjever po prvi je put sjelo zajedno za stol, razmišljala zajedno, što je već rezultiralo nekim projektima. Kao što sam već rekao – I ovaj projekt će se nastaviti pod drukčijim nazivom. Hoće li to biti “Kulturni turizam regije Sjever” ili neki drugi, vidjet ćemo. Uglavnom, očekujemo potpisivanje novog sporazuma svih partnera na projektu prije ljetne stanke.

– Ovo se nije svidjelo dvanaestorici članova panela. Ne znači da se neće svidjeti drugima. Prema tome, nema plakanja, glave gore, nastavljamo dalje, poručio je gradonačelnik

Vjetar u leđa

Kao što smo obečali građanima, nastaviti ćemo s projektom jer nismo u njega krenuli 2012. godine zbog EPK 2020. EPK je došla kasnije kao dodatna prilika za promociju i još snažniji vjetar u leđa. Ušli smo u to na temelju razvoja turizma i onoga što ovaj Grad jest, a to je Grad kulture.

Ovo je projekt koji su radili Varaždinke i Varaždinci, stanovnici sjevera. To je ono što bi oni željeli u ovom kraju, što imamo sada, što ćemo napraviti i ponuditi svim dobronamjernicima koji dođu u Varaždin i regiju. Ovo se nije svidjelo dvanaestorici članova panela. Ne znači da se neće svidjeti drugima. Prema tome, nema plakanja, glave gore, nastavljamo dalje, poručio je gradonačelnik.

Politika i kultura

Habuš: Politika se ne bi trebala uplitati u ovaj projekt .  Molim kolege iz HDZ-a da se bave onime što znaju, ovo sasvim sigurno nije njihova tema

Na primjedbu kako je HDZ dan ranije rekao “kako stručnjacima nije bila jasna prezentirana kulturna strategija Grada te da aktualna vlast nije dovoljno ozbiljno i kvalitetno pristupila programu”, Habuš je rekao da se politika ne bi trebala uplitati u ovaj projekt – Apsolutno se osobno nisam uplitao u projekt jer je to radila stručna ekipa na čelu s Raymondom Rojnikom, ljudi iz ostalih gradova…

Politika je samo dala potporu na način da je donijet strateški dokument koji smo svi potpisali. I tu je po meni trebala završiti funkcija politike. Kad politika uđe u kulturu imamo problem. Molim kolege iz HDZ-a da se bave onime što znaju. Ovo sasvim sigurno nije njihova tema, zaključio je Goran Habuš.

Na kraju je rekao kako mu je iz cijele rasprave panela najdraža posljednja rečenica: – “Sveukupno, panel je impresioniran regionalnim planiranjem i zajedništvom prikazanim u prijedlogu., kako piše u dokumentu”.

Izvor:
Foto: Višnja Gotal

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje