Povežite se s nama

Život i društvo

Tek osvojio broncu, a već razmišnja o novoj Olimpijadi – u Pakistanu

Objavljeno:

- dana

USPJEH GIMNAZIJALCA ILIJE SRPAKA

– Testovi su bili jako teški i svi smo se pribojavali da nećemo osvojiti medalje. Kad je objavljeno da smo osvojili dvije brončane medalje bili smo presretni! – otkrio nam je Ilija Srpak.

Učenik Prve gimnazije Varaždin ponosni je vlasnik jedne od ukupno dvije osvojene brončane medalje na 47. Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi u Bakuu u Azerbajdžanu koja se održavala od 20. do 29. srpnja. Drugu je osvojio Jakov Smešny, maturant Gimnazije Andrije Mohorovičića iz Rijeke, a na olimpijadi su Hrvatsku predstavljali i Barbara Rubinić, maturantica 1. gimnazije Zagreb te Josip Draženović, maturant Gimnazije Karlovac.

Zemlja bogata naftom poznata po naru

Ilija, koji će ove jeseni krenuti u drugi razred Prve gimnazije, već je zapisan kao najmlađi učenik u Hrvatskoj koji se uspio plasirati na Međunarodnu kemijsku olimpijadu, a s osvojenom brončanom medaljom sada je postao najmlađi učenik koji je na jednom ovako velikom i jakom natjecanju osvojio medalju! No, njegov put do najnovijeg uspjeha nije bio lak, posebno kada se u obzir uzmu ovogodišnji zadaci.

Ovogodišnju Olimpijadu Ilija će zapamtiti po najzahtjevnijim zadacima u zadnjih nekoliko godina.

– Na Olimpijadi nema kategorija. Svih 292 učenika zajedno se natječu rješavajući iste zadatke i to tri eksperimentalna te osam teorijskih. Među eksperimentalnim zadacima bili su organska sinteza, kvantitativno određivanje sastava otopine i spektrofotometrijsko određivanje kinetike neke reakcije. Kod teorijskih zadataka bavili smo se s problemima kao što su refrigeratori (tvari koje se koriste za hlađenje u industrijskim postrojenjima zbog njihovih povoljnih termodinamičnih svojstava), sintezom prirodnih spojeva koji su odgovorni za miris kruha i miris nara te na kraju problemima s naftom i njezinom razgradnjom u prirodi biokemijskim putevima. Svi ti zadaci nisu bili slučajni jer Azerbajdžan je bogat naftom, nar je nacionalno voće i u Bakuu je započela prva sovjetska serijska proizvodnja klima uređaja za kućanstva koji su koristili refrigeratore druge generacije kao što je klordifluormetan. Bili su to najzahtjevniji zadaci u zadnjih nekoliko godina i to se najbolje vidi po bodovnoj granici. Za brončanu medalju je bilo potrebno 31,89 %, dok je na lakšim testovima granica znala ići i do 50 % – ispričao je Ilija. Jaka je bila i konkurencija.

Tijekom natjecanja nisu znali jedan za drugoga

– Sve dok me nisu prozvali nisam bio siguran jesam li osvojio medalju. Nisam se bojao Kineza, Indijaca, Tajlanđana, Japanaca, Tajvanaca, Rusa i Amerikanaca jer sam znao da će zadatke riješiti bolje od mene i svih nas. To se na kraju i pokazalo točnim. Kinezi su, očekivano, osvojili četiri zlatne medalje, a ostali su također osvojili zlata i srebra. Bilo me je strah da ću izgubiti od država koje su u našem rangu, kao što su države iz Južne Amerike, nekih europskih država i Afrike – priznao je Ilija koji se za Olimpijadu dugo pripremao.

Nisam se bojao Kineza, Indijaca, Tajlanđana… Strah me bio da ću izgubiti od država koje su u našem rangu.

Teorijske pripreme on i ostali hrvatski natjecatelji radili su s profesorima s Prirodoslovno-matemaičkog fakulteta (PMF), Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta te Instituta Ruđer Bošković.

– Nakon odabira, nas četvero su za eksperimentalne zadatke pripremali profesori Vesna Petrović Peroković, Ivan Nemet i Tomislav Portada. Na olimpijadu je s nama išlo dvoje metora, profesori Tomislav Cvitaš sa PMF-a i Branka Zorc s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta. Odmah po dolasku u Bakuu smo odvojeni i poslani u različite hotele te smo bili razdvojeni tijekom cijele olimpijade. Profesori su nam prevodili testove na hrvatski jezik, ocjenjivali testove i “natezali” se sa organizatorima oko naših bodova. Svima sam im jako zahvalan, kao i svima koji su nas pripremali za Olimpijadu i koji su nas podržali da odemo na ovo natjecanje jer doživjeli smo jedinstveno životno iskustvo – rekao je Ilija kojem je u mislima već sljedeća Olimpijada.

– Osvojena brončana medalja meni je poticaj za daljnje učenje kemije te Olimpijadu koja se iduće godine u srpnju održava u Karachi u Pakistanu. Imam mogućnost ići na još tri Olimpijade do kraja srednje škole i nadam se da ću se kvalificirati na svaku i osvojiti medalje, možda jednom čak i zlatnu – priželjkuje varaždinski gimnazijalac.

(PRE)MLAD

Učenici su se na 47. Međunarodnu kemijsku olimpijadu plasirali po rezultatima izlučnog testa na koji su bili pozvani učenici koji su ostvarili značajne rezultate na državnom natjecanju iz kemije 2014. u kategoriji 1., 2. i 3. razreda. – Kad smo pisali test u travnju ove godine to su bili učenici 2., 3. i 4. razreda. Kako sam ja bio u prvom razredu, no pokazao sam jako veliki interes za ovo najtecanje, bio sam pozvan makar sam bio premlad – ispričao je Ilija Srpak.

Izvor:
Foto: RT ARHIVA/ILIJA SRPAK

Život i društvo

Kod dvorane Graberje ove subote Festival igranja za mališane i njihove roditelje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Savez Društava „Naša Djeca“ i DND Varaždinu suradnji s Centrom Rastimo zajedno, a uz potporu inicijativeThe Human Safety Net organizira Festival Igranja na igralištu kod Dvorane Graberje, u subotu, 11. svibnja u 10 sati, uoči Međunarodnog dana obitelji.

U slučaju lošeg vremena, Festival igranja održat će se u Dvorani Graberje.

Cilj Festivala je podsjetiti roditelje na važnost zajedničke igre s djecom i potaknuti uključivanje roditelja u igru s djecom. Zajednička igra izrazito je važna za produbljivanje odnosa roditelj-dijete te skladni razvoj djeteta.

Zašto igra? Igra je dječji najvažniji posao. Omogućuje djetetu skladan tjelesni, intelektualni, socijalni i emocionalni razvoj. Igra je aktivnost kojom se dijete izražava i potvrđuje – to je snaga koja ga upućuje na nove aktivnosti, pomoću kojih razvija sve svoje mogućnosti.

Zašto zajednička igra? Roditelji koji su podržavajući i osjetljivi na djetetove potrebe pozitivno utječu na socijalni i emocionalni razvoj djeteta, odnose djeteta s drugima, pa čak i školski uspjeh. Djeca uče o sebi i svijetu kroz odnose, od kojih je odnos privrženosti s roditeljima ključan.

Na Festivalu igranja diljem Hrvatske volonteri će za roditelje i djecu pripremati neke dobro znane, ali i pomalo zaboravljene igre kao što su „Djed i repa“, „Hoki-poki“, „Glazbene stolice“ i otkriti neke nove („Sadimo vrt“, „Kad me vodi mamina/tatina ruka, odrastam bez muka“).

Centar Rastimo Zajedno i Savez Društava „Naša Djeca“ organiziraju Festival igranja za djecu i roditeljetijekom travnja i svibnja 2024. godine u 6 gradova diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Život i društvo

Maruševec: objavljen Javni poziv mladim obiteljima za ostvarivanje potpore za kupnju i adaptaciju stambenog prostora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Maruševec objavila je prvi ovogodišnji Javni poziv za dodjelu bespovratnih potpora mladim obiteljima za rješavanje njihovog stambenog pitanja, za koji je u općinskom Proračunu ove godine osigurano 55.000 eura.

Mlade obitelji s područja Općine Maruševec mogu ostvariti bespovratnu potporu kroz dvije mjere iz Programa demografskih mjera za poticanje rješavanja stambenog pitanja mladih obitelji na području Općine Maruševec za 2024. godinu, i to za sufinanciranje adaptacije obiteljske kuće te za sufinanciranje kupnje obiteljske kuće/stana.

Prijavitelji mogu ostvariti sufinanciranje za adaptaciju obiteljske kuće na području Općine Maruševec u iznosu do 50 posto prihvatljivih troškova, a najviše do 2000 eura, pod uvjetom da je adaptacija započela nakon završetka 2. Javnog poziva za dodjelu bespovratnih potpora mladim obiteljima za rješavanje njihovog stambenog pitanja na području Općine Maruševec u 2023. godini.

Što se tiče sufinanciranja kupnje obiteljske kuće/stana, prijavitelji mogu ostvariti sufinanciranje u iznosu do 50 posto kupoprodajne cijene, a najviše 4.000,00 eura pod uvjetom da je kupoprodajni ugovor sklopljen nakon završetka 2. Javnog poziva za dodjelu bespovratnih potpora mladim obiteljima za rješavanje njihovog stambenog pitanja na području Općine Maruševec u 2023. godini.

Općina Maruševec stvara uvjete za ostanak i doseljavanje mladih obitelji na svoje područje radi demografske obnove, povećanja broja stanovnika i ravnomjernog gospodarskog razvoja općine. Tome već sada svjedoči 50-ak obitelji kojima smo pomogli da dođu, ovdje ostanu graditi život, svoje obitelji i našu zajednicu. Vjerujemo da će ove i druge naše politike biti dodatni poticaj mladim ljudima za ostanak u našem kraju, imajući na umu da su upravo oni nositelji razvoja i presudni faktor povećanja nataliteta ističe načelnik Mario Klapša.

Javni poziv kao i svi potrebni dokumenti, nalaze se na Internet stranicama Općine Maruševec, a rok za prijavu na Javni poziv je 3. lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje