Povežite se s nama

Život i društvo

Urbano-etno priča

Objavljeno:

- dana

Ženska kreativnost u ruralnom životu

Kad se Alenka Vukalović prije tri godine pojavila po prvi put u Udrugi Oreh u novomarofskim Oštricama, ostale članice promatrale su je s priličnom dozom skepse.

S onako poblajhanom, kratkom kosom, dizajniranim naočalama, odjevena u vlastitu kreaciju ublaženog “Josipa Lisac stylinga”, djelovala je kao zalutala iz neke urbano-dizajnerske priče. Danas je ista ta Alenka Vukalović – po zanimanju modna stilistica i tkalačka dizajnerica – dobitnica javnog priznanja “Ženska kreativnost u ruralnom životu”.

Očuvanje baštine

Udruga, koja se kao i većina drugih, uglavnom prezentirala na lokalnim sajmovima, s njezinim je dolaskom postala opasno konkurentna udrugama iste provincijencije u Županiji. Ne samo da se učlanila, već se gotovo odmah po dolasku zaposlila u Udrugi kao voditeljica kreativnih radionica s ciljem očuvanja kulturne baštine novomarofskog kraja.

Bila sam uvjerena da svatko ima svoju kreativnost, samo se treba izraziti, i nisam pogriješila.

Ideje

Žene Oreha nisu samo čudno gledale Alenku, nego su bile skeptične i prema njezinom povjerenju u njihove mogućnosti. – Kad sam predložila smjer u kojemu bismo krenule, sve su reagirale, otprilike “ja to ne znam”. To kod mene ne prolazi. Bila sam uvjerena da svatko ima svoju kreativnost, samo se treba izraziti, i nisam pogriješila. Ali, kad ih “otvoriš”, pršti kreativnost. Same sebe iznenade kad vide što sve mogu. Falilo im je samo ideja, govori Alenka.

Njoj, pak, ako nečega u životu ne manjka, onda su to baš – ideje. Od Udruge seoskih žena i izrade suvenira na štandovima do pohoda u ozbiljniji svijet biznisa i prvog socijalnog poduzeća u Županiji nije trebalo dugo. – Sve je krenulo s jaslicama veličine 5×5 metara izrađenima od konopljina platna. Rad je prepoznao varaždinski biskup i dao nam priliku za ozbiljan posao, na tri godine ustupio nam prostor za prodajnu Galeriju, priča Alenka. Što se, pak, tiče raskoraka između naše vizije ruralne žene i njezine osobnosti, smije se.

 

Uvjerena sam da je svatko kreativan, samo se treba izraziti. Nisam pogriješila

– Zaista mislim da više nema razlike između ruralnog i urbanog. Selo više nije kakvim ga zamišljamo, osobito sela bliža gradu. Nema kokoši, pajceka…Sve volim svesti na kreativu i to je moj život. Volim biti svoja, čemu učim i svoju djecu – da se ne utope u masi i ne kopiraju druge, govori žena koja se nakon desetak godina profesionalnog bavljenja modom, izradom vjenčanica i haljina, u jednom trenutku okrenula nečem sasvim drugom – Udruzi Oreh i ruralnim ženama.

Pritom se i udala, ima dvoje djece i veli da sve stigne. – Kad se bavim nečim, želim biti “u tome” sto posto. Da je tome zaista tako dokazuje i time što je njezina ljubav prema “prčkanju po zemlji”, kako naziva svoje vrtlarenje, rezultiralo nizom nagrada za najljepše uređenu okućnicu i vrt. – Prije me nije zanimala neka kulturna baština, ali shvatila sam da je to krivo i počela proučavati što to naš kraj ima uopće od svoje baštine. Tada sam shvatila da ljudi jako malo cijene baštinu i doslovno su je odbacili. Konoplja je jedna od najkorisnijih svjetskih biljaka s kojom se rade čuda, ali nedovoljno je iskorištena. Žene su je izrađivale – to je cijeli proces, u koji je utkana sva njihova duša. To me zaista zaintrigiralo i našla sam se u priči. Po tome smo danas prepoznatljive – po izradi konopljinog platna, priča. 

Bakini kolači

Uskoro će biti poznate i po “Bakinim kolačima”, jednom od proizvoda socijalnog poduzeća “Oreh”, u kojemu je Alenka Vukalović direktorica. – Idemo polako. – Razmišljali smo o tome gdje bi se žene mogle najbolje izraziti i s najviše samopouzdanja, pa se logično nametnula kuhinja. Recepturu smo uzele od naših baka, volimo miksati staro i novo, pa smo ih malo “redizajnirali”. Bit će tu štrukli, medenjaka, domaćih rezanaca… za sada planiramo raditi po narudžbi i na sajmovima, ali ne mislimo tu ostati.

Tendencija je u poduzeću objediniti naše djelatnosti – izradu suvenira, uređenje interijera za razna događanja, šivanje haljina… Komercijala s osebujnom notom. Volim iz onoga što imam izvući maksimum, a takve su i članice Oreha, zaključuje Alenka Vukalović, najseoskija žena najurbanijeg “štiha”. I kaže za kraj: – Volim sve što je dobro. Etno i urbano imaju interesantnu poveznicu.

PODUZEĆE

Udruga Oreh otvorila je prvo socijalno poduzeće u Županiji. Prvo su prošli na natječaju Europskog socijalnog fonda s projektom “Inicijativa o poticanju zapošljavanja i samozapošljavanja te razvoja lokalne zajednice na području Knina i Novog Marofa”

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Podravka za rad u Varaždinu traži čak 15 vozača viličara, laborante, operatore…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prehrambena kompanija Podravka raspisala je nekoliko natječaja putem kojih traži dvadesetak novih radnika različitih struka.

Priliku za zapošljavanje u ovoj tvrtki dobit će čak 15 vozača viličara u Podravkinoj tvornici i skladištu u Varaždinu. Početna je plaća 940 eura bruto, uvjet je osnovna škola, a radno iskustvo nije važno.

Podravka osigurava ugovor o radu na 12 mjeseci uz probni rok od dva mjeseca uz mogućnost stalnog zaposlenja.

Uz osnovnu plaću, radnici dobivaju dodatke za smjenski rad, fiksni mjesečni dodatak na plaću, naknadu za troškove prijevoza, uplatu u treći mirovinski stup, isplatu regresa, božićnice i uskrsnice…

Traže se i četiri električara na neodređeno za rad u tvornicama u Koprivnici i Varaždinu i još toliko tehničara u laboratoriju u Varaždinu, pa dvoje operatera u Kalnikovom pogonu…

Nastavite čitati

Život i društvo

U subotu podjela certifikata OPG-ovima koji svoje proizvode prodaju na varaždinskom placu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gradska tržnica Varaždin i Udruga hrvatskih tržnica i ove su godine u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede i Varaždinskom županijom provele certificiranje domaćih proizvođača hrane.

Dodjela certifikata ‘Proizvodi hrvatskog seljaka’ bit će upriličena na varaždinskome placu, u subotu 4. svibnja, u 10 sati.

Certifikate „Proizvodi hrvatskog seljaka“ ove će godine ponovno primiti više od pedeset poljoprivrednika iz Varaždina i okolice, prodavača na varaždinskom placu, čime Gradska tržnica potvrđuje status certificirane seljačke tržnice već devetnaestu godinu zaredom.

Projekt certificiranja varaždinska Gradska tržnica provodi od 2006. godine, u suradnji s Udrugom hrvatskih tržnica, te lokalnom i regionalnom upravom. Certifikati su jamstvo prodaje vlastitih proizvoda, uzgojenih i proizvedenih na domaćem tlu. Kupujući ‘Proizvode hrvatskog seljaka’ izravno od proizvođača, posjetitelji tržnice kupuju zdravo i lokalno, te ujedno potiču razvoj malih obiteljskih gospodarstava i domaće poljoprivrede.

Za odličnu atmosferu pobrinut će se tamburaški sastav ‘Sedef’, a program će voditi  Krunoslav Čolo.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje