Povežite se s nama

Život i društvo

Dijabetičko stopalo – rane, deformiteti, infekcije, čirevi

Objavljeno:

- dana

KOMPLIKACIJA

– Više od 10.000 osoba u Varaždinskoj županiji boluje od dijabetesa. Jedna od najčešćih komplikacija te bolesti je dijabetičko stopalo, koje se razvije u otprilike 5 posto oboljelih.

Do 70 posto svih amputacija nogu događa se osobama s dijabetesom kao rezultat razvoja dijabetičkog stopala s posljedičnom gangrenom – istaknuo je kirurg dr. Dino Štrlek na predavanju održanom nedavno u Općoj bolnici Varaždin povodom Svjetskog dana dijabetesa.

Higijena i udobnost

A što je zapravo dijabetičko stopalo? – To je kasna komplikacija dijabetesa, a po definiciji predstavlja stopalo narušenog funkcionalnog integriteta zbog komplikacija dijabetesa, odnosno razvoja dijabetičkog oštećenja sitnih krvnih žila i živaca, a manifestira se u pojavi ulkusa, tj. rana, čireva, zatim deformiteta prstiju, infekciji kože, potkožja ili kosti – pojašnjava dr. Štrlek. Stopalo nosi cijelo tijelo te je time jako opterećeno, a posebno je osjetljivo na promjene krvnih žila i živaca koje uzrokuju niz problema koji obično započinju na prstima, a potom se šire na taban, petu i svod stopala. Oboljeli najprije primjećuju hladnoću stopala, crvenilo i suhoću kože, a zatim i promjenu odnosa malih kostiju stopala te osjećaj trnaca. Naposljetku dolazi do pojave natisaka, poremećaja osjećaja boli, kasnog spoznavanja povreda i rana koje sporo zacjeljuju. Takve rane, osobito uz nereguliranu šećernu bolest, predstavljaju odličnu podlogu za rast bakterija te nastanak infekcije.

 

Čak 75 posto amputacija može se izbjeći adekvatnim tretmanom

Posljedica neadekvatnog liječenja dijabetičkog stopala je amputacija, a 75 posto njih može se izbjeći adekvatnim tretmanom. – Liječenje dijabetičkog stopala je multidisciplinarno, uključuje kirurga, internista, ortopeda, fizijatra i svakako obiteljskog liječnika i patronažnu službu. Dijabetičari su obično dobro kontrolirani u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a kod nas u bolnicu često se prvi put javljaju zbog pojave upale. Upravo infekcije predstavljaju najveći problem u liječenju dijabetičkog stopala. One spadaju u kronične infekcije te zahtijevaju primjenu antibiotske terapije u trajanju od 14 do 21 dana. Kirurško liječenje ustredotočeno je na revaskularizaciju te odstranjivanje inficiranog tkiva – naglašava dr. Štrlek. Razvoj dijabetičkog stopala vrlo negativno utječe na kvalitetu života oboljelih, vrlo često više nego sama šećerna bolest. Za dijabetičare je stoga, uz održavanje adekvatne glikemije, vrlo važna svakodnevna higijena stopala, pravilno rezanje noktiju kako bi se izbjeglo nastajanje malih ranica koje su put za nastanak infekcije, adekvatna obuća, po mogućnosti ortopedske cipele za dijabetičare, te pravilan postupak pri pojavi bilo kakve kožne promjene na stopalu.

Liječenje 

“Zlatni cilj” liječenja dijabetičkog stopala je odgoditi amputaciju okrajine, kao krajnje rješenje, najduže koliko je moguće.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Varaždinska županija je na korak do statusa prijatelj djece

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što je usvojena Strategija projekta „Varaždinska županija – prijatelj djece“ za razdoblje 2023.-2025. na sjednici Županijske skupštine održanoj u ožujku, u ponedjeljak, 29. travnja, održan je u Maloj dvorani Županijske palače još jedan radni sastanak članova Koordinacijskog odbora Varaždinska županija – prijatelj djece.

Sastanku su, uz župana Varaždinske županije Anđelko Stričak i članove koordinacijskog odbora, sudjelovale i Snježana Krpes, glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i dr. sc. Arijana Mataga Tintor, suradnica Društva naša djeca. 

Tema sastanka je bila kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelja djece”. Gošće su upoznale župana i članove Koordinacijskog odbora s procedurom kandidature za stjecanje statusa, a bila je to ujedno i prilika da se ukaže na sve projekte koje Varaždinska županije provodi s djecom i za djecu. Župan je gošće upoznao s najvažnijim dijelovima strategije, proračunskim izdavanjima za obrazovanje te programom kandidature.

Nakon sastanka gošće su posjetile centar Lori gdje ih je ravnateljica Željka Marković Bilić provela kroz Newton učinioce i upoznala s planovima samog centra.

– Varaždinska županija na korak je do dobivanja statusa prijatelja djece. Ovim putem zahvaljujem svima koji rade s našim najmlađim sugrađanima, čineći brojne iskorake da Varaždinska županija bude predvodnik u obrazovanju. Često nismo ni sami svjesni koliko toga imamo i koliko toga znamo i radimo, a ovakve nas situacije uvijek na to podsjete i što je još važnije, motiviraju da budemo još bolji. Stoga pozivam sve gradove i općine s područja Varaždinske županije koji nemaju taj status da krenu u njegovo ostvarivanje – rekao je župan Stričak.

A da je kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelj djece” opravdana slaže se i glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske Snježana Krpes.

– Županija je zadovoljila sve preduvjete za kandidaturu, što uključuje trogodišnji strateški plan kroz koji su obuhvaćeni svi obavezni kriteriji projekta “Županija-prijatelj djece”. Osim toga, kroz realizaciju plana vidi se da je Županija u nekoliko zadnjih godina, ne samo ostvarila, već i postigla nadstandarde u nekim važnim područjima kvalitete života djece u suradnji s odgojno-obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, sportskim, javnim ustanovama na širem županijskom području, posebice na području obrazovanja, inovacija, regionalnog razvoja, u čemu prednjači u Hrvatskoj. Izdvajamo centre izvrsnosti, znanstvene centre za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, centar za mentalno zdravlje, jaku mrežu osnovnih škola, visok postotak osnovnih škola u jednoj smjeni, kvalitetni preventivni programi, građanski odgoj, obnavljanje i stavljanje u funkciju dvoraca na području Županije, kao i impresivan postotak županijskog proračuna koji se izdvaja za obrazovanje i dostupnost usluga za djecu i mlade u zajednicama u kojima oni i žive. Kako je program “Županija – prijatelj djece” upravo prilika da se međusektorski povežu svi dionici koji skrbe za djecu, drago nam je da je to prepoznato u Varaždinskoj županiji, koja je razvila dobre modele upravljanja i praksi – rekla je Snježana Krpes dodavši kako u sljedećih nekoliko mjeseci, pred županijskim koordinacijskim odborom slijedi da sve što se kroz strateški plan realiziralo u zadnje tri godine, da se izvijesti u završnom izvještaju, nakon čega će uslijediti i samo ocjenjivanje i izvid komisije na teren.

– Ukoliko Županija ispuni svih 80% kriterija i uspješno prođe ocjenjivanje, ostvarit će sve preduvjete za dobivanje prestižnog, ali ujedno i obvezujućeg javnog priznanja “Županija – prijatelj djece”, kojeg dodjeljuju Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija – zaključila je Krpes.

Nastavite čitati

Život i društvo

Proslavili Praznik rada i ispratili voćanske branitelje na hod do Vukovara

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svetom misom kod kapelice sv. Josipa u zaseoku Kraljsko/Martani u Donjoj Voći mještani Općine Donja Voća odali počast bratu, sinu, suborcu i sumještaninu Josipu Martan, ali prisjetili se i svih poginulih i nestalih hrvatskih branitelja koji su dali svoje živote za ono u što su vjerovali.

Nakon mise, za sve sumještane, Udruga branitelja „Voća“ organizirala druženje i podjelu graha na Sportskom Parku Hrvatskih branitelja u Donjoj Voći. Zajedničkim druženjem mještani su obilježili Praznik rada, ali i ispraćaj voćanskih branitelja koji su krenuli pješke put Vukovara.

Ovim zahtjevnim pothvatom odaju počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec poginulima u Domovinskom ratu, to više što je i njihov rođak Josip Martan, pripadnik Specijalne policije PU varaždinske „Roda“, i sam smrtno stradao 1991. godine u Hrvatskoj Kostajnici.

Tom prilikom, načelnica Općine Donja Voća Kočet staknula je sljedeće: „Naša obaveza je da nove generacije ne zaborave njihovu žrtvu, trud i suze jer nemamo se pravo kititi ordenjem prošlosti ako ne djelujemo sada za budućnost i zajedno težimo istom cilju za koji su se svi oni borili. Stoga, težimo svi zajedno da kreiramo zajednicu u kojoj nitko nije manje vrijedan, zaboravljen i potlačen jer je drugačiji. Dužni smo im to, svi zajedno. Danas poneki olako daju savjete koje ni sami ne bi prihvatili. Drže prodike bez imalo odgovornosti, a da i sami ne rade to isto. Licemjerno i ravnodušno! Neka nam naši sumještani, Slavko i Marijan Martan, budu vodilja da krenete od sebe i da svojim dijelima pokažete kako bi se i drugi trebali ponašati. Naši dragi Marijan i Slavko Martan, na ponos svih nas, sutra kreću na put od Ivanca do Vukovara i time će odati počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec. Neka ih na tom putu prati Božji blagoslov!“

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje