Povežite se s nama

Život i društvo

Samo je čovjeku Stvoritelj namijenio riječi i osmijeh

Objavljeno:

- dana

55. KNJIGA IVICE JEMBRIHA

U Domu za starije i nemoćne osobe u Varaždinu stanuje i jedan dječak. Taj dječak, doduše, ima 76 godina, ali u njegovom svijetu ne postoje granice koje dijele dijete od starca, stvarnost od mašte, sadašnjost od prošlosti…

Njemu je sve inspiracija, u svemu vidi priču, igru, poetsku notu – pa ni ne znaš je li te kroz svoja kazivanja proveo putovima svog života ili putovima svog nevjerojatnog uma. A jednim putom osobito voli kročiti. To je put djetinjstva, rodne grude, majčine topline i domaće riječi. Pa upravo tim motivima počinje i nova, 55. knjiga Ivice Jembriha Cobovičkog, pod nazivom „Od kolijevke do Garestina i Međimurja“. – To je steza mojeg kretanja po svijetu. Nije to ‘samo’ knjiga, nisu to samo slova iz Gutenbergove galaksije, unutra je proza, poezija, notni zapisi, moje fotografije i moji crteži iz ciklusa ‘Intuicizam’. Sve se upotpunjava i prožeto je humorom, jer jedino je čovjeku Stvoritelj dao riječ i osmijeh – govori Jembrih.

Zibu-zibu, a-ač

Sve počinje s kolijevkom, pa tako i ova putopisna knjižica kroz život osebujnog pjesnika. A tada, nakon te poznate „Balade o zipke“, put nas vodi do Garestina, tj. Varaždina, pa do Grada Zrinskih. No Ivica Jembrih nije htio pisati monologe, pa si je pronašao sasvim originalnog suputnika. Nakon mačaka Aleksisa i Silverija koji su Jembriha pratili kroz njegove prijašnje knjige, u ovoj ga prati mačak Linek. – Linek je kajkavac, rođen u mom Gregurevcu u Općini Mihovljan. To jest alegorija, puno toga je mašta, ali sve se bazira na istini. Ja ne mogu pisati roman u monologu, iz drugog svog „ja“ stvorio sam svog prijatelja s kojim sam se družio u teškim danima kada sam se oporavljao od prometne nesreće – ističe. Njegova ljubav prema životinjama velika je i snažna, pa iz rukava stalno sipa brojne zgode i priče u kojima su glavni likovi životinje.

Hrast, žir, šuma

Još jedna ljubav –kajkavski. – I u ovoj knjizi ja slavim kajkavski jezik. Kad sam nekad u školi rekao koju kajkavsku riječ, svi su me profesori ispravljali i pitali kak se to lijepo veli na književnom. A sad me svi pitaju kak se to lijepo veli na domaćem kajkavskom! Danas je kajkavski apsolutno u boljoj poziciji – naglašava te s ponosom spominje i svog nečaka Marija, pokretač a portala Kajkavska renesansa,  a koji je najzaslužniji što je kajkavski književni jezik konačno stupio na svjetsku pozornicu jezika.

– Ja sam u sebi ostao dijete, iako sam prošel prvih 75! Ne priznajem godine, priznajem samo život u komadu. Što meni znači zbrajati godine! Ionako s odlaskom ambalaže ne odlazi život, on je univerzalna supstanca, vječna. Postoji samo hrast, žir, šuma – tko ima braću, djecu, potomstvo, taj nikada ne umire, duše ne umiru. Moja je majka rodila osmero djece, redom pet mrtvih. Ja govorim i za svu onu pokojnu braću.

Jembriha kroz zbirku prati mačak Linek, kajkavac iz Gregurevca

Zato ja mogu toliko stvarati, raditi, nikad biti umoran, nikad rastresen – ističe Jembrih pokazujući na svoje brojne zbirke, crteže i osebujne prijevode, među kojima se našla i zbirka „Dvajset ljubavnih i jedna čemerna“, kajkavski prijevod zbirke „Dvadeset ljubavnih i jedna očajna pjesma“ Pabla Nerude. A ono što je dosad objavljeno tek je kap u moru Jembrihovog stvaralaštva.

– Čak 17 velikih paketa svojih spisa i raznih dokumenata odnio sam u Arhiv u Varaždinu jer ih nemam gdje čuvati. Ovako će možda netko vidjeti koliko je toga što nisam objavio – napominje, pomalo razočaran današnjim statusom knjige općenito.

– Što je danas knjiga čovjeku? Ma sve je više knjiga, a sve manje vremena, mada je bilo rečeno da će tehnologija omogućiti da čovjek ima više vremena za sebe i svoje kulturno uzdizanje. Sad pak niti ima posla, a niti ima vremena za čitanje – objašnjava, ali to ga definitivno ne sprječava u daljnjem stvaralaštvu. Jer, dok je jedna zbirka tek ugledala svjetlo dana, druga je već u povojima.

– Meni vrabec već kriči živ-živ-živ-živ. Linek mi je preporučio mog sljedećeg suputnika s kojim ću krenuti u nove zgode, već imam i ime za tog mačka, German ili Marcel. Možda ipak German, jer Germani su voljeli putovati – otkriva nam.

Haiku

Kak v buče košćic
pune nas je bile
– tenka bučnica.

Ivica Jembrih

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Život i društvo

Primalje Županijske bolnice Čakovec dale odgovore na sva pitanja u vezi poroda i babinja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Županijska bolnica Čakovec/Facebook

Na Međunarodni dan primalja, 5. svibnja, se u Županijskoj bolnici Čakovec već tradicionalno održavaju Dani otvorenih vrata u Službi za ginekologiju, porodništvo i neonatologiju.

Buduće roditelje provelo se kroz Odjele kako bi iz prve ruke mogli saznati odgovore na sva pitanja u vezi poroda i babinja.

Pozdravnu riječ održao je ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Igor Šegović, dr. med., pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Valerija Korent, mag. med. techn. te glavna primalja Karmen Cecarko, mag. obs. koja je zajedno sa svojim kolegicama provela sve prisutne kroz prostore Odjela, ali i održala kratku edukaciju te odgovarala na pitanja koja su zainteresirani postavljali. Također, svim prisutnima podijeljeni su informativni letci i prigodni pokloni.

Cilj Međunarodnog dana primalja podizanje svijesti o ulozi primalje u zajednici, ključnoj ulozi prilikom rađanja djeteta, skrbi za majku i novorođenče. Zadatak primalja je biti uz ženu i olakšati joj trenutke u kojima je najosjetljivija, bodriti ju i dati joj savjete u daljnjoj brizi oko djeteta, a da u toj zahtjevnoj zadaći uspijevaju, svjedoče tisuće majki koje nikada ne zaboravljaju ime i lice primalja koje su bile uz njih.Primalje poštuju život i učinkovito doprinose unapređenju kvalitete i humanizaciji zdravstvene zaštite. Cijeli svoj radni vijek primalje posvećuju pomaganju ženama u njihovim najtežim, najizazovnijim, a istovremeno i najsretnijim trenucima u njihovom životu i životu njihovih obitelji.

To se vidjelo iz priloženog jer je odaziv bio velik te se ŽB Čakovec ovim putem zahvaljuje svim prisutnima što su došli i zajedno s primaljama proslavili njihov dan.

Nastavite čitati

Život i društvo

Očistite bicikle i podmažite lance jer u subotu se u Sračincu održava biciklijada

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Biciklijada općine Sračinec
Foto: Ilustracija

Općina Sračinec, Osnovna škola Sračinec i Ženska inicijativa HNS-a Podružnice Sračinec organiziraju biciklijadu povodom Dana obitelji za sve mještane općine Sračinec i ostale zainteresirane.

Djeca obavezno moraju biti u pratnji roditelja.

Biciklijada će se održati u subotu, 11. svibnja, s početkom u 10 sati kod Doma kulture Sračinec.

Završetak je planiran kod kućica na rijeci Dravi uz besplatno osvježenje, hranu i prigodno druženje.

– Očistite bicikle i podmažite lance, jer u subotu vas čeka vožnja! Pridružite nam se! – poziv je organizatora.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje