Povežite se s nama

Život i društvo

Škola koja se prilagođava učenicima i gdje je učenik uvijek na prvome mjestu

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO

Nakon što je učenicima osmih razreda svoja vrata otvorila u četvrtak, Prva privatna gimnazija s pravom javnosti ponovno će svoja vrata otvoriti u subotu, 14. svibnja, od 9.30 do 12 sati, pa svi učenici završnih razreda osnovnih škola mogu doći u Supilovu 22 u Varaždinu, prošetati školom, razgovarati s profesorima i učenicima te iz prve ruke doznati sve o ovoj srednjoj školi.

Učenici u Prvoj privatnoj gimnaziji s pravom javnosti u novoj školskoj godini mogu birati između opće, jezične, informatičke ili sportske gimnazije, koja je prilagođena učenicima sportašima.

– Zbog čestih treninga, vježbi i natjecanja sportaši često izostaju s nastave, no da bi svladali gradivo osiguran im je program edukacije bez stresa i pritisaka: e-learning, poseban program prilagođen vrhunskim sportašima i glazbenicima – objasnila je Nives Risek, ravnateljica Prve privatne gimnazije s pravom javnosti.
Upravo je to bio razlog zbog kojeg je Prvu privatnu gimnaziju s pravom javnosti izabrao i Varaždinac Istok Rodeš.

– Kad sam upisivao srednju školu, Prva privatna gimnazija s pravom javnosti bila je jedina koja se mogla prilagoditi mojim sportskim obvezama, natjecanjima i treninzima. U vrijeme sezone, a to je od studenoga do travnja, nemam vremana ni za što osim skijanja, no kad sezona završi, rješavam školske obveze. Profesori i škola mi u tome maksimalno izlaze ususret – rekao je uspješni varaždinski skijaš. U prvi razred Prve privatne gimnazije s pravom javnosti ide i Rea Strnad, ritmička gimnastičarka koja je ove godine sudjelovala na jakom turniru u Moskvi kao hrvatska reprezentativka.

– Zbog priprema za natjecanje u Moskvi propustila sam dva mjeseca nastave, no zahvaljujući individualnim konzultacijama i dogovorima s profesorima oko polaganja ispita uspjela sam sve nadoknaditi. U školi mi maksimalno izlaze ususret kako bih se mogla nesmetano baviti ritmičkom gimnastikom – zadovoljna je Rea, odlična učenica, koja dokazuje da se može biti uspješan na dva područja: u školi i u sportu! Učenicima koji uz gimnaziju polaze Glazbenu školu također se izlazi ususret kroz organiziranje individualne nastave, kako bi im se omogućilo da nadoknade izgubljene nastavne sadržaje. 

Kako to izgleda u praksi objasnili su Tina Nanuk i Adrian Črep, učenici prvog razreda gimnazije i Glazbene škole Varaždin.
– Ako izostanem s nastave zbog proba ili priprema za natjecanje u solo pjevanju, profesori će mi gradivo naknadno rado objasniti. Osim toga, profesori gradivo objašnjavaju na jednostavan i pristupačan način i stalo im je do toga da gradivo razumijemo – istaknula je Tina, koja se prije četiri godine u Varaždin doselila iz Budimpešte.
S njom se složio i Adrian Črep, koji u Glazbenoj školi svira rog.

– Profesori Prve privatne gimnazije s pravom javnosti jako su susretljivi. Sve se s njima možemo dogovoriti, što mi je važno s obzirom na moje obaveze koje imam u Glazbenoj školi – rekao je Adrian.

Nije stalno za knjigom

Osim individualnog pristupa, učenici Prve privatne gimnazije s pravom javnosti obvezno uče dva strana jezika, a jedna od posebnosti škole je periodična nastava. 
– Nastava pojedinih predmeta organizirana je u periodima od po osam tjedana, što znači da u tom periodu pojedine predmete učenici slušaju više, a neke predmete uopće nemaju. Takav način organizacije nastave omogućuje učenicima da se usredotoče na manji broj predmeta i efikasnije uče. Predmeti ne završavaju u isto vrijeme, čime se smanjuju preopterećenost i pad koncentracije tipičan za kraj polugodišta i školske godine – naglašava ravnateljlica Risek.
Za učenicu prvog razreda Enu Krajinu periodična nastava je odlično rješenje.
– Dok moje kolegice iz drugih srednjih škola uče po cijele dane i ne stignu sve napraviti, ja zbog periodične nastave sve stignem i još mi ostane dovoljno slobodnog vremena – zadovoljna je Ena.

U Prvoj privatnoj gimnaziji s pravom javnosti učenici se od prvog razreda pripremaju za polaganje državne mature.
– Učenici od prvog razreda imaju pojačanu nastavu iz hrvatskog, matematike, stranog jezika, odnosno obveznih predmeta na državnoj maturi, a u trećem i četvrtom razredu nastavljaju se pripreme za državnu maturu pripremama za svaki obvezni predmet u malim skupinama, posebno za višu i nižu razinu. Također, već od trećeg razreda učenici se uključuju u pripreme za državnu maturu i iz onih predmeta, npr. biologije, kemije, fizike, povijesti, geografije, psihologije i slično, koji su im potrebni za upis na fakultet. Osim toga, učenici koji kroza sve četiri godine uče informatiku kao izborni predmet, pripremaju se za nastavak studiranja na tehničkim i informatičkom fakultetu. Takav pristup rezultirao je zavidnim uspjehom naših učenika na državnoj maturi – istaknula je ravnateljica Prve privatne gimnazije s pravom javnosti.

 

Učenici idu na terensku nastavu, a škola sudjeluje i u razmjenama učenika

Učenici imaju svakodnevne instrukcije i konzultacije u školi (naročito iz predmeta matematika, fizika, kemija i strani jezici, a po potrebi i iz drugih predmeta),  a postoji li potreba, organiziraju se individualne konzultacije i instrukcije subotom, što isključuje potrebu traženja instrukcija izvan škole. Prva privatna gimnazija s pravom javnosti, u kojoj se učenicima izlazi ususret, odlično se uklopila u priču učenice drugog razreda Magdalene Banfić, koja je ujedno i učenica srednje Glazbene škole u Koprivnici.

– Živim u Donjoj Voći, u Varaždinu idem u gimnaziju, a u Koprivnici u Glazbenu školu. Dan mi je ispunjen obvezama. Ranije odlazim s nastave, a kad se pripremam za natjecanja s profesorima se mogu dogovoriti oko ispitivanja, pisanja testova, a ako nešto ne razumijem, dogovorim individualne instrukcije – zadovoljna je Magdalena, koja svira gitaru, a nedavno je na međunarodnim natjecanjima u Poreču i Omišu osvojila prvo i treće mjesto. Razmjena učenika U Prvoj privatnoj gimnaziji s pravom javnosti održava se terenska nastava, pri čemu je jedna u Hrvatskoj, a druga u inozemstvu. Dva puta godišnje, u travnju i listopadu, učenici odlaze na terensku nastavu kako bi gimnazijski program iz nekih predmeta svladali na autentičnim lokacijama. 

Prva privatna gimnazija s pravom javnosti surađuje s ostalim školama u Hrvatskoj i inozemstvu,  pa učenici imaju priliku otići na školovanje u inozemstvo. Uključena je i u  brojne projekte razmjene učenika, a rezultat toga su odlasci učenika u Italiju, Portugal, Englesku, Španjolsku, Njemačku, Austriju, Francusku, Tursku i Finsku. Riječ je o kratkoročnim i dugoročnim razmjenama koje su financirane iz fondova EU.

Da je boravak u inozemstvu kroz razmjene jedno odlično iskustvo, tvrde gimnazijalke Franka Rod i Fani Hodalj, učenice trećeg razreda.
– U prvom razredu bila sam preko razmjene učenika tri tjedna u kampu u Turskoj. Upoznala sam velik broj novih prijatelja, s kojima se čujem još danas. Ove godine odlazim na razmjenu u Veliku Britaniju i jako se veselim tome – rekla je Franka. Fani je bila u Turskoj i Njemačkoj gdje je tijekom boravka poboljšala svoje znanje iz njemačkog jezika. – U kampu sam upoznala velik broj mladih iz drugih zemalja, njihove kulture i običaje. Razmjena je jedno odlično iskustvo – ističe. 

INFO

Sve informacije o školi mogu se doznati na brojevima
telefona 042/200-334, 042/200-335, 098/331-227,
putem e-maila [email protected] ili na internet stranicama škole 
www.privatna.net

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Život i društvo

U Trnovcu održane dječje seoske igre „Kak su se naši dedek i babica igrali“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već petu godinu, KUD „Mak” Trnovec, uz podršku Općine Trnovec Bartolovečki, provodi i realizira projekt dječjih seoskih igara pod nazivom „Kak su se naši dedek i babica igrali” u kojem sudjeluju zainteresirana djeca s područja općine i Varaždinske županije te dječje skupine gostujućih prijateljskih KUD-ova iz Hrvatske i inozemstva.

Ove godine sudjelovalo je osam ekipa i to tri ekipe KUD-a „Mak“ Trnovec, po dvije ekipe KUD-a Martijanec i dječjeg vrtića ZEKO te ekipa CTK Varaždin. Prvo mjesto osvojio je KUD „Mak” Trnovec 3, drugi je bio KUD „Mak” Trnovec 2, a treće mjesto osvojila je ekipa Martijanec 2.
Svi članovi ekipa primili su medalje, a najuspješniji i pehare za prvo, drugo i treće mjesto.

Manifestacija je edukativno-prezentacijskog karaktera jer sve sudionike uči načinu igranja nekih novih-starih igara i kvalitetnom provođenju vremena u prirodi.

– Dječje seoske igre natjecateljskog su karaktera, a tijekom njihova održavanja potiče se fair play, suradnja, zajedništvo unutar tima, poštovanje prema članovima suparničkih timova i pridržavanje postavljenih pravila kao esencijalnih elemenata sporta i cjelokupnog djelovanja. Svi timovi igraju sve igre i skupljaju bodove prema vremenu potrebnom da završe igru. Bodovi skupljeni po igrama se zbrajaju i pobjednik postaje tim koji je osvojio najviše bodova. Prilikom proglašenja pobjednika, svi članovi tima dobivaju medalje i priznanje za sudjelovanje, dok timovi koji su osvojili prva tri mjesta osim medalja i priznanja dobivaju slatke pakete – objasnio je predsjednik KUD-a „Mak“ Trnovec, Miro Koren.

Tijekom provođenja manifestacije djeca, mladi, roditelji i svi žitelji Općine Trnovec Bartolovečki upoznati su s mogućnostima kvalitetnog provođenja slobodnog vremena te motivirani da izađu u prirodu kako bi osvijestili da je puno ljepše i zanimljivije razgovarati s prijateljima uživo. Zbog toga je poželjno da dođu i odrasli kako bi dobili neko novo iskustvo kojim će moći dodatno poticati svoju djecu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje