Povežite se s nama

U fokusu

Nevjerojatno obrazloženje Štromara: zbog 45.000 kuna, Županija riskira gubitak čak sedam milijuna kuna?!

Objavljeno:

- dana

PRIJEVOZ ĐAKA I UPRAVNI SPOR

– Regionalni tjednik je puno toga napisao, moramo uputiti demantij, a i nešto puno više – najavio je župan Predrag Štromar na današnjem aktualnom satu Županijske skupštine.

Potpredsjednica Županijske skupštine iz redova HDZ-a Nadica Dreven Budinski osvrnula se, naime, na tekst objavljen u novom broju Regionalnog tjednika u kojem se govori o tome kako je Županija pokrenula upravni spor protiv rješenja Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) vezano uz prijevoz osnovnoškolaca.

Dreven Budinski: Gdje će tih sedam milijuna kuna završiti?

– Hvala Regionalnom tjedniku koji je jedini u novom broju objavio “Županija se na Upravnom sudu bori da potroši sedam milijuna kuna više javnog novca”, dakle, novca žitelja Varaždinske županije. Zanima me gdje će tih sedam milijuna kuna završiti i, ako Županija tvrdi da su spor pokrenuli zato što rješenje ne sadrži obrazloženje, župane, zanima me vaše obrazloženje koje sadrži rješenje – rekla je Dreven Budinski.

Štromar je naveo da je glavni razlog zbog kojeg je Županija pokrenula upravni spor protiv rješenja DKOM-a da „vrate nekih 45.000 kuna“. Riječ je o troškovima žalbenog postupka koji je Županija već isplatila prijevozničkoj tvrtki Vincek.

Ta tvrtka je pokrenula postupak pred Državnom komisijom za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) zbog toga što je Županija dopustila da se ugovori o prijevozu učenika osnovnih škola s AP-a u stečaju samo prenesu na tvrtku Autobusni prijevoz u vlasništvu Presečki grupe.

S obzirom da je žalba usvojena, te je DKOM poništio te ugovore, Županija im je morala isplatiti troškove žalbenog postupka.

Iz obrazloženja Štromara ispada da zbog pokušaja povrata tih 45.000 kuna riskiraju gubitak od čak sedam milijuna kuna! Naime, oni se na Upravnom sudu bore za to da se na snagu ponovno vrati ugovor o prijevozu učenika „težak“ 21,3 milijuna kuna iako su prošli mjesec za istu uslugu s Autobusnim prijevozom potpisali neusporedivo povoljniji ugovor u iznosu od 14,7 milijuna kuna.

Državna komisija je jasno navela da je Županija postupila protivno Zakonu o javnoj nabavi, ali Štromar je naveo da “obrazloženje nije jasno”

– DKOM nam nije dao obrazloženje zašto moramo poništiti ugovor i ići na novi natječaj. Uzeli su nam nekih 45.000 kuna, a to je novac koji pripada Varaždinskoj županiji. Cilj nam je vratiti tih 45.000 kuna, borimo se za sredstva koja pripadaju Županiji – rekao je Štromar vijećnicima.

Nije jasno što županu nije jasno. DKOM je u rješenju (kojim je poništio ugovore i naložio raspisivanje novog natječaja) vrlo jasno naveo da je Županija postupala suprotno Zakonu o javnoj nabavi!

Naveli su da je u konkretnom slučaju „nedvojbeno došlo do promjene ugovorne strane“, pa Županija ugovore nije mogla samo prenijeti na drugu pravnu osobu, nego je raspisati javni natječaj.

Pojednostavljeno rečeno, DKOM je Štromaru objasnio da time što je Presečki grupa kupila autobuse te druge pokretnine i nekretnine AP-a u stečaju, nije automatski mogla dobiti i posao prijevoza đaka.

Štromaru nije jasno, a Habušu je!

I dok županu to nije jasno, varaždinski gradonačelnik Goran Habuš je u gotovo identičnoj situaciji isto obrazloženje, ali dobiveno od ministarstva, u potpunosti shvatio.

Naime, Grad Varaždin je također imao ugovor s AP-om u stečaju, ali za javni gradski prijevoz. Kada je Autobusni prijevoz u vlasništvu Presečki grupe kupio autobuse i preuzeo radnike, Grad Varaždin je zatražio mišljenje resornog ministarstva smiju li koncesijski ugovor prenijeti s jedne na drugu tvrtku.

Iz ministarstva je stiglo jasno objašnjenje da to nije moguće, jer je riječ o drugoj pravnoj osobi.

Habuš je, sukladno tome, s AP-om u stečaju sporazumno raskinuo koncesijski ugovor i prošli mjesec raspisao novi javni natječaj.

Doista nije jasno što Štromaru nije jasno.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje