Povežite se s nama

Kultura

Povodom izložbe najnagrađivanijeg hrvatskog fotografa Petra Sabola: „Fotografija se neprestano uči!“

Objavljeno:

- dana

U petak, 21. veljače, izložbu fotografija “Čudesan svijet Petra Sabola” će u Izložbenome salonu Muzeja Međimurja otvoriti jedan od najnagrađivanijih hrvatskih fotografa, Petar „Sharpeye“ Sabol. Rođeni Čakovčanin i fotograf svjetske klase dosad je sedam puta izlagao, ali nikada „kod kuće“.

Dio njegova čudesnog svijeta i pogleda na detalje u prirodi kako ih ovaj umjetnik vidi okom kamere bit će prezentirani odabranim fotografijama. O svojim umjetničkim počecima kaže:

– Oduvijek su me privlačili detalji iz prirode, ono što golim okom teško vidimo ili ono što zapravo ne možemo vidjeti, a to, primjerice, mogu prikazati putem fotografskog medija. Zabilježiti nešto i kasnije sam proučavati ili pokazati nekome… Zabilježiti neki poseban trenutak koji se dogodio i više se neće ponoviti… Sve to predstavlja veliki izazov i istovremeno nadahnjuje potragu za motivima iz prirode! Fotografijom sam se ozbiljnije počeo „baviti“ 2007. godine. U Fotoklubu Čakovec sam našao ljude sličnih interesa te osim poznanstava stekao i mnoga prijateljstva. S njima sam, osim fotografija, podijelio i mnogo fotografskih iskustava. Naglasak u Klubu je na druženju te međusobnom učenju i pomaganju. Klub kao takav vrijedno radi od samoga početka. Pomogao je (ne samo meni nego i ostalim članovima) u mnogočemu. Zajedno smo izdali nekoliko knjiga, provode se radionice, ostvaruju se klupske i samostalne izložbe i tako dalje… Klub djeluje i izvan granica Hrvatske pa smo sklopili suradnju i dobre međunarodne odnose s drugim klubovima iz susjednih zemalja. U Hrvatskoj slovimo kao jedan od najuspješnijih klubova, na što smo izuzetno ponosni!

Veliki dio Petrova opusa čine fotografije s motivima iz prirode te je uz pomoć tih djela osvojio brojne domaće i inozemne nagrade.

– Kao što se ptica osjeća doma kad leti nebom ili riba kad pliva u vodi, tako se ja osjećam kad odlazim fotografirati u prirodu. Tada sinergija mojeg bića i svijeta kojeg zapažam oko sebe postaje sinergija u kojoj vladaju poštovanje i divljenje između moje percepcije toga čarobnog svijeta i bića koja me okružuju uz sveprisutan osjećaj pripadnosti i jedinstva u tim trenucima. Vizualnu ljepotu i raskoš tog iskustva bilježim svojim fotoaparatom da bih ga kasnije podijelio sa svijetom. Kako sam od početka svoga pojavljivanja na međunarodnim izložbama umjetničke fotografije pod pokroviteljstvom FIAP-a, PSA-e te mnogih drugih fotografskih institucija od 2012. godine skupio više od 600 nagrada diljem svijeta, mogu reći da je to zaista lijepa potvrda za sav rad i trud koji sam uložio dosad. Nagrada Zrinski mi je posebno draga jer sam dobio priznanje s „domaćeg terena“. Nagrada „Tošo Dabac“ je isto značajna jer sam njezin najmlađi dobitnik. Važne su činjenice i da sam nositelj međunarodnoga zvanja MFIAP (Majstor fotografije u Međunarodnoj federaciji umjetničke fotografije) te jedini Hrvat koji nosi EFIAP/D1 titulu. Bez obzira na nagrade, motivacije mi ne nedostaje. Postoje faze kad imam kreativni predah, a zatim opet uslijedi kreativni zamah. Bitno je pronaći pravi balans između svega – objašnjava Sabol.

The Kingfisher

Osim svega navedenog, Sabol je i koautor knjige „Kreativna makrofotografija“, u kojoj je surađivao s drugim poznatim izvrsnim međimurskim fotografom i edukatorom, Davorom Žerjavom. Knjiga je prije četiriju godina izašla u nakladi Fotokluba.

– Žerjav je zabavan lik i mislim da smo se nas dvojica baš našli u tome! Uvijek se rado sjećam naših diskusija koje su više ličile na neki performans, no bilo je zadovoljstvo surađivati s njim. On je malo i požurivao s nekih stvarima, ja sam bio više samokritičan i nikad ne bih u potpunosti bio zadovoljan izborom fotki jer bih uvijek pronašao nešto još malo poboljšanja ili nešto malo drukčije da napravimo, ali hej… Dobro je što je ovako kako jest! Što se tiče poruke mladim fotoentuzijastima, kojima je knjiga također namijenjena, rekao bih: istražujte, učite, eksperimentirajte, pitajte! Fotografija se uči neprestano! Po meni ne postoji najvažniji fotografski element. Svi elementi moraju biti na mjestu da bi fotografija bila upečatljiva – smatra Čakovčanin koji dodaje da mu je prošla godina bila izuzetno ispunjena sadržajem i naporna.

Kaže da je vrlo zadovoljan svojim učinkom te da planira nastaviti i dalje te stalno podizati ljestvicu na višu razinu. Zainteresirane poziva na otvorenje svoje prve domaće izložbe:

– Otvorenje moje prve samostalne izložbe u Čakovcu, a osme ukupno, održat će se u Muzeju Međimurja u petak, 21. veljače, u 19 sati. Imat ćete prilike vidjeti 31 fotografiju u većem formatu koja prikazuje čudesan svijet koji ja vidim kroz objektiv fotoaparata!

Djela Petra „Sharpeyea“ Sabola za razgled će biti dostupna do 31. ožujka.

SONY DSC

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje