Povežite se s nama

U fokusu

“Reprezentacija župana Čačića po iznosu je kao osam čajeva s limunom i medom dnevno”

Objavljeno:

- dana

Jedna od točaka na sjednici Županijske skupštine Varaždinske županije bio je i nalaz Državne revizije.

Na jedan dio financijskih izvještaja dana je uvjetno mišljenje jer nije bilo jasno na što je potrošen dio novca.

>> Revizija: u Varaždinskoj županiji se goste i putuju, a povod je nepoznat

Na napise medija danas je reagirala Varaždinska županija, ali smo dojma da i dalje nisu u potpunosti objasnili troškove.

Reakciju Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana Varaždinske županije prenosimo u cijelosti pa presudite sami:

S obzirom na niz iznesenih dezinformacija, djelomično namjerno, a djelomično kao rezultat nerazumijevanja, navodimo sljedeće o nalazu države revizije:

Revizija se obavlja na dva područja, na području financijskih izvještaja te na području usklađenosti poslovanja sa zakonima, drugim propisima i unutarnjim aktima. Za svako područje država revizija donosi posebno mišljenje koje može biti negativno, uvjetno i bezuvjetno pozitivno.

U području financijskih izvještaja državna revizija je za 2018. godinu Varaždinskoj županiji dala uvjetno mišljenje zbog stavki iz 2013. i 2014. godine, koje nemaju nikakve veze s aktualnom županijskom vlašću. Izrazili su mišljenje da ih je trebalo drugačije prikazivati, što će se na sugestiju revizije sada i učiniti, kad to već nije bio slučaj 2014. godine i kad već dosad nikada nisu našli za shodno da na to upozore.

Na području usklađenosti poslovanja sa zakonima, drugim propisima i unutarnjim aktima, Varaždinska županija je za 2018. godinu dobila bezuvjetno pozitivno mišljenje državne revizije, što znači da su aktivnosti, financijske transakcije i informacije u skladu s mjerodavnim propisima kojima se uređuje poslovanje Županije.

Napomena revizije je bila da pravilnicima treba dodatno regulirati pitanje evidencije trošenja sredstava za reprezentaciju i ispunjavanja putnih naloga, ali o tome nisu izdali ni negativno niti uvjetno mišljenje, nego su dali preporuku. Da poslovanje Županije nije bilo usklađeno s mjerodavnim propisima, izdali bi negativno ili uvjetno mišljenje.

Kad su u pitanju troškovi reprezentacije, važno je uočiti da su pod tom stavkom i troškovi protokolarnih poklona kao što su kemijske olovke, kišobrani, blokovi i slični materijali. Ti troškovi čine 40 posto ukupnih troškova, dok preostale troškove reprezentacije čine i događanja na najvišoj protokolarnoj razini koje je organizirala Varaždinska županija, kao što su bili sjednica Vlade Republike Hrvatske, obilježavanje 40. obljetnice djelovanja Saveza Alpe – Adria te svečana sjednica Županijske skupštine. Na kraju, postoji i stvaran trošak reprezentacije koji za župana, primjerice, iznosi 80 kuna na dan, što je otprilike na razini osam čajeva s medom i limunom. Na godišnjoj razini su svi troškovi župana za reprezentaciju u zemlji i inozemstvu iznosili 29.500 kuna, što je manje od jedne od više od 30 plaća kojih se dosad odrekao. To dovoljno govori o rastrošnosti župana.

Upravo zato državna revizija nije imala primjedbi osim preporuka da se vode preciznije evidencije, na temelju čega je Varaždinska županija donijela Pravilnik o korištenju sredstava za reprezentaciju da bi se jasno razlikovala što je stvarno reprezentacija, a što su drugi troškovi.

Što se tiče putnih naloga, službenici su vodili i vode evidenciju o službenim putovanjima tako što navode mjesto i vrijeme putovanja, cilj putovanja, osobe s kojima se komunicira te podnose izvještaj u svrhu evaluacije korisnosti putovanja. Preporuka revizije je da i dužnosnici, kao i službenici, trebaju navoditi i osobe s kojima komuniciraju te o tome podnositi izvještaj, što je u koliziji sa samim statusom državnih dužnosnika koji, sukladno Zakonu o pravima i obvezama državnih dužnosnika, takve obveze nemaju. O tome postoji presuda Visokog upravnog suda i službeno tumačenje Ministarstva uprave jer je politički neprimjereno i opasno davati na uvid reviziji imena s kojima župan, primjerice, komunicira u Vladi ili u Saboru. O potrebi izvještaja s puta kako bi se evaluirala korisnost putovanja, nema smisla ni govoriti. Dužnosnici procjenjuju korisnost putovanja službenika i radi toga je izvještaj službenika potreban, dok korisnost putovanja dužnosnika procjenjuju birači na izborima, a ne revizija jer to nije njezin posao.

Na kraju, s obzirom na sugestije HNS-a o nužnoj ostavci rastrošnog župana, upućujemo ih na jednostavan način da ga se smijeni, a to su predstojeći izbori.

U fokusu

Rafalei danas prelijeću cijelu RH, evo kada “brišu“ iznad Varaždina i Čakovca

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Povodom svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak, u srijedu 1. svibnja 2024. godine u jutarnjim satima, od 09:00 do 11:00 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Preletom iznad cjelokupnog teritorija Republike Hrvatske piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva izvest će svoju prvu zadaću višenamjenskim borbenim avionima Rafale u znak zahvalnosti i poštovanja prema svim sudionicima vojno-redarstvene operacije “Bljesak”, a posebno prema svim hrvatskim braniteljima koji su život položili za hrvatsku slobodu i samostalnost.

Dva hrvatska Rafalea preletjet će hrvatske gradove po sljedećim rutama i vremenima:

1. Velika Gorica 09:11 – Ivanić Grad 09:14 – Kutina 09:17 – Novska 09:18 – Okučani 09:20 – Nova Gradiška – Slavonski Brod 09:24 – Županja 09:28 – Vinkovci 09:30 – Vukovar 09:31 – Osijek 09:33 – Beli Manastir 09:36 – Belišće 09:38 – Valpovo – Našice 09:40 – Slatina 09:43 – Virovitica 09:45 – Bjelovar 09:48 – Koprivnica 09:50 – Ludbreg – Čakovec 09:52 – Varaždin 09:54 – Krapina 09:56 – Zaprešić – Samobor 09:59 – Jastrebarsko 10:01 – Karlovac 10:02 – Glina 10:05 – Petrinja – Sisak 10:07 – Velika Gorica.

Nastavite čitati

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje