Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve “Iz pera znatiželjnih umova”: Knjiga na dar… i kako su se naši stari nosili s bolestima

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

Na poklon sam dobila izuzetno vrijednu knjigu koju sam oduvijek priželjkivala za svoju kućnu biblioteku. Riječ je o knjizi „Međimurje: ljudi, vjerovanja, običaji“ mađarskog etnologa i pedagoga Ferencza Gönczija. Originalno na mađarskom jeziku kao „Muraköz es nepe“ objavljena je u Budimpešti 1895. godine, a na hrvatski ju je preveo poznati čakovečki ljekarnik Ladislav Antauer.

Gönczi je navodno pješke prošao cijelo Međimurje: „Posjetio sam skoro svako međimursko selo, zapazio raznovrsne načine života tamošnjeg naroda, njegove navike, interese i raspoloženja.“ Poznavanju međimurskih prilika svakako je doprinijelo i Gönczijevo desetogodišnje iskustvo rada u Državnoj pučkoj školi u Kuršancu.

Autora interesira sve što ima veze s Međimurjem i njegovim narodom pa u knjizi nastupa istodobno kao povjesničar, geograf, demograf, etnograf, dijalektolog itd. Tekst prate zanimljivi crteži nastali na temelju stvarnih fotografija, a radio ih je sam Gönczi, što je još jedan pokazatelj njegove svestranosti. Gönczijev me poduhvat podsjetio na djelatnost ranih antropologa koji su kulturu pojedinog naroda istraživali dugotrajno boraveći na terenu među njezinim nositeljima, istodobno participirajući u svim njezinim segmentima (tzv. promatranje sa sudjelovanjem). Djelo nije imalo većih znanstvenih pretenzija, ali je zato ideološki (promađarski) stav njegova autora prilično jasan i izričit.

„Međimurje: ljudi, vjerovanja, običaji“ knjižica je kojoj se valja vratiti više puta. Kojom se god temom bavila, redovito pomislim kako bi bilo korisno provjeriti što je Gönczi o tome svojedobno pisao. Neka su njegova zapažanja zaista neobična i jedinstvena. Je li razlog tome njihova arhaika pa zbog smjene generacija više ne nalazimo na terenu potvrde istoga/sličnoga ili pak činjenica da se neke stvari jedincato pojavljuju u Gönczija govori da bi ih se trebalo uzeti sa zrnom soli. Bilo kako bilo, ovog sam se puta, potaknuta aktualnom pandemijom korona virusa, fokusirala na dijelove knjige koji govore kako su se naši stari nosili s bolestima i drugim sličnim nedaćama.

Gönczi smatra da Međimurci ne paze na svoje zdravlje. Od zaraznih bolesti osobito pate ljudi u ravničarskim dijelovima Međimurja, prvenstveno zbog močvarnog okoliša. Razvoju bolesti pogoduje i siromaštvo, odnosno izuzetno skroman komoditet. U mnogim kućama dvije do tri obitelji žive zajedno, a prostorije se rijetko provjetruju. Nadalje piše da su Međimurci u nevoljama skloni praznovjerju. Nerado govore o bolestima i nesrećama drugih, jer bi na taj način isto moglo snaći i njih. Najbolje sredstvo za ozdravljenje je voda kojom se umivaju. Krava se prodaje zajedno s užetom vezanim za rogove, a ruka je pri prodaji pokrivena pregačom. Kupac je preuzima na isti način da ne bi neka zarazna bolest prešla s krave u kuću. Za mladog su mjeseca za krepkost i mladolik izgled izgovarali stihove „Dej mi Bog zdravo ovoga meseca živeti. Pomladi mene, kak ti sam sebe!“ Na mladoj su mjesečini neki pak gladili bradavice na rukama, vjerujući da će im tako brže proći.

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje