Povežite se s nama

U fokusu

Evo koje je mjere pomoći predložilo varaždinsko Povjerenstvo za praćenje stanja u gospodarstvu

Objavljeno:

- dana

U četvrtak, 1. travnja, se u Gradskoj vijećnici održao sastanak Povjerenstva za praćenje stanja u gospodarstvu na kojem su sudjelovali članovi koje je svojom odlukom prije nekoliko dana imenovao gradonačelnik Grada Varaždina Ivan Čehok.

Članovi povjerenstva su: predsjednik povjerenstva dr.sc. Mario Lešina, saborski zastupnik Anđelko Stričak, predsjednik Gradskog vijeća Damir Habijan, direktor Varkoma dr. sc. Željko Bunić, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Mario Milak, predsjednik Udruženja hrvatskih obrtnika Grada Varaždina Boris Kos, predsjednik HGK županijske komore Varaždin Dragutin Gložinić i članovi Gradskog vijeća Robert Gotić, Bruno Ister i Davor Patafta.

Sastanku su također prisustvovali gradonačelnik Ivan Čehok te pročelnik Upravnog odjela za EU projekte, upravljanje imovinom i gospodarstvo Tomislav Bogović.

Povjerenstvo se sastalo kako bi raspravili o konkretnim prijedlozima kojima će se utjecati i pokušati ublažiti posljedice krize u varaždinskom gospodarstvu uzrokovane pandemijom koronavirusa. Iako je Grad Varaždin kao prvi u Hrvatskoj već započeo s provođenjem najšireg seta mjera od velikih gradova poput oslobođenja ugostitelja od poreza na potrošnju do kraja ove godine, oslobođenjem od zakupnina, plaćanja komunalne naknade, aktiviranjem Poduzetničkog fonda za koji će krenuti online prijave, članovi su predlagali dodatne mjere za koje smatraju da su neophodne.

– Grad Varaždin podržava sve mjere Vlade i, u skladu s tim mjerama, odredit ćemo kriterije za pomoć varaždinskim gospodarstvenicima, s naglaskom na to da se odmah ide u pomoć poduzetnicima koji su trenutno zatvorili svoja poduzeća, a zatim i za ostalu industriju u gradu Varaždinu. O kriterijima će se odlučiti na sjednici Gradskog vijeća, a cilj nam je da to budu bespovratne potpore kroz subvencije. Složili smo se da ćemo nastojati što je moguće veći iznos sredstava od prošle godine prenijeti u Poduzetnički fond. Grad neće stati sa svojim aktivnostima u komunalnom i infrastrukturnom smislu, no napravit ćemo rebalans proračuna. Mjere o kojima smo govorili odnose se na razdoblje od tri mjeseca, a ako se kriza produlji, onda i duže – istaknuo je gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Ivan Čehok.

Također je naglasio kako će Grad Varaždin iz Poduzetničkog fonda financirati zakupnine do određene mjesečne visine i onim poduzetnicima čiji prostori nisu u vlasništvu Grada.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje