Povežite se s nama

U fokusu

Kontradiktorno: Stari grad procijenjen na 25 milijuna kuna, a kazalište na 125 milijuna

Objavljeno:

- dana

NAJVREDNIJA IMOVINA NIJE OSIGURANA

Stari grad, Lančana kula, Gradska vijećnica, kazalište i palače Herzer, Patačić i Sermage najvrednije su nekretnine u vlasništvu Grada Varaždina, no već godinu i pol nisu osigurane. U slučaju da se bilo što dogodi, šteta bi se u potpunosti morala nadoknaditi iz gradskog proračuna. Potvrdili su to iz Grada Varaždina nakon što je to pitanje na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća postavio nezavisni vijećnik Robert Podolnjak.

– Postupak osiguranja gradske imovine je u tijeku, odužio se. Međutim, moram reći da su bivše procjene vrijednosti imovine Grada, na kojima su se temelje premije osiguranja, bile kontradiktorne. Ogromne razlike su bile. Meni je nevjerojatno da kazalište vrijedi 125 milijuna kuna, a Stari grad 25 milijuna kuna. Došli smo do zaključka da treba napraviti pravu procjenu vrijednosti tih nekretnina – rekao je gradonačelnik Goran Habuš na sjednici.

Još traže model

No, čini se da se ipak neće ići u novu procjenu. Iz Grada su nam u petak odgovorili da je izrada troškovnika za nabavu usluge osiguranja u tijeku. – U ovom trenutku nije moguće pretpostaviti kolika je procijenjena vrijednost nabave. Zadnja polica osiguranja bila je sklopljena s Croatia osiguranjem, a u 2015. godini nije produženo osiguranje – naveli su u pisanom odgovoru.

Koji će biti konačni model osiguranja za osam nekretnina – Stari grad, Lančanu kulu, kazalište, palače Herzer, Patačić i Sermage, Gradsku vijećnicu i zgradu na Trgu slobode 12 – još nije dogovoreno. Iz Grada, naime, navode da su nedavnom odlukom Gradskog vijeća, svi objekti, osim Vijećnice i zgrade na Trgu slobode, predani na upravljanje i korištenje HNK-u i Gradskom muzeju Varaždin.

– S obzirom da se navedene nekretnine nalaze i u poslovnim knjigama navedenih javnih ustanova, s ravnateljima ustanova traži se i predlaže rješenje da ustanove koje ih koriste ujedno i osiguravaju te objekte. Primjer za takav model su Zajednica sportskih udruga, koja osigurava sportske objekte kojima inače upravlja, ili Gradska tržnica koja upravlja i osigurava zgradu Odmarališta na Rabu – naveli su.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje