Povežite se s nama

Kultura

Putopisni serijal po europskim muzejima: Alhambra – veličanstven spomenik islamske arhitekture na europskom tlu

Objavljeno:

- dana

Piše: Janja Kovač, kustosica Muzeja Međimurja Čakovec

„Granada je Damask Andaluzije, gozba za oči, uzdignuće za dušu. Ima neprobojnu tvrđavu s visokim zidinama i veličanstvenim zgradama. Poznata je po najneobičnijoj rijeci koju dijele kuće, javne kupelji, tržnice, vanjski i unutarnji mlinovi te vrtovi. Bog ju je blagoslovio smjestivši je ponad široke plodne ravnice gdje se potoci srebra slijevaju među drveće smaragdne boje“, zapisao je islamski učenjak Al-Saqundi u 13. stoljeću.

Al-Andalus

Dok se europski kontinent koprcao u nestabilnim vremenima nakon pada Zapadnog Rimskog Carstva, Iberskim su poluotokom zavladali osvajači iz Afrike. Osvojeno područje (današnja Španjolska i Portugal) nazvali su al-Andalus. Podrijetlo ovog naziva do danas nije razjašnjeno. Dvije su najčešće teorije: prema prvoj ime potječe od iskrivljenog naziva za Atlantidu za koju su Arapi vjerovali da se nalazi ispred Španjolske, dok je prema drugoj to korijen imena plemena Vandala koje su muslimanski osvajači zatekli prilikom prodora. Osvajačima je domaće stanovništvo nadjenulo ime Mauri, prema riječi „moro“ koja u španjolskom znači „taman“, što je odgovaralo boji kože došljaka. Osvajači su sa sobom donijeli arapski jezik, arabicu kao pismo, islamsku vjeru, sultanat kao način vladanja i, najvažnije od svega, nepresušno znanje koje su sačuvali i prenijeli iz područja na kojima je cvjetala helenska kultura u antičkim vremenima.

Iberski poluotok u srednjem je vijeku bio svjetionik kulture, književnosti, znanosti, arhitekture, medicine i filozofije koji se svojim sjajem izdigao daleko iznad ostatka europskog tla.

Razdoblje od 8. do 15. stoljeća obilježilo je prisustvo islamske uprave i vjere. Ovo posljednje izazivalo je veliku srdžbu kršćanskih kraljevstava. Isprva je ratna sreća bila na strani islamskih osvajača, no u 13. se stoljeću počela sve više smiješiti kršćanskim kraljevstvima. Posljednji udarac vladavini islamskih sultana na Iberskom poluotoku zadali su „kršćanski kraljevi“ Izabela Kastiljska i Ferdinand Aragonski. Krajem 15. stoljeća porazili su posljednjeg sultana Baobdila, odnosno Muhameda XII. Početkom 1492. godine, 2. siječnja, sultan im je predao ključeve posljednjeg islamskog uporišta – grada Granade i kompleksa Alhambra.

Utvrda i grad

Ferdinand i Izabela zatekli su Alhambru kao velebnu građevinu koja se uzdizala iznad same Granade. Ona je postala njihov dom, a Granada mjesto njihovog posljednjeg počivališta.

Alhambra je počela nastajati već u 9. stoljeću. Najstariji dijelovi kompleksa sagrađeni su na ruševinama rimske tvrđave. No, da bi zasjala u punom sjaju, ova je palača trebala čekati 13. stoljeće i uspon nasridske dinastije. Sredinom 13. stoljeća Muhammad I., punim imenom Muhammad ibn Yusuf  ibn Nasr, postaje vladarom Granade kao sjedištem Emirata Granada. Začetnik nasridske dinastije nije znao da će to biti i posljednja muslimanska dinastija koja je vladala Španjolskom. No, to je dinastija koja nam je ostavila veličanstven spomenik islamske arhitekture na europskom tlu – Alhambru.

„Crvena“

Alhambra zapravo nije jedinstvena palača. Zamišljena je i građena kao zaseban grad na uzvisini nad Granadom koji se kroz vrijeme dograđivao, mijenjao, rušio i obnavljao. Današnji kompleks koji je u potpunosti pretvoren u muzej možemo podijeliti na tri dijela. Najstariji dio je utvrda zvana Alcazaba. Oko utvrde je polako nastajao grad s stanovima za vojsku, službenike, trgovce, ugledne građane. Masivni zidovi i kule utvrde dominiraju nad gradom svojom blijedo crvenkastom bojom. Upravo je po toj boji Alhambra dobila ime; u prijevodu s arapskog mogli bismo je zvati „Crvena“.

Nakon Alcazabe, započela je gradnja niza palača koje su gradili sultani nasridske dinastije. One su bile namijenjene stanovanju sultanske obitelji, ceremonijalnim primanjima, vođenju emirata i same Alhambre. Najmlađi dio kompleksa je palača s vrtovima Generalife koja je sagrađena u 14. stoljeću i to kao „kuća za odmor“ sultana. Dio vrtova očuvan je do danas i može se posjetiti.

Preoteti dragulj

Od 1492. Alhambra je posjed španjolskih kršćanskih kraljeva te joj i oni daju svoj pečat. Izabela i Ferdinand odmah po predaji sultana pretvaraju glavnu džamiju u crkvu. Najveću intervenciju u kompleks izveo je Karlo V., car Svetog Rimskog Carstva koje je tad uključivalo i Iberski poluotok. sredinom 16. stoljeća. Karlo V. ruši ulazne portale iz nasridskog vremena te na njihovom mjestu gradi palaču u renesansnom stilu. Palača je izvana pravokutnog oblika, no kad uđete, nađete se u kružnom kamenom dvorištu okruženom kolonadama na dva kata.

Sa slabljenjem moći španjolske kraljevske kuće tijekom narednih stoljeća, Alhambra postaje prevelik financijski teret za održavanje te polako propada. Njeni jedini stanovnici postaju siromašni i beskućnici. U 19. stoljeću ponovno je otkrivaju europski putnici i istraživači u jeku romantizma. Kroz 20. stoljeće uložena su velika sredstva u njenu obnovu. Od 1984. godine cijeli se kompleks nalazi pod zaštitom UNESCO-a.

Arabeske i kaligrafija

U islamu je zabranjeno prikazivati ljudski lik pa u arhitekturi kao dominantan ukras dominiraju geometrijski i cvjetni motivi. Alhambra je jedno od remek-djela ovakva načina ukrašavanja. U koji god kutak unutarnjih prostora pogledali dočekat će vas ornamenti na zidovima. Na donjim dijelovima zidova prevladavaju ručno izrađene i obojane pločice, a na gornjima rezbareni mramor – arabeske. Upravo su ove arabeske izuzetan spoj umjetnosti i islamske vjere. Naime, osim svog profinjenog izgleda, one u sebi nose i poruku, odnosno stihove iz Kurana. U islamskoj je kulturi kaligrafija, umijeće lijepog pisanja, dovedena do savršenstva. Mnoge dvorane odišu elegantnim i pomalo neočekivanim spojem mramora i minuciozno obrađena drveta. Prepoznatljiv element maurske arhitekture su lukovi u obliku slomljene potkove. Njih također ne nedostaje te vas oni potiho i nenametljivo prate dok otkrivate nove prostore u koje ulazite upravo kroz njih.

Živa voda

Obilazeći Alhambru više ćete vremena provesti u vanjskim prostorima negoli unutarnjima. Mnogobrojni prolazi između zgrada ili njenih dijelova, vrtovi i staze prošarane su biljkama, cvijećem, travnatim površinama, drvećem. No, ono što je zaista impresivno jest količina vode koja vas okružuje! Živa, odnosno tekuća, voda jedan je od najcjenjenijih elemenata islamske kulture. Ona je pretočena i u arhitekturu. Kako zbog obaveznog pranja prije svake od pet obaveznih dnevnih molitvi, tako i zbog potrebe za rashlađivanjem na vrelini andaluzijskog sunca, poseban je zadatak arhitekata bio dovesti vodu u Alhambru. Nebrojene fontane, jezera većih ili manjih dimenzija, vodeni kanali smješteni u rukohvate stepenica ili njihovo podnožje svojevrsni su lajtmotiv koji vas prati tijekom obilaska. Ako je Alhambra izvana crvena, iznutra je zelena. I osvježavajuća.

Svjedok neobičnih vremena

Tijekom mnogih stoljeća postojanja ovog kompleksa, vrijeme je ostavljalo svoje tragove na njemu. Alhambra je emblematski primjer islamske svjetovne kulture još uvijek sačuvan na europskom tlu. Perjanica islamskih vladara u srednjem vijeku, ponos katoličkih kraljeva u ranom novom vijeku i kamen oko vrata španjolskih kraljeva danas je jedno od najposjećenijih turističkih mjesta u Španjolskoj i svijetu. S pravom!

Dobro je znati

Kako doći do Granade: Alhambra se nalazi u španjolskom gradu Granadi. Do Granade možete najbrže stići avionom iz Barcelone ili Madrida. Osobno bih vam ipak preporučila vlak iz ovih dvaju gradova. Vožnja avionom je kratka i nezanimljiva, odlazak do aerodroma i natrag zamoran i skup, dok vas vlak (ili autobus) vode predivnom unutrašnjošću Španjolske u kojoj možete uživati iz rashlađena prijevozna sredstva. Hrvatskim državljanima nije potrebna putovnica (samo osobna karta), ni viza. U Španjolskoj se kao valuta koristi euro.

Kako doći do Alhambre: iz centra Granade se možete pješke uputiti prema tvrđavi na uzvisini. Slijedite turističku signalizaciju koja je dobro postavljena i vrlo lako vas vodi. Iako se čini kao strm uspon, za 15 minuta stižete pred glavni ulaz šumovitom stazom uz tempo penjanja kao na Sljeme. Taksi preporučam ako ste s malom djecom ili ste slabije pokretni.

Kada ići: preporučam ožujak-travanj-svibanj i rujan-listopad s obzirom na iznimno visoke temperature koje vladaju Španjolskom u ljetnim mjesecima. Zimski mjeseci su topliji nego u Hrvatskoj, no možete zapasti u razdoblje kiša i vjetra, pa i snijega.

Karte: karta koja uključuje posjet svim dijelovima kompleksa stoji 14 eura za odrasle, 9 eura za starije od 65, 8 eura za djecu od 12 do 15 i osobe s invaliditetom, dok djeca mlađa od 12 ulaze besplatno. Postoje i kombinacije karata koje su nešto jeftinije, a ne uključuju razgled svih objekata. Moja topla preporuka je da ne štedite kad ste jednom tamo. Isplati se višestruko. Karte obavezno rezervirati putem interneta! Rasprodane su danima unaprijed, posebno u sezoni.

Savjeti za kraj: za obilazak izdvojite najmanje 3 sata. Opskrbite se vodom. Očekujte veliku gužvu. Najbolje je ići odmah po otvaranju kompleksa (8.30). Slikanje je dozvoljeno i ne naplaćuje se dodatno. Audiovizualni vodiči su izrazito korisni i informativni te besplatni. Svakako uzmite jedan! S obzirom da ste većinu razgleda u vanjskim prostorima, u slučaju najave lošeg vremena ponesite kišobran ili slojevitu odjeću.

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje