Povežite se s nama

U fokusu

Gumiimpex-GRP, lider u reciklaži otpadnih guma i proizvodnji proizvoda od gume slavi 50. rođendan

Objavljeno:

- dana

Gumiimpex-GRP, vodeća tvrtka za proizvodnju proizvoda od gume i reciklažu otpadnih guma u regiji, ove godine obilježava 50. obljetnicu uspješnog poslovanja i razvoja ovoga varaždinskoga obiteljskog poduzeća. Guma je ono što čini suštinski dio priče o tvrtki Gumiimpex-GRP. Guma je i na samom početku te priče – ona automobilska guma, koja treba i zahtijeva vulkanizersku pomoć.

Obrtnički početak

Podsjećamo, zbog takvih je guma Rudolf Kirić još 20. travnja 1970. godine u unajmljenom prostoru stare kovačnice u Varaždinu otvorio obrtničku vulkanizersku radionicu, koja kasnije prerasta u obiteljsku tvrtku Gumiimpex-GRP d.o.o. Kako doznajemo od Damira Kirića, predsjednika Uprave društva, njegova oca je poduzetnički duh već u to vrijeme vodio prema proširenju djelatnosti, odnosno prema novim uslugama i proizvodima baziranima na gumi.

– Sredinom sedamdesetih seli se u vlastiti prostor, gdje polako ali sigurno širi poslovanje i povećava broj zaposlenih. Od tada pa do danas tvrtka ulaže velike napore s ciljem da postane regionalni lider u gumarskoj industriji i ostvari kvalitetno te dugoročno partnerstvo s kupcima i dobavljačima. Uz to, bilo je nužno osigurati ujednačenu visoku kvalitetu gumenih proizvoda i usluga. Štoviše, sustavno ulaganje u nove tehnologije i znanje, uz uvažavanje načela zaštite okoliša, omogućilo nam je da možemo ekološki reciklirati sve otpadne gume te ih u konačnici tehnološkim procesom pretvarati u korisnu sekundarnu sirovinu i finalne proizvode od gumenoga granulata – objasnio je čelnik tvrtke, koja se nikada nije libila sustavnog ulaganja u stvaranje kvalitetnih i kreativnih ljudskih potencijala.

Sve to je rezultiralo zadovoljstvom svih zainteresiranih strana – kupaca, dobavljača, zaposlenika, vlasnika i lokalne zajednice. Stoga ne čudi da su naslijeđe Rudolfa Kirića uzorne tvrtke, pogoni, radna mjesta i proizvodi koji iznimno pridonose razvoju hrvatskoga gospodarstva.

Iznimno smo ponosni na sve svoje djelatnike jer oni su, svatko u svom dijelu, doprinijeli razvoju i stabilnosti tvrtke Gumiimpex-GRP, na čemu im iskreno zahvaljujem. Isto tako zahvaljujemo svim poslovnim partnerima, kupcima i dobavljačima na vrlo korektnoj i višegodišnjoj suradnji te prilici koju nam pružaju radeći s nama.

Damir Kirić

– Kotač vremena donosio je brojne razvojne epizode. Počevši s vulkanizerskim uslugama, u nadolazećim smo godinama ulagali u nove poslovne prostore, nove kapacitete za proizvodnju. Ona se danas sastoji od klasičnih preša za gumeno-tehničke proizvode, proizvodnje i servisa transportnih traka te gumiranja cjevovoda, ventila i spremnika za razne medije. Bavimo se i gumiranjem valjaka za industriju, proizvodnjom poliuretanskih proizvoda, različitih brtvila za hidrauliku i pneumatiku na Seal Jet tehnologiji te proizvodnjom plosnatih brtvila na Gasket Jet tehnologiji (rezanjem vodom). Također, obavljamo protektiranje teretnih guma po licenci Michelina i Goodyeara te proizvodimo proizvode visokih serija u injekcijskim prešama – govori Kirić o tvrtki, koja se može pohvaliti razvojem i proizvodnjom alata i kalupa u vlastitoj CNC alatnici!

Dodajmo da svu spomenutu, ali i proizvodnju velikogabaritnih gumenih proizvoda podržava najmoderniji laboratorij za kontrolu ulaznih sirovina i gotovih proizvoda, a tu je i vlastita mješaonica za proizvodnju sirovih smjesa. Riječ je, zapravo, o sirovini za izradu gumeno-tehničkih proizvoda.

Uspješnost poslovanja kompanije Gumiimpex-GRP ogleda se i u segmentu distribucije guma, koji obuhvaćaju dva najmodernija vulkanizerska centra u Varaždinu i Zagrebu te moderan logistički centar koji se prostire na 12.000 metara četvornih.

– Maloprodajni centri za gume krajnjim kupcima pristupaju uključujući suvremene alate B2B i B2C. Iznimno smo ponosni na višegodišnje partnerstvo s najvećim svjetskim grupacijama proizvođača guma Goodyear, Bridgestone, Hankook, Michelin, Continental, Pirelli, BKT i Petlas. Treba znati da je naša logistika organizirana tako da se roba dostavlja kupcu unutar 24 sata od zaprimanja narudžbe. Dobavljači smo i distributeri sredstva AD Blue, koje trebaju kamioni i autobusi s SCR tehnologijom, a prodajemo i ostale vrste roba, poput Ina ulja i maziva te paleta SKF i Loctite proizvoda – ističe Damir Kirić, koji se osvrnuo i na reciklažu te proizvodnju električne energije.

Naime, kompanija Gumiimpex-GRP odavno se etablirala u skupljanju i ekološkoj reciklaži svih otpadnih guma na području RH, s količinama koje godišnje dosežu 25.000 tona.

– S tim je povezana proizvodnja različitih vrsta gumenoga granulata za široku paletu proizvoda, do onih finalnih. Prema želji klijenata, granulat može biti raznobojan, a od njega u našim pogonima izrađujemo, između ostaloga, podloge za sportske terene i dječja igrališta – rekao je predsjednik Uprave tvrtke, koja je dosad izgradila i pet solarnih elektrana ukupnoga kapaciteta od 4 MW.

Time je nesumnjivo dokazala da je zeleno orijentirana tvrtka čija postignuća govore o ostvarenju jednog sna i podsjetnici su na univerzalne ljudske vrijednosti poput ustrajnosti, marljivosti i odlučnosti.

Razvoj na duge pruge

– U ovih 50 godina proširili smo poslovanje na tri lokacije te izgradili više od 50.000 metara četvornih poslovnog prostora na ukupnoj površini od 120.000 m2 zemljišta.

U istom razdoblju prošli smo put od jednoga zaposlenog do 400 zaposlenih ljudi te postali najveća i najznačajnija tvrtka koja se bavi gumarstvom u Hrvatskoj.

Već 20 godina naše proizvode izvozimo u zemlje EU-a, tako da 70 % naše ukupne proizvodnje plasiramo na tržišta Njemačke, Austrije, Irske, Engleske, Nizozemske, Švedske i Slovenije – ističe Kirić.

I dodaje:

– Iznimno smo ponosni na sve svoje djelatnike jer oni su, svatko u svom dijelu, doprinijeli razvoju i stabilnosti tvrtke Gumiimpex-GRP, na čemu im iskreno zahvaljujem. Isto tako zahvaljujemo svim poslovnim partnerima, kupcima i dobavljačima na vrlo korektnoj i višegodišnjoj suradnji te prilici koju nam pružaju radeći s nama. Naime, u ovih 50 godina bilo je lijepih, ali i teških trenutaka. Bilo je različitih uspona i padova, različitih kriza, ali smo ih uvijek zajedno s našim partnerima uspjeli riješiti na obostrano zadovoljstvo. Želja i cilj nam je i daljnjih 50 godina biti svima poželjan partner, ulagati u daljnji razvoj tvrtke i svojim djelovanjem doprinijeti zajednici u kojoj radimo i živimo – zaključio je Damir Kirić.

U fokusu

Ostvarena rekordna izdvajanja Varaždinske županije za udruge civilnog društva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatne radionice za sve koji pružaju palijativnu skrb najteže oboljelim sugrađanima, promocija lokalno proizvedene hrane te proizvoda i usluga OPG-ova, omogućavanje  sportskih aktivnosti osobama s invaliditetom te poticanje mladih da aktivnije sudjeluju u društvenom životu i očuvanju povijesne baštine – to su četiri od čak 251 programa udruga koji će zahvaljujući potpori Varaždinske županije biti provedeni tijekom ove godine.

Rezultate Javnog natječaja za financiranje programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge na području Varaždinske županije u 2024. predstavio je danas župan Anđelko Stričak na prigodnoj svečanosti u Županijskoj palači na kojoj je bio predsjednik Županijske skupštine dr. sc. Josip Križanić, kao i županijski pročelnici Renata Skoko, dr. sc. Miroslav Huđek, Ljubica Božić i Darko Majhen.

– Nakon što smo dodijelili sredstva za različite programe u kulturi i sportu, po ovom javnom pozivu dodijeljujemo ukupno 235.425 eura za programe 251 udruge. Provodit će niz programa koji se odnose na gotovo sva područja života, na podršku osobama s invaliditetom, zaštitu zdravlja, socijalnu skrb, zaštu okoliša, na vatrogasce, branitelje, dragovoljce, ribolovce, lovce, poljoprivredne proizvođače,… Iz godine u godinu povećavamo sredstva za rad naših udruga. Često ističem da treba vrednovati trud i angažman svih njihovih članova, jer Županija mora prepoznati i podržati rad i entuzijazam svakoga tko je voljan sudjelovati u radu udruga te dati svoje slobodno vrijeme i novac – istaknuo je župan Stričak.

Podsjetio je da je za programe u kulturi dodijeljeno 206.330 eura, a za sportske udruge 280 tisuća eura.

– Ovo su rekordna izdvajanja Varaždinske županije za civilno društvo. Za programe udruga prijavljene kroz tri natječaja izdvojili smo 721.755 eura ili 15,8 posto više nego prošle godine, koja je tada bila rekordna – naveo je župan Stričak. 

Svečanost je bila prilika da se predstave programi udruga iz različitih područja.

Hrvatsko društvo medicinskih sestara u palijativnoj skrbi osnovano je 2015. godine, a s ciljem osnaživanja i stručnog usavršavanja medicinskih sestara u palijativnoj skrbi. Društvo ima sjedište u Varaždinu, gdje je i osnovano, ali djeluje na području cijele Hrvatske. Podršku Županije dobili su za program „Dostojanstvo palijativne skrbi u kući“.

– Naše Društvo je prije 10 godina osnovano u Domu zdravlja Varaždinske županije, kada je i započelo s intenzivnim zagovaranjem palijativne skrbi na području cijele Hrvatske. Kroz sve te godine članovi našeg društva sudjeluju u razvoju palijativne skrbi u suradnji s nadležnim ministarstvima i komorama, obrazovnim sustavom, radom u službama specijalističke palijative. Svoje znanje i vještine prenose organiziranjem besplatnih radionica za sve koji na bilo koji način pružaju palijativnu skrb. Upravo zbog toga nam je svih ovih godina iznimno važna podrška Varaždinske županije. Ovim projektom, kao i svima prethodnima želja nam je osnažiti sve one koji pružaju palijativnu skrb na području Varaždinske županije putem besplatnih radionica. Poznato je da oko 75 posto bolesnika želi do kraja svoga života ostati kod kuće, a naša dužnost kao zajednice je da im to omogućimo na dostojanstven način, što smo i istaknuli u nazivu ovogodišnjeg projekta – rekla je Nataša Dumbović, tajnica i jedna od osnivača Hrvatskog društva medicinskih sestara u palijativnoj skrbi, koja je prvi koordinator za palijativnu skrb u Hrvatskoj koji je ugovoren s HZZO-om. 

Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad sjedište ima u Lepoglavi, jedan su od 58 LAG-ova u Hrvatskoj, a djeluju na području sjeverozapadnog dijela županije koje obuhvaća 15 gradova i općina. Glavna zadaća LAG-a je promicati ruralni razvoj i pružati direktnu potporu lokalnom stanovništvu, a putem LEADER programa – inicijative Europske unije za potporu projektima koji će oživjeti ruralna područja i stvoriti nova radna mjesta. Potporu Županije dobili su za program „Promocija poljoprivrede i poljoprivrednih proizvoda s područja LAG-a Sjeverozapad“.

– Među 58 lokalne akcijske grupe u Hrvatskoj, LAG Sjeverozapad je sigurno u samom vrhu uspješnosti u provedbi natječaja iz Programa ruralnog razvoja. U proteklom programskom razdoblju dodijelili smo više od 2 milijuna eura bespovratnih sredstava kroz natječaje za male poljoprivrednike te za 14 jedinica lokalne samouprave s našeg područja. Kroz Mjeru 6.3. bespovratnim sredstvima podržali smo naše male poljoprivredne proizvođače, koji su tim sredstvima uglavnom obnovili poljoprivrednu mehanizaciju i tako povećali svoju konkurentnost na tržištu. Zahvaljujući Mjeri 7.4. općine i gradovi na našem području realizirali su projekte koji su prijavili na natječaj LAG-a, a koji su uglavnom bili vezani uz malu društvenu infrastrukturu. Na natječaj Županije javili smo se kako bismo proveli program za koji putem LEADER programa ne možemo dodjeljivati potpore, pa vam zahvaljujem što ste prepoznali naše program. Putem njega ćemo prvenstveno podizati svijest o važnosti lokalno proizvedene hrane, promovirati proizvode i usluge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te organizirati edukacijske radionice za naše poljoprivrednike – rekao je Emil Tkalec, LEADER menadžer i tajnik LAG-a Sjeverozapad.

Parasportski savez Varaždinske županije djeluje od 1992. godine, a okuplja osam klubova: Parapikado klub Varaždin, Klub paraviseće kuglane Varaždin, Parašahovski klub Varaždin, Boćarski klub cerebralne i dječje paralize Varaždin, Boćarski klub osoba s invaliditetom Hvidra Varaždin, Plivački klub Vidra, Parastolnoteniski klub osoba s invaliditetom Varaždin i Košarski klub invalida Varaždin. Na natječju su dobili potporu za svoj program „Sport za sve – parasportski program za osobe s invaliditetom u Varaždinskoj županiji“, o čemu je više rekao tajnik Saveza Krunoslav Pavlinec.

– Glavni cilj ovog našeg programa je osigurati pristupačne sportske aktivnosti za osobe s invaliditetom, a time u osam naših klubove uključiti nove članove, pa tako i djecu i mlade s teškoćama u razvoju. Angažirat ćemo stručne trenere i podršku za bavljenje pikadom, šahom, boćanjem, visećom kuglanom i boccijom. Bilo kakva sportska aktivnost ima pozitivne učinke na zdravlje osoba s invaliditetom, no isto tako želimo doprinijeti socijalnoj integraciji te potaknuti zajedništvo, prijateljstvo i druženje među članovima našeg Saveza – rekao je Pavlinec.

Udruga Črni Maček Ludbreški već niz godina brižno čuva tradiciju fašnjakovanja u Ludbregu, staru 511 godina. Do 1998. djeluju kao Ludbreški fašnjanski odbor, a od 1998., dakle već 26 godina, kao udruga Črni Maček Ludbreški. Od Varaždinske županije su dobili potporu za program „Ludbreg – grad proštenište, hodočašća i legendi“. 

– Pod sloganom „Pravo na ponos naslijeđa i njegovanje tradicije običaja kraja i grada“ naša udruga njeguje narodne običaje našega grada i kraja. Ponosni smo što su pronađeni pisani dokumenti koji pokazuju da su se događanja slična fašnjaku u našem kraju odvijala još davne 1411. godine. Danas sudjelujemo u organizaciji raznih kulturnih i društvenih događanja u Ludbregu, kao što su Fašnjak, Rođendan Ludbrege, Ljetni cinkuš ludgreški, Ludbreški jesenski karneval i druge. S obzirom da Ludbreg ima i rimsko naslijeđe, ovim projektom ćemo nastojati animirati što veći broj mladih da aktivnije sudjeluju u društvenom životu i očuvanju povijesne baštine. Nažalost, u posljednje vrijeme, kao i većina drugih neprofitnih udruga, ”bijemo teški boj s financijama, zbog čega smo se i prijavili na ovaj natječaj. Zahvaljujemo Županiji što je prepoznala naš rad i program te nam dodijelila potporu – rekao je Dražen Filipović.

Nastavite čitati

U fokusu

Vrije u Ivancu: mještani Punikva peticijom protiv preseljenja štićenika Pahinskog u svoje naselje!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Članovi Vijeća Mjesnog odbora Punikve na čelu s predsjednikom Stjepanom Turčinom, kojima se pridružilo i dvoje građana, u Gradskoj vijećnici sastali su se s gradonačelnikom Miloradom Batinićem te ga obavijestili o namjeri da danas kreću s potpisivanjem peticije protiv preseljenja štićenika Centra za pružanje usluga u zajednici (bivšeg Odgojnog doma Pahinsko) u svoje naselje

Istaknuli su kako će protiv toga pokrenuti sve moguće pravne postupke te najavili okupljanja, prosvjede i druge metode građanskog neposluha.

S obzirom na ocjenu da je riječ o osobama s poremećajima u ponašanju, koje su u ustanovu radi kaznenih djela smještena temeljem pravomoćne sudske odluke, preseljenje takve populacije u svoje susjedstvo ocjenjuju apsolutno neprihvatljivim i sigurnosno rizičnim.

Gradonačelnik M. Batinić izvijestio ih je da je Grad Ivanec lani dobio obavijest o predstojećoj statusnoj transformaciji Odgojnog doma u Centar za pružanje usluga u zajednici, ali da nijednom riječi nije bio informiran o namjerama preseljenja štićenika u Punikve. 

Ministar bio u Pahinskom, ali…

Žalosno, ali Grad je iz medija doznao da je nedavno u obilasku Centra boravio resorni ministar Marin Piletić, koji se nije udostojio, kao što to nalaže najelementarnija pristojnost, javiti se u grad u koji dolazi te informirati domaćine o predmetnoj tematici. 

Nakon pogovora u javnosti i kad je postalo jasno da cijela ova situacija izmiče kontroli, ravnateljica Centra Stanislava Erdelja gradonačelniku Batiniću prvi put se najavila na razgovor tek  prije nekoliko dana i tada je Grad dobio prvu službenu informaciju o namjerama preseljenja štićenika u Punikve.

-Raditi na tako osjetljivoj stvari „ispod žita“, a ne o tome obavijestiti lokalnu zajednicu, duboko je pogrešno i neprofesionalno. Da su inicijative i razgovori o potencijalnim lokacijama za premještanje štićenika krenuli transparentno, ovakvih tenzija i reakcija sada ne bi bilo – ocijenio je Batinić.

Uljepšana priča?

I dok je ravnateljica S. Erdelja na sjednici Vijeća za prevenciju (o kojoj smo izvijestili) iznijela sa, svoga stajališta, pozitivne argumente koji idu u korist inicijativama preseljenja štićenika u Punikve, mještani smatraju da je riječ o uljepšanoj verziji priče pa su predočili drukčije informacije dobivene u razgovoru s ravnateljicom, s kojom su održali sastanak u prostorijama Centra.

-U razgovoru gđa Erdelja nam je rekla da ona nema potrebe nikog obavještavati o namjerama Centra. Također, rečeno nam je da će se u unajmljenu kuću u Punikvama, s uređena tri stana, useliti 15-ak štićenika u dobi od 14 do 21 godine te da je riječ o populaciji koja ne može ostati u blizini sigurne kuće,koja će se također otvoriti u krugu ustanove. Dakle, zbog stanara sigurne kuće štićenici tamo ne mogu ostati, ali kad je u pitanju sigurnost naše djece, onda to nije važno – izjavili su mještani.

Sigurnost djece i mještana

Kazali su da ne dolazi u obzir da oni i njihova djeca budu ti koji će se, u strahu za svoju sigurnost, u vlastitom naselju zatvarati u svoje kuće i dvorišta. 

Referirajući se na izjave ravnateljice o tome da je riječ o korektnim dečkima koji su prošli kroz tretman i ne čine nikakva kaznena djela, mještani su predočili i drugu stranu priče, a to su medijska izvješća o počinjenim kaznenim djelima štićenika Centra u susjednim mjestima (krađa vozila i sl.).

Nadalje, kao problem istaknuli su činjenicu da u neposrednom susjedstvu živi više male djece, da u Punikvama nema mjesta za društveni život (osim igrališta) pa se postavlja pitanje gdje bi štićenici provodili svoje slobodno vrijeme, a da se i ne govori o nezadovoljstvu najbližih susjeda koji su konsternirani činjenicom da im, praktički u dvorište, dolazi velika skupina štićenika Centra.

Zbor građana

Idući tjedan na ovu će temu biti održan Zbor građana Punikvi, na koji će biti pozvana i ravnateljica Erdelja. 

-S obzirom na posve netransparentan i neprimjeren način na koji je Centar za pružanje usluga u zajednici, kao državna ustanova, bez ikakvog znanja i konzultacije s lokalnom zajednicom nastojao realizirati ovu inicijativu te na činjenicu da su građani zabrinuti za sigurnost, mještanima Punikvi najavljujem punu osobnu podršku i podršku gradske uprave. Lokalna zajednica iz cijelog je ovog procesa u potpunosti bila isključena, što neodoljivo podsjeća na slične slučajeve gdje nas, s državne razine, također nitko ništa nije pitao – poručio je Batinić.

Najavio je dolazak na Zbor građana kao i svu logističku potporu građanima MO Punikve oko peticije i njena slanja na sve nadležne adrese, prvenstveno Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Centru za pružanje usluga u zajednici Ivanec.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje