Povežite se s nama

U fokusu

Što i kako će se učiti u novom predmetu iz matematike

Objavljeno:

- dana

Kurikulumi za nove predmete

Novinarima su u Novom Marofu predstavljeni kurikulumi fakultativnih predmeta iz matematike i prirodoslovnja za srednje škole – Matematika u svakodnevnom životu, Meteorologija i klimatologija i Farmacija i botanika, izrađeni u sklopu projekta Čista petica.

Nove kurikulume su izradile radne skupine sastavljene od  profesora iz partnerskih srednjih škola, stručnjaka za meteorologiju te  profesora Geotehničkog fakulteta u Varaždi– rekla je ravnateljica novomarofske Srednje škole, Jasminka Behin.

Novi predmet iz matematike – rečeno je – omogućava lakše savladavanje nastavnog gradiva koje većina učenika smatra teškim dok će se znanja iz geografije i fizike približiti učenicima kroz interdisciplinarni predmet Meteorologija i klimatologija , a znanja iz biologije i kemije učenici će lakše savladavati kroz interdisciplinarni predmet  Farmacija i botanika.

– Eksperiment, terenska nastava i istraživanje ključne su metode koje će se upotrijebiti u nastavi tih predmeta. Za njihovo izvođenje partnerske škole nabavile su i  potrebnu opremu – rekla je  Jasminka Behin te uputila poziv i ostalim školama da preuzmu kurikulume i materijale za učenike i nastavnike.

Osim krikuluma za svaki novi predmet izrađeni su operativni program, Priručnik za nastavnike, primjeri pisanih provjera znanja, radni listići za učenike i testovi za samoprovjeru znanja za učenike. – Svi materijali su u e -obliku i nalaze se u sustavu Loomen, što je bliže mladim generacijama – rekla je Zdenka Rogina, ravnateljica Srednje škole Zlatar.

Inače, prilikom izrade nastavnih materijala vodilo se računa o učenicima koji imaju teškoće s čitanjem i pisanjem i prilagođeni su im nastavni materijali

Za projekt Čista petica je Srednjoj školi Novi Marof dodijeljeno gotovo 984 tisuće kuna, sufinanciranih iz Europskog socijalnog fonda. Partneri na projektu su, Srednja škola Zlatar, Gimnazija Antuna Vrančića Šibenik, Srednja škola Zlatar  i Sveučilište u Zagrebu, Geotehnički fakultet

Izvor:
Foto: matrixworldhr.com

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

U fokusu

Iz Varaždinske županije u inozemstvo je od ulaska Hrvatske u EU otišlo 39 liječnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon završetka epidemije Covida, opet raste broj liječnika koji iz Hrvatske odlaze u inozemstvo.

Prema službenim podacima Hrvatske liječničke komore, lani je iz Hrvatske u inozemstvo otišlo najviše liječnika dosad – čak 158. Ukupno nas je od ulaska Hrvatske u EU 2013. godine napustilo 1214 liječnika.

Najviše je liječnika dosad otišlo raditi u Njemačku, njih 356, te Veliku Britaniju (163). Prosječna dob naših liječnika u inozemstvu je 36 godina i imaju u prosjeku osam godina staža.

Iz Međimurja je otišlo 16 liječnika, iz Zagorja 25, a iz Varaždinske županije 39 liječnika.

U Hrvatskoj je zaposleno ukupno oko 16.400 liječnika, od čega je oko 90 stranih državljana. U kliničkim bolničkim centrima radi ih 4100, općim bolnicama 3400, a domovima zdravlja 2300. U Međimurskoj županiji radi 302, a u Varaždinskoj 528 liječnika.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje