Povežite se s nama

U fokusu

Zašto je gradonačelnik Habuš u zadnje vrijeme tako agresivan?

Objavljeno:

- dana

REAGIRANJE ILIČIĆA I BUREKA

Nakon vijećnika Laburista Božidara Kolarića, na jutrošnje izjave gradonačelnika Varaždina Gorana Habuša da je aktualni saziv Gradskog vijeća “najlošiji dosad”, reagirali su i vijećnici Hrasta Ladislav Ilčić i Krunoslav Burek.

– Gradonačelnik se, nakon što nije prošao njegov prijedlog rebalansa i nakon presude Visokog trgovačkog suda, dosad najtežim riječima obrušio na vijećnike Gradskog vijeća. Hrast svakako izraze poput “kriminalac”, “varaždinsko podzemlje” ili ” najlošiji vijećnici do sad” smatra neprimjerenim, nekulturnim i neprihvatljivim za javno političko djelovanje – istaknuli su.

Zapitali su se zašto je gradonačelnik u posljednje vrijeme tako agresivan. Ističu da Habuš u Gradskom vijeću više nema izborni legitimitet jer nema većinu u Gradskom vijeću, a gradska uprava ne funkcionira dobro. 

Koristi razne efekte

– Taj nedostatak uobičajene stabilne demokratske većine gradonačelnik “nadoknađuje” različitim efektima – “spontanim” prosvjedima građana (iako ih otkriva narančasta boja transparenata), pismima “zabrinutih” anonimnih građana i slično – a sve kako bi pokušao pridobiti kojeg oporbenog vijećnika da glasuje za njegov prijedlog – navode.

Osvrnuli su se i na presudu Visokog trgovačkog suda kojom je ugovor između Varkoma i tadašnjeg T7 Visa o zbrinjavanju bala proglašen ništetnim.

– Gradonačelnik svojom velikom pobjedom smatra to što je uspio spriječiti rješenje koje bi građane Varaždina koštalo manje od 30 milijuna kuna i istovremeno nudi “jako jeftino rješenje” koje bi nas koštalo 80 milijuna kuna – istaknuli su.

 

Priopćenje donosimo u cjelosti.

“Gradonačelnik se, nakon što nije prošao njegov prijedlog rebalansa i nakon presude Visokog trgovačkog suda, dosad najtežim riječima obrušio na vijećnike Gradskog vijeća. Hrast svakako izraze poput “kriminalac”, “varaždinsko podzemlje” ili ” najlošiji vijećnici do sad” smatra neprimjerenim, nekulturnim i neprihvatljivim za javno političko djelovanje. Za nas sudjelovanje u radu gradskog vijeća predstavlja čast i odgovornost. Svatko od nas je moralni subjekt, što znači da je sposoban donositi odluke, slobodno djelovati i biti odgovoran za svoje odluke i čine prema onima koji su nas izabrali. Ako ne prihvatimo prijedlog gradske uprave i gradonačelnika – to ne znači automatski da smo neodgovorni i loši kao što to u svojoj izjavi implicira gradonačelnik.

No, zašto je gradonačelnik zadnje vrijeme tako agresivan?

1) Hrast je prije nekoliko mjeseci jasno otvorio pitanje i dobio vrlo jasan odgovor – gradonačelnik nema većinu u Gradskom vijeću.

Njegova politika nema izborni legitimitet u Vijeću jer su mu izabrani vijećnici okrenuli leđa. Gradska uprava ne funkcionira dobro. Taj nedostatak uobičajene stabilne demokratske većine gradonačelnik “nadoknađuje” različitim efektima – “spontanim” prosvjedima građana (iako ih otkriva narančasta boja transparenata), pismima “zabrinutih” anonimnih građana i sl. – a sve kako bi pokušao pridobiti kojeg oporbenog vijećnika da glasuje za njegov prijedlog. I dok SDP i HNS u Hrvatskom saboru, bez obzira o kako važnoj temi se radilo, koriste svaku priliku da napuste sabornicu, čim nanjuše da vladajući trenutno nemaju kvorum – gradonačelnik oštro napada vijećnike Gradskog vijeća koji ponekad zbog svojeg redovitog posla trebaju napustiti sjednicu Gradskog vijeća.

2) Gradonačelnik Habuš je presudu Visokog trgovačkog suda nazvao svojom velikom pobjedom. Što je to gradonačelnik dobio?

Uspio je nakon godina truda, što svojeg, što cijele gradske uprave, što odvjetnika kojeg je, prema našem saznanju, grad plaćao oko 2 milijuna kuna godišnje, zaustaviti način rješavanja bala na način koji je osmislio bivši gradonačelnik Čehok. Evo kratke računice što taj način donosi – početna cijena 1280 kn po toni. Varkom si može odbiti PDV čime dolazimo na 1024 kn po toni. Za cca 100.000 tona to je 102 milijuna kuna. Za 70.000 tona Fond je bio spreman platiti 40 milijuna kuna. Obzirom da Fond plaća određen postotak, realno je bilo za očekivati da će za 100.000 tona Fond platiti oko 58 milijuna kuna. Nama preostaje 44 milijuna. G. Patafta je javno rekao da je spreman spustiti cijenu, jednako kao što je to sad učinio g. Pripuz. Analogno, kad bi cijena pala za 20%, ostalo bi nam za platiti oko 35 milijuna. Sedam milijuna je već plaćeno kao avans grupi T7. Ostalo bi nam za platiti oko 28 milijuna. Pomislimo i na to da Grad ne bi trebao, da je te bale u međuvremenu već zbrinuo, platiti Biotehnološkom parku odštetu u visini od 5,6 milijuna kuna.

Zaključno, gradonačelnik svojom velikom pobjedom smatra to što je uspio spriječiti rješenje koje bi građane Varaždina koštalo manje od 30 milijuna kuna i istovremeno nudi “jako jeftino rješenje” koje bi nas koštalo 80 milijuna kuna. Istovremeno, on je bio jedini čovjek u Hrvatskoj koji je sporio zakonsku mogućnost (hitnost) prema kojoj je “Čehokovo” rješenje bilo moguće. Možemo li misliti da je novo, “Habuševo” rješenje potpuno u skladu sa zakonom? Pa već i Ministarstvo i Fond smatraju to rješenje protuzakonitim. Osim toga, uz to rješenje nećemo dobiti sufinanciranje Fonda. Prošla tri ministra zaštite okoliša nisu podržali “Habuševo” rješenje. Mislite li da će Vlada odobriti zaduženje grada Varaždina koje ne podržava Ministarstvo?

I dok za gradonačelnika Habuša veliku pobjedu predstavlja presuda Visokog trgovačkog suda, za građane Varaždina velika će pobjeda biti kad se uspijemo riješiti bala i to po najjeftinijoj cijeni. Kako bismo to zajednički postigli, pozivamo gradonačelnika da se postavi politički odgovorno. Da – politički. Jer, politika je časna dužnost predstavljanja građana koji su nas izabrali i njihovih interesa. Vjerujem kako bi dobar, kvalitetan i kulturan dijalog mogao biti prvi korak, ali i put za dobre odluke u Vijeću od kojih će koristi imati svi građani grada Varaždina.”

Ladislav Ilčić i Krunoslav Burek, vijećnici Hrasta u Gradskom vijeću Grada Varaždina

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje