Povežite se s nama

Kultura

FOTO Priče ispričane grafičkim tehnikama: u Galeriji HDLU otvorena izložba „Žensko dopisivanje“

Objavljeno:

- dana

Jučer, 18. rujna, u Kuli stražarnici Staroga grada u Varaždinu otvorena je izložba „Žensko dopisivanje“ / „Female correspondence“ autorica Mateje Rusak iz Varaždina i Tihane Karlović iz Rijeke.

Izložba je rezultat projekta koji je započeo u siječnju 2019. godine, a u njemu sudjeluje, uz Mateju i Tihanu, još 14 umjetnica iz Hrvatske, Poljske, Slovenije, Sjeverne Irske, SAD-a i Španjolske.

Projekt se bavi likovnom komunikacijom, isključivo umjetnica, u formi likovnog dopisivanja, a pokrenut je radi potrebe za stvaranjem, potrebe za izmjenom misli i ideja, poticanja na stvaralački rad te međusobne podrške i stvaranja mreže umjetnica.

– Kao što i sam projekt nosi naziv, umjetnice se u ovom projektu dopisuju, razmjenjuju pisma, razglednice, ali ne komuniciraju riječima, već one kao umjetnice komuniciraju na sebi svojstven način. Komuniciraju linijom, plohom i bojom, odnosno različitim grafičkim tehnikama pričaju svoje životne priče i emocije, te na neki način otkrivaju svoju intimu te nam kroz te, iako male formate, pričaju jednu veliku priču – rekla je prilikom otvorenja predsjednica HDLU-a Varaždin Dina Zebec.

Stvaranje mreže umjetnica

Zaključivši da se u današnje vrijeme sva komunikacija odvija najviše putem društvenih mreža i unatoč mišljenju da se inicijatorice projekta dobro poznaju, javila se potreba za projektom putem kojeg bi se umjetnice još bolje i dublje upoznale, i to na način da si pišu pisma veličine razglednice, 10,5×15 centimetara, rekla je Mateja Rusak.

– Ideja je da sva naša razmišljanja i ono što želimo podijeliti s drugom umjetnicom šaljemo u likovnom smislu. 2019. godine smo svaki mjesec razmjenjivale pisma grafike i svako pismo koje je dobiveno, na to se dobilo neki odgovor. Onda smo u projekt uključile i autorice iz SAD-a, Sjeverne Irske i drugih dijelova svijeta i tako smo proširile mrežu umjetnica. Tihana je jedne godine bila na postdiplomskom studiju u Poljskoj, gdje je upoznala neke od autorica, s njima se povezala i počele su se tako dopisivati. Ja sam uključila Doru Bakek s željom da razvijemo prijateljstvo na jedan drugi način, a i druge smo umjetnice zapravo uključile po nekom senzibilitetu i po stvaranju – rekla je Mateja Rusak koja je članica HDLU-a Varaždin već šest godina.

Iza nje je jedna samostalna izložba pod nazivom „Snovi“ i jedna zajednička „Hommage Rijeci“ s još tri autorice – Dorom Bakek, Dinom Zebec, Ivanom Stepan Kauslerić, a sudjelovala je na brojnim skupnim i tematskim izložbama te na Špancirfestu.

Upoznavanje putem likovnog izričaja

Potaknute također ženskim pismima iz francuskih salona iz 20. stoljeća, uglavnom se projekt bazira na osobnim i intimnim stvarima, te je i sam postav takav. Svaki posjetitelj treba uzeti u ruke grafiku i listati, gledati što su one htjele izreći likovnom formom.

Ovaj zanimljiv projekt karakterizira i činjenica da se većina autorica pisama do početka dopisivanja nisu poznavale, već su se počele upoznavati upravo putem likovnih izričaja i misli koje su slale jedna drugoj.

Na otvorenju izložbe sudjelovale su i autorice Carmen Bačura Potočić iz Rakova Potoka i Kristina Pongrac iz Donje Dubrave.

– Mateja Rusak me pozvala, upoznale smo se na susretima profesora likovne kulture, na stručnim seminarima, i u nekom razgovoru smo došle do toga da radimo istim tehnikama, da nas zanimaju iste stvari. Rado sam se odazvala na projekt, prvenstveno jer se radi o ženskom dopisivanju, i to između nepoznatih ženskih osoba. Evo, primjerice Kristinu sam upoznala upravo putem ovog projekta što me iznimno veseli. Sviđa mi se taj tradicionalan način gdje smo u vremenu tehnologije, snap chata i fotografije zaboravili na neke stvari koje radimo rukama, na finu motoriku i pisanje. Ja se ne sjećam kad sam zadnji puta dobila razglednicu s mora. U moje vrijeme, 80-ih kada sam bila djevojčica, to je bila najnormalnija stvar, pisati baki, djedu, teti – što više razglednica napišeš to bolje. U zadnje vrijeme toga nema, tako da ove koje dobivam putem ovog projekta me stvarno vesele. Četiri puta godišnje, kako smo se dogovorile, u svakom godišnjem dobu jednu razglednicu šaljemo jedna drugoj – ispričala je Carmen Bačura Potočić.

Kristina Pongrac je Mateju i Tihanu upoznala na Akademiji primijenjene umjetnosti u Rijeci gdje su sve tri studirale.

– Jako me razveselio poziv jer priželjkujem već godinama dopisivanje putem pošte, slanjem pisama. Zanimljiv mi je uopće i taj kontakt s nepoznatim kolegicama, ali i kontakt putem likovnih elemenata s kojima se na neki način vrlo vjerojatno pokušava opet odgovoriti, ali i pričati svoju priču. Odgovaraš likovnim jezikom, a pričaš priču na svoj način, kroz svoje motive. U svojim grafikama najviše sam progovarala o nekim unutarnjim procesima ili o okolini koja me inspirira, a to su rijeka Drava i Mura – ispričala je Kristina.

Grafike autorica projekta nastale su tehnikom linoreza, bakropisa, karton tiska, akvatinti, suhe igle, različitih perforacija papira, slijepog tiska, digitalne grafike i različitih izričaja budući da je svaka autorica različita po svojem karakteru i po svojem rukopisu.

– Kada sam gledala po radovima, Kristina i ja smo se po bojama podudarale, čak i u nekim tehnikama, mislim da je to neka intuitivna slučajnost. Jedna drugoj gledamo radove i veselimo se primiti rad od druge strane. Radim kroz nekakvu apstrakciju, geometrijske ili neke nepravilne oblike, asocijacije na proljeće, primjerice gredice u vrtu, pa se u mojim radovima javljaju strukture koje asociraju na gredice s posađenom salatom, iako bojom ne moraju odgovarati tome, samo u formi – dodala je Carmen.

Od 2019. u projektu sudjeluju Mateja Rusak, Tihana Karlović, Anna Trojanowska, Raquel Amat, Ana Salopek, Kristina Pongrac, Dora Bakek, Raluca Iancu, a od 2020. Iva Gobić, Gloria Sellan, Maja Franković, Svetlana Jakimovska Rodić, Irena Kečkeš, Maja Zemunik Khovaladi, Carmen Bačura Potočić i Monika Jurić.

Izložba je za razgled otvorena do 9. listopada, nakon čega u studenome putuje u Sesvete.

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje