Povežite se s nama

U fokusu

Direktor gradske tvrtke, koju Grad Varaždin želi ugasiti, ima plaću 16.000 kuna neto?!

Objavljeno:

- dana

VARTOP IMA OSAM ZAPOSLENIH

Tvrtka Vartop je u vlasništvu Grada Varaždina, a 1.275 domaćinstava i poslovnih prostora opskrbljuje toplinskom energijom. Poslovnu 2015. godinu su završili s 93.000 kuna dobiti.

Unatoč tome, na sjednici Gradskog vijeća u četvrtak njihovo izvješće o poslovanju u prošloj godini nije prihvaćeno. Štoviše, bilo je to jedino izvješće koje je „palo“. Izvješća Termoplina, Varkoma, Parkova, Gradske tržnice i Aquacityja prihvaćena su većinom glasova, a preostalih sedam, među kojima i izvješća Čistoće, Tehnološkog parka i Slobodne zone Varaždin, vijećnici su usvojili jednoglasno.  

„Bez srama“

Direktora Vartopa Dubravka Vrdoljaka, inače člana HNS-a, oporbeni vijećnici su kritizirali zbog troškova osoblja: za plaće osmero zaposlenih je lani potrošeno 1.048.609 kuna, što je 334.373 kune ili čak 46,81 posto više u odnosu na 2014., kad je tvrtka počela raditi.

„Povećanje broja zaposlenih radnika je dovelo do povećanja bruto iznosa plaće“, obrazložio je u izvješću, u kojem je ujedno napomenuo da se rezultati poslovanja u 2015. ne mogu uspoređivati s prethodnom godinom, jer je tvrtka počela poslovati 1. veljače 2014.  

Bunić: Da se nije potrošilo za zaposlene, građani bi grijanje putem kotlovnica platili 300 kuna manje

– Zaista ne mogu shvatiti da direktor gradske tvrtke, koja putem kotlovnica energiju isporučuje uglavnom radnicima i umirovljenicima, dakle ljudima vrlo skromnih primanja, nema srama drastično povećati troškove zaposlenih. A istovremeno račune građanima nije smanjio niti za lipu – naveo je vijećnik HSLS-a Željko Bunić.

U Vartopu je zaposleno šest kotlovničara, tajnica koja obavlja knjigovodstvene i računovodstvene poslove te direktor. – Podaci s portala Poslovna Hrvatska pokazuju da je prosječna plaća u Vartopu porasla za gotovo 30 posto! U 2014. je iznosila 5.236 kuna, a u 2015. je porasla na 6.600 kuna. Jednostavna računica pokazuje da su troškovi grijanja putem kotlovnica mogli biti manji za 300 kuna po korisniku godišnje da nije došlo do povećanja troškova zaposlenih. Tih 300 kuna, gospodine direktore, jako bi dobro došlo radnicima i penzionerima! – poručio mu je Bunić.

Napomenuo je da prosječna plaća u Varteksu iznosi 3.000 kuna, u VIS-konfekciji 3.299 kuna, MIV-u 4.209 kuna, dok prosječna mirovina iznosi 2.300 kuna.

„Bez povećanja“

Direktor Vrdoljak je opovrgnuo da je povećao plaće te objasnio da su troškovi viši zato što je on 15. siječnja 2015. počeo raditi kao direktor. 

– Kad je Vartop počeo funkcionirati, 1. veljače 2014., imao je sedam zaposlenih, a vođa ekipe koja je tvrtku postavila na noge bio je Zoran Svetec, zaposlenik JUGS-a. On je primao osobni dohodak i naknadu kako bi se bi se ta tvrtka postavila na noge. Taj dio nije ulazio u masu za plaće u 2014. godine. Zaposlenik Vartopa sam od 15. siječnja prošle godine, a imam ugovor kakav imaju svi zaposlenici u Gradu Varaždinu, i to prema Pravilniku o dodjeli osobnih dohodaka. Što sam zatekao je ostalo, nije bilo povećanja plaća. Za razliku od toga, u dva navrata je došlo do smanjenja cijene energenta, plina, u iznosu od po sedam posto – naveo je Vrdoljak.

Iz toga proizlazi da su troškovi osoblja u Vartopu povećani  za 334.373 kune samo zbog toga što je on zaposlen kao direktor. Ako se ta brojka podijeli s 12 mjeseci i pretvori u neto iznos, ne računajući dodatak na staž, a ni eventualne olakšice, dolazi se do zapanjujućeg podatka. Ispada da Vrdoljak prima 27.864 kune bruto ili oko 16.000 kuna neto mjesečno! Riječ je o tvrtki koja je osnovana kako bi još nekoliko godina opskrbljivala građane toplinskom energijom, a potom bila ugašena. Bar je tako objašnjavao gradonačelnik Goran Habuš.

Ekstremno u odnosu na druge gradske tvrtke

Je li ta lijepa svota razlog zbog kojeg nam direktor Vartopa nije odgovorio na upit, poslan 21. rujna, o tome kolika je njegova plaća? Ako prima toliko, onda je to nevjerojatno, posebno u usporedbi s neto plaćama direktora drugih tvrtki u (su)vlasništvu Grada.

Direktor Varkoma Vlado Vlašić, koji je na čelu tvrtke s više od 270 zaposlenih, mjesečno prima 16.000 kuna neto. Aquatehnika ima stotinjak zaposlenih, a plaća direktora Gordana Novaka je 14.000 kuna neto. Marin Bašić, direktor Parkova, prima 14.500 kuna neto, a ta tvrtka ima stotinjak zaposlenih. 

Toliko zaposlenih ima i Čistoća, a direktor Davor Skroza ima mjesečnu neto plaću od 13.500 kuna. Podsjećamo, Vartop ima svega osam zaposlenih, uključujući direktora Vrdoljaka.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje