Povežite se s nama

Međimurje

Pomoć od 500 kuna primat će 82 studenta

Objavljeno:

- dana

MURSKO SREDIŠĆE

Grad Mursko Središće prvi put je dodijelio jednokratnu novčanu pomoć studentima koji su upisani kao redoviti studenti u akademskoj godini 2015./2016., odnosno studentima koji imaju prebivalište na gradskom području.

Podsjećamo, još početkom veljače ove godine raspisan je Javni poziv za dodjelu jednokratne novčane pomoći za studente s područja Grada Mursko Središće, te su ubrzo počele stizati i prijave. Njihov broj i ukupni iznos osiguranih sredstava u gradskom proračunu omogućili su dodjelu jednokratne novčane pomoći u iznosu od 500 kuna za 82 prijavljena studenta. Prijem stipendista održan je u petak, 23. rujna, u Gradskoj vijećnici. Njihov domaćin, gradonačelnik Dražen Srpak, imao je osim isplate jednokratne novčane pomoći dodatne razloge da ugosti studente. Naime, u ovoj je prigodi želio doznati koji sve problemi tište studente iz Murskog Središća, koje su njihove stvarne potrebe i želje te kako im Grad u njihovom rješavanju može pomoći. Inače, kako bi se studentima omogućilo lakše studiranje, Grad Mursko Središće je i ove godine raspisao natječaj za dodjelu 10 studentskih kredita za studije neodređenog smjera. Kriteriji za dodjelu spomenutih studentskih kredita su materijalni i socijalni položaj, opći uspjeh u prethodnom školovanju za učenike koji se upisuju na prvu godinu studija, odnosno prosječne ocjene svih položenih ispita za studente viših godina i uspjeh na natjecanjima. Studentski krediti dodjeljuju se u iznosu od 1.000 kuna mjesečno za studij u Zagrebu ili na području udaljenijih gradova u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu. Također, svakog mjeseca se s 500 kuna kredita pomaže studentima koji visokoškolsko obrazovanje stječu na području gradova Čakovca i Varaždina. Gradonačelnik je saslušao konstruktivne prijedloge za poboljšanje uvjeta i kriterija za dobivanje, ali i za vraćanje studentskih kredita. Primjerice, tijekom rasprave spomenut je kriterij prosjeka ocjena od 4,5. Riječ je o uvjetu da se studentski kredit u cijelosti vraća od strane Grada, a koji je ocijenjen previsokim te je gradonačelnik obećao da će razmisliti o spuštanju istog na 4,0, što su studenti s odobravanjem prihvatili. Također, raspravljalo se o modalitetima dodjele studentskih kredita koji bi se temeljili na socijalnom statusu i statusu izvrsnosti.

– O svemu tome treba dobro promisliti, odvagnuti koje su dobre strane takve dodjele te ujedno analizirati moguće negativnosti. Grad želi i nadalje poticati sve studente i s visinom dodjele studentskih kredita, za koju smatramo da je jako bitan parametar, jer 1.000 kuna je zasigurno iznos koji potrebitima omogućava studiranje, dok bi s 300 kn to bilo onemogućeno – upozorava gradonačelnik Srpak.

Dodao je da svaki student koji je dosad imao prosjek minimalno 2,5 nije imao obvezu u cijelosti vraćati glavnicu.
– Kamate ionako financira grad, a studenti koji su imali prosjek 4,5 ili više nisu vraćali ništa – naglasio je Srpak.
Na sastanku su neki od studenata iznijeli informacije o bespovratnim studentskim stipendijama po nekim međimurskim općinama, koje, kako se pokazalo, nisu bile točne. Naime, neke od općina zauzele su stav da se stipendije dijele svim redovnim studentima. Primjerice, Općina Kotoriba dodjeljuje 16 stipendija u iznosu od 300 kuna studentima koji studiraju u Čakovcu ili Varaždinu, a 500 kuna izdvaja za studente koji studiraju u udaljenijim gradovima.

Povoljniji uvjeti

Grad Mursko Središće će idućih godina nastaviti s dodjelom jednokratnih studentskih potpora te dodjelom studentskih kredita u većem broju i pod povoljnijim uvjetima.
– Sve to i nadalje će se provoditi sukladno kriteriju pravičnosti i prema održivim mogućnostima proračuna. Svim studentima želimo da u roku i sa što boljim uspjehom završe fakultete i dobiju posao u struci – zaključio je Srpak.

POTEZ

Gradonačelnik razmišlja o spuštanju kriterija za obvezu vraćanja kredita u cijelosti, koji se odnosi na prosjek ocjena 4,0, što su studenti oduševljeno prihvatili

Izvor:
Foto:

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje