Povežite se s nama

Međimurje

Upozorenje okolišnih organizacija: povećano uništavanje okoliša u doba pandemije

Objavljeno:

- dana

Mijenjanje zakona u korist investitora, odobravanje kontroverznih projekata, bespravna gradnja hidroelektrana, iskapanje sedimenta, ilegalna sječa i progon aktivista, samo su dio slučajeva kršenja ljudskih prva i uništavanja okoliša tijekom pandemije koronavirusa, piše u najnovijem izvještaju češke nevladine organizacije Arnika pod nazivom „Uništavanje okoliša u vrijeme koronavirusa“.

Izvještaj pokriva 15 slučajeva koji pokazuju da vlade određenih zemalja i državne vlasti zloupotrebljavaju način na koji je pandemija koronavirusa preusmjerila fokus javnosti, a kasnija izolacija oslabila mogućnost javne kontrole, sudjelovanja u prosvjedima ili procesu donošenja odluka. Jedan od navedenih slučajeva tiče se iskapanja sedimenta iz Drave u općinama Darda i Petrijevci u blizini Osijeka, zbog kojeg su okolišne organizacije WWF Adrija, Zelena akcija, Udruga BIOM i Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode, podnijele tužbu ispred Upravnog suda protiv Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

Slična priča odvija se i puno bliži, u Selnici Podravskoj u sastavu Općine Legrad.

– Već dugo upozoravamo na kršenje zakona i procedura u planiranju i provedbi okolišnih zahvata. Slučaj iskapanja 460.000 kubnih metara sedimenta iz Drave kod Osijeka, koje je krenulo u jeku pandemije, imat će dalekosežne posljedice, kako za prirodu tako i za lokalno stanovništvo. Inzistiramo, a i inzistirat ćemo i dalje, da se dosljedno provode zakoni i procedure zaštite prirode. U ovom slučaju, ali nažalost i u pojedinim drugima, interesi politike stavljani su ispred interesa javnosti – istaknula je Branka Španiček iz WWF Adrije.

Drava je višestruko zaštićeno područje, kao Regionalni park Mura-Drava, UNESCO Prekogranični rezervat biosfere Mura-DravaDunav, te kao dio ekološke mreže NATURA 2000, zbog čega je neophodno procijeniti mogući utjecaj zahvata iskapanja sedimenta na sve ciljne vrste, staništa i ciljeve očuvanja.

Stav okolišnih organizacija je da u ovom slučaju Ministarstvo gospodarstvo i održivog razvoja to nije napravilo.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje