Povežite se s nama

Život i društvo

Traju radovi: u Vili Oršić će se studenti FOI-ja educirati i istraživati za zanimanja budućnosti

Objavljeno:

- dana

Fakultet organizacije i informatike (FOI) već godinama ima problem s nedovoljnim prostornim kapacitetima za svoje funkcioniranje.

Veliki interes studenata za ovaj Fakultet te veliki broj upisanih studenata posebice ove akademske godine, kao i bogata projektna aktivnost Fakulteta, zahtijevaju veći prostor za nastavu, rad studenata, istraživačke Laboratorije te Centre Fakulteta. Trenutno na FOI-ju studira 2900 studenata, a aktivno je 35 velikih projekata i 11 Laboratorija.

Nakon što su Uprave FOI-ja kontinuirano ukazivale na problem nedovoljnih prostornih kapaciteta, Grad Varaždin predložio je FOI-ju opciju obnove trenutno zapuštene Vile Oršić kako bi ju stavio u funkciju svog djelovanja. Naime, Vila Oršić je kao što je poznato prekrasna zgrada kulturološke vrijednosti koja iz dana u dan sve više propada i za nju se do trenutka izglasavanja prava građenja FOI-ju, nije našlo adekvatno rješenje. S obzirom da se Vila Oršić prostorno i nalazi uz čestice na kojima je planiran projekt Sveučilišni Kampus Varaždin – faza II, ona postaje njegov dio.

Na nedostatne prostorne kapacitete FOI je upozoren i u postupku reakreditacije kada je ukazano kako postoji hitna potreba rješavanja problema prostornih kapaciteta. Zbog nedostatnog prostora, FOI je uz financijsku potporu Sveučilišta još 2012. godine pripremio svu potrebnu dokumentaciju (idejni, glavni i izvedbeni projekt kao i popratne projekte) za izgradnju nove zgrade Fakulteta, točnije za realizaciju Sveučilišnog Kampusa Varaždin – faza II (24 mil. eura).

Godine 2019. dobivena je i građevinska dozvola, no projekt unatoč prijavama na natječaje MZO-a i uvrštavanja na prioritetnu listu MZO-a, do danas nije realiziran. Nažalost obrazovna infrastruktura pa tako niti projekt Sveučilišnog kampusa Varaždin nisu bili uvršteni u operativni program te nisu bili financirani. Nadamo se da će projekt Kampusa biti uvršten u novi operativni program od 2021. godine.

Nakon što je Gradsko vijeće Grada Varaždina donijelo Odluku o osnivanju prava građenja nad Vilom Oršić u korist Sveučilišta u Zagrebu, Fakulteta organizacije i informatike, Fakultet je 1. listopada 2020. godine s Gradom Varaždinom sklopio i Ugovor o pravu građenja kojim je Grad stavio FOI-ju na dugoročno raspolaganje Vilu Oršić koja je sastavni dio projekta Sveučilišni kampus Varaždin – faza II, u svrhu realizacije obrazovnih aktivnosti i unaprjeđenje visokog obrazovanja u gradu Varaždinu i u cijeloj regiji sjeverozapadne Hrvatske.

– Nakon više od desetljeća sustavnog propadanja Vile Oršić, Fakultet organizacije i informatike je uspio osigurati financijska sredstva za početak obnove jedne od najljepših građevina u Gradu Varaždinu. Vila Oršić se nalazi unutar povijesne urbanističke cjeline, u ulici Petra Praradovića i upisana je u registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Prema povijesnim podacima Vila Oršić je sagrađena u drugoj polovici 19. stoljeća za potrebe raskošne obiteljske kuće. Građevina je tijekom godina mijenjala vlasnike i korisnike, te je višekratno prilagođavana specifičnim potrebama novih korisnika i standardima vremena. Vjerujemo da ćemo kvalitetnom prenamjenom prostora za potrebe visokog obrazovanja zaustaviti dugogodišnju devastaciju, te Vili Oršić ponovo osigurati raskošni sjaj, ali u okruženju suvremene informacijske tehnologije i razvojnih potencijala, kakav i zaslužuje – izjavila je dekanica Fakulteta organizacije i informatike, prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep.

Velika oštećenja na zgradi

Stavljanjem građevine u aktivnu funkciju visokog obrazovanja, Vila Oršić neće biti samo još jedna povijesna građevina, već zgrada namijenjena studentima, u kojoj će se educirati i istraživati za zanimanja budućnosti. Već samom prenamjenom zgrade, kao i aktivnim angažmanom da se zgrada obnovi, FOI je još jednom dokazao svoju potrebu, ali i obavezu za društvenim djelovanjem na području grada Varaždina i županije.

Zaštićeni povijesni spomenik tijekom svih tih godina nažalost nije bio zaštićen, te su vidljiva velika oštećenja i devastacija cijelog prostora – krovište je prokišnjavalo, a vidljivi su i pokušaji provale i otuđenja interijera zgrade. U suradnji sa Konzervatorskim odjelom Grada Varaždina, kao i ovlaštenim projektantskim uredom, Fakultet organizacije i informatike je pripremio idejna rješenja koja kompromisno zadovoljavaju sve stavove.

Rješenje koje je usuglašeno pretpostavlja cjelovito očuvanje vanjštine građevine, uz određene intervencije na nužnim korekcijama i poboljšanjima, primarno zbog nove funkcije, a to je prenamjena prostora u istraživačke laboratorije, dvorane za učenje i poučavanje, te kabinete za nastavnike i centre Fakulteta.

– Smatram da je Vila Oršić važna i vrijedna zgrada za Grad Varaždin i da je nedopustivo da jedna takva zgrada propada u centru grada. Odluka FOI-ja bila je da u okviru našeg društvenog djelovanja učinimo sve da tu zgradu obnovimo te ju uklopimo u budući urbani Sveučilišni kampus Varaždin. Iako FOI obnovom Vile Oršić neće ostvariti prostorne kapacitete koji su mu dugoročno potrebni, ipak će omogućiti obnovu jedne vrijedne zgrade i staviti ju u funkciju studentima, nastavnicima te istraživačima Fakulteta, a i olakšati si period funkcioniranja do realizacije projekta Sveučilišni kampus Varaždin – faza II, za koji se nadamo da će ući u novi Operativni program – rekla je dekanica Nina Begičević Ređep.

Dodaje da se vesele obnovi te zgrade i svim naporima iz različitih izvora prikupljaju sredstva za njenu obnovu. Naglašavaju da je riječ o zgradi koja zahtijeva poseban pristup jer je kulturno dobro, pa cijeli projekt rade s Konzervatorskim odjelom, a s obzirom na povijesnu vrijednost zgrade, obnova je skupa.

Vlastita sredstva FOI-ja

– FOI je spreman kroz nove prijave projekata, već dobivene projekte, vlastita sredstva, a nadamo se i financijsku potporu MZO-a i Vlade Republike Hrvatske, Vilu Oršić kompletno obnoviti i staviti u funkciju. Time bi ova ljepotica od zgrade po uzoru na eminentna europska i američka sveučilišta s tradicijom i kvalitetom, činila dio urbanog sveučilišnog kampusa grada Varaždina koji spaja tradiciju i kvalitetu sa suvremenim digitalnim tehnologijama – poručuju iz FOI-ja.

– S obnovom smo već započeli i u ovom trenutku, a nakon provedenog javnog natječaja, provode se radovi na popravku krovišta, odnosno izmjene dotrajalih elemenata drvene građe, kao i zamjene dotrajalog crijepa. Sredstva za tu fazu obnove u iznosu od 600.000 kuna osigurana su iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, odnosno Državnim proračunom RH za 2020. godinu. Radi se o nužno potrebnoj sanaciji krovišta kako bi se zgrada stavila u funkciju te kako bi se omogućilo njeno korištenje od strane Fakulteta. Sljedeća faza obnove za koju su financijska sredstva u fazi dogovora, a nastoje se osigurati u proračunu MZO-a, uključuje građevinske radove, a posebno bi istaknuli radove na fasadnoj stolariji. Uslijedit će soboslikarski radovi koji bi se trebali izvesti nakon minimalnih konzervatorskih istražnih radova. Ideja je i zadržati postojeće podne obloge u prizemlju i na katu kako bi se maksimalno zadržala povijesna ljepota građevine. Od tehničkih radova, u dogovoru s projektantima, izvest će se uklanjanje pregradnih zidova i prilagodba prostora obrazovnim i istraživačkim aktivnostima. U Vili Oršić planirane su 5 nove dvorane za nastavu, 4 istraživačka laboratorija i više kabineta za nastavnike te centre i urede koji djeluju unutar Fakulteta – objašnjavaju.

Ovim putem zahvaljuju onim vijećnicama i vijećnicima koji su prepoznali vrijednost i važnost ovog projekta i dali potporu daljnjem razvoju FOI-ja, a time i IT industrije koja se progresivno razvija i raste u ovom Gradu i Varaždinskoj županiji, a sigurno je jedan od razloga zašto je to tako, upravo FOI.

– Primarno vodeći se vizijom stvaranja urbanog kampusa u Gradu Varaždinu, Fakultet organizacije i informatike je u vrlo kratkom roku poduzeo i dalje poduzima sve potrebne korake za obnovu nekretnine, uvažavajući mišljenje struke. Zgrada će se obnoviti, zaustaviti njena devastacija i propadanje, a ono što je najvažnije, u ovoj vrijednoj zgradi obrazovat će s naši studenti i kao takva imat će najveću vrijednost – naglasila je prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep.

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje