Povežite se s nama

U fokusu

‘Forma’ braće Košćec opremu ponudila za 1,4 milijuna kuna

Objavljeno:

- dana

Natječaj za opremanje Poslovnog centra Varkom

Na natječaj za opremanje novog Poslovnog centra Varkom, u kojem će se uz urede nalaziti kafić, kuhinja i garderoba, pristigle su samo dvije ponude. Prvi ponuditelj je varaždinska tvrtka Forma čija je cijena za dobavu, dopremu i montažu uredske opreme u zgradi na prostoru između Trga bana Jelačića i Ulice Ognjena Price 1,27 milijuna bez PDV-a, odnosno 1,59 milijuna s uključenim porezom.

Podisporučitelj za usluge prijevoza dodatno bi koštao 150 tisuća kuna. Druga je ponuda oko pola milijuna kuna viša, iznosi 1,88 milijuna kuna bez poreza ili 2,35 milijuna s PDV-om. Predala su je dva ponuđača, tvrtke Con-Formo iz Osijeka i zagrebački Školski servis.

Zahtjevni i precizni

Ponude su otvorene prošli utorak pred tročlanom komisijom u prostorijama Uprave varaždinske komunalne tvrtke. – Uređenje prostora nove zgrade Varkoma, složeni je posao. Riječ je o kompleksnoj cjelini. Natječaji Varkoma uvijek su zahtjevni te precizno i “usko” opisuju što se traži – komentirala je mali broj ponuđača članica Komisije i voditeljica investicija Varkoma Jagoda Bistrović.

Zainteresiranih tvrtki je bilo više, ali su na kraju odustale od predaje ponuda. Jedan od razloga sigurno je bio i kratki rok: ponuditelji su imali svega 15-ak radnih dana da predaju kompletirane ponude s cjelovitom dokumentacijom. Natječaj je objavljen 26. lipnja, a otvaranje ponuda je bilo 16. srpnja.

Zanimljivo je da su u Varkomu za opremu nove zgrade bili spremni izdvojiti 2,5 milijuna kuna bez PDV-a, jer su upravo toliko procijenili vrijednost javne nabave. No Varkom će proći jeftinije. Za oko milijun kuna manje mogli bi opremiti novu zgradu – nabaviti stolove i stolice, opremiti kafić i kuhinju, urediti spremište za čistačice s perilicom i sušilicom rublja, nabaviti samostojeći hladnjak zapremnine 180 litara, dvodijelni sudoper s ocjeđivačem… Sve je to oprema koja se uz niz drugih, neophodnih stvari za komunalnu tvrtku, opisuje kao potrebna u tehničkom opisu kao sastavnom dijelu javnog nadmetanja.

Što je nužno?

Nova zgrada već je ionako skupo koštala komunalnu tvrtku, čiji je većinski vlasnik Grad Varaždin, a suvlasnici preostali gradovi i općine iz Varaždinske županije. Za nju su dosad izdvojili više od 13 milijuna kuna. I tada je procijenjena vrijednost bila daleko viša od one ugovorene. Prvotna je procjena bila da će izgradnja koštati čak 33,5 milijuna kuna da bi na kraju Varkom ugovorio izgradnju po cijeni 11,3 milijuna kuna uz dodatne radove izvršene ove godine u vrijednosti 2,1 milijun. Cijene na koncu jesu bile niže od planiranih, ali pravo je pitanje je li Varkomu u doba recesije zaista trebala nova zgrada. Sada kada je već izgrađena, treba je opremiti. No opet je pitanje je li u novoj zgradi komunalne tvrtke, koja je u vlasništvu gradova i općina, doista nužno opremiti čak i kafić.

Posebno su sumnjičavi oni koji znaju da je jeftiniji ponuđač za opremu tvrtka Forma. Ta tvrtka ima dobre reference: iza njih je, primjerice, uređenje interijera poslovnih prostorija tvrtke “Jucon” u World Trade Center u Beču, adaptacija i uređenje interijera dekanata na FOI-ju, kao i radničkog restorana u MIV-u. No sumnju otvaraju osnivači Forme, a to su Dražen i Zoran Košćec. I dok je Dražen Košćec direktor Forme, njegov brat Zoran je predsjednik Uprave Varteksa.
Tko će dobiti posao opremanja Poslovnog centra Varkoma, bit će poznato za mjesec dana budući da komisija ima rok od 30 dana da od dva ponuditelja izabere boljega.

Zgrada u Kukuljevićevoj u najam banci?

I dok će se većina djelatnika Varkoma zajedno s direktorom i voditeljima preseliti u novu zgradu, postojeća zgrada u Kukuljevićevoj ulici mogla bi biti iznajmljena.

– Jedna banka je zainteresirana za najam, ali moguće je da će u Kukuljevićevoj biti sjedište nove tvrtke „Čistoća“ koja će biti izdvojena iz Varkoma. Još nije donesena odluka – rekao je gradonačelnik Goran Habuš prošli tjedan na konferenciji za novinare.
Za novo zdanje, čija je gradnja koštala više od 13 milijuna kuna, Habuš je rekao da Varkomu „baš i nije trebalo“.

– Odluku od izgradnji donio je bivši direktor, a sada kada je zgrada već izgrađena, treba ju staviti u funkciju – ustvrdio je.
Varkom je, podsjećamo, 2012. ostvario gotovo pet milijuna kuna dobiti. Pitali smo zašto Grad Varaždin zbog manjka u proračunu nije, kao i lani, zatražio isplatu dividende iz tvrtke u kojoj je većinski vlasnik.

– S obzirom na to da Varkom mora krenuti u izgradnju kompostane i uvesti primarnu selekciju, složili smo se da se dobit raspodijeli u zadržanu – odgovorio je gradonačelnik.

No zato je drugu godinu zaredom na glavnoj skupštini Grad srušio prijedlog Uprave Termoplina. I dok je Uprava predlagala da se 2,8 milijuna kuna dobiti za 2012. također rasporedi u zadržanu, to nije prihvaćeno. Termoplin mora isplatiti dividendu, pa će u gradski proračun uplatiti oko 1,5 milijun kuna. (vms)

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje