Povežite se s nama

U fokusu

Zatvara se deponija Gornje Vratno – kuda će ići otpad iz domaćinstava?

Objavljeno:

- dana

ODLUKA VEĆINE U CESTIČKOM VIJEĆU

Ovime su mještani Općine Cestica, kao i općinska vlast i opozicija, dovedeni pred svršen čin zbog kojeg bi otpad mogao ostati u domaćinstvima, upozorava načelnik Korotaj

Odlagalište komunalnog otpada Gornje Vratno ipak se zatvara! Takvu odluku podržalo je na subotnjoj sjednici Općinskog vijeća Općine Cestica osam vijećnika, i to petero s nezavisnih lista predsjednika Općinskog vijeća Stjepana Bistrovića te Karela Benka, kao i trojica vijećnika iz HDZ-a.
– Ovime su mještani Općine Cestica, kao i općinska vlast i opozicija, dovedeni pred svršen čin zbog kojeg bi otpad mogao ostati u domaćinstvima ukoliko ne uspijemo naći rješenje. Naime, prema odluci deponija Gornje Vratno treba se odmah zatvoriti, a drugog rješenja za zbrinjavanje komunalnog otpada iz naših domaćinstava sada nema i trenutno ne znamo kuda će ići naš otpad, upozorava Mirko Korotaj, načelnik Općine Cestica u kojoj je do sada Varkom prikupljao otpad i odvozio na općinsko odlagalište.

Mjesečno iz Cestice na odlagalište dolazi 55 tona otpad

Sasvim bi druga stvar bila, kako naglašava načelnik, da je utvrđen rok tijekom kojeg bi mogao pripremiti natječaj za odabir koncesionara koji bi ne samo prikupljao i odvozio otpad, nego ga i zbrinjavao.
– U Gornjem Vratnu ima još dovoljno prostora za odlaganje otpada s područja naše općine ne samo tijekom nekoliko mjeseci, nego i slijedeće tri godine nakon kojih bi trebala početi raditi Piškornica.

Cijena odlaganja tone komunalnog otpada iznosi 500 kuna

Naime, mjesečno se s područja naše općine na odlagalište dovozi ukupno 55 tona otpada, a to nije količina koja bi narušila okoliš, pogotovo zato jer je u tijeku sanacija. No, to ne znači ništa za one koji su donijeli zločestu i osvetničku odluku iza koje stoji jal Stjepana Bistrovića zbog gubitka na izborima za načelnika – veli Korotaj koji naglašava da odlagalište Gornje Vratno ima stalno dežurstvo i vaganje otpada, a cijena odlaganja iznosi 500 kuna po toni, a ne 50. Zbog odluke o zatvaranju odlagališta, kako dodaje, morat će se utvrditi nova cijena za prikupljanje i zbrinjavanje koja bi po domaćinstvu mogla iznositi i do 70 kuna. – Ići ćemo s natječajem te ću poduzet sve mjere da ne dođe do poskupljenja ili da bude minimalno ukoliko će to biti neizbježno – poručuje načelnik. Korotaj je vijećnike upozorio i na poskupljenje, odnosno gubitak više od milijun  kuna iz proračuna.

Rješenja ima!

– Rješenja uvijek ima. Recimo u općini Vinica domaćinstva plaćaju mjesečno 57 kuna za odvoz i zbrinjavanje, što je 20-ak kuna više od nas koji plaćamo samo odvoz, veli Stjepan Bistrović, predsjednik Općinskog vijeća, koji upozorava da su uoči izbor svi bili za zatvaranje odlagališta, ali su samo neki mislili ozbiljno.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje