Povežite se s nama

Život i društvo

V. Toplice izgubile su vlast i 15 milijuna kuna europskog novca

Objavljeno:

- dana

KRIZA

Gradonačelnica Varaždinskih Toplica Goranka Štefanić je sredinom prošlog tjedna počela polako prazniti ladice u svom uredu. Jer nakon što je pao toplički proračun, samo je pitanje dana kad će u Grad stići povjerenik Vlade pa će gradonačelnica i Vijeće biti razriješeni dužnosti.

Goranka Štefanić se neće politički umiroviti, nego će vrijeme iskoristiti u pripremi za nove izbore. Ona će, naime, u svibnju pokušati izboriti još jedan gradonačelnički mandat.
U međuvremenu će svi spremljeni projekti čekati do izbora nove gradske vlasti. Jer povjerenik nema ovlasti potpisivati ugovore niti donositi odluke. Gradonačelnica je skeptična za budućnost Grada u sljedećoj godini. – Ovo se nije smjelo dozvoliti. Varaždinske Toplice izgubit će cijelu godinu. Staju svi projekti, nema realizacije najavljenih gospodarskih ulaganja jer nema ni pokretanja izmjene Prostornog plana, koji bi omogućio investicije – rekla je gradonačelnica i stav oporbe nazvala političkom odlukom na štetu građana.

Gradonačelnica je baš zbog toga pokušala spriječiti ovakav scenarij. Tako je nakon sjednice 20. prosinca, kad proračun nije izglasan, inicirala novu sjednicu. – Vijećnici su izgledali iznenađeno kad smo objasnili sve posljedice pada proračuna. Mislila sam da će zbog toga ipak prihvatiti privremeno financiranje, ali oni se nisu niti pojavili na sjednici – ljuta je.

Neodgovornost

– Predsjednik Vijeća, HDZ-ov Franjo Prstec, se složio s datumom i sazvao sjednicu, na koju potom nije došao – veli. Sjednicu su bojkotirali i njegovi stranački kolege Borislav Antolković i Marko Sopić, ali i Dragica Ratković, Mato Halužan, Stjepan Denžić i Vesna Vuk iz HSLS-a, kao i nezavisni Stanko Medvedec. Nije bilo kvoruma, pa se nije se moglo glasati za privremeno financiranje, sa sjednice se pokušalo nazvati predsjednika Vijeća da se sazna nije li možda sjednicu otkazao, ovaj se nije javljao. Zvala ga je i idućeg jutra i predložila mu da pogleda prijedlog prijevremenog financiranja, ali on to nije želio. Nije htio niti sazvati novu sjednicu Vijeća i tako je završio mandat posljednje vlasti Varaždinskih Toplica.

Gradonačelnica je razočarana ovom, kako veli, neodgovornošću vijećnika, ali takav je razvoj događaja i nije baš previše iznenadio.
– Vijeće nikad nije funkcioniralo. Oporba ne može pričati bajke o tome što bi i koliko oni odradili ali nisu imali šansu. Jer zadnju godinu i pol su imali većinu, s obzirom na to da je Stanko Medvedec redovito glasao kao i oporba. Dakle, imali su osam ruku i mogli su nas preglasati. Da su donijeli bilo kakve odluke, mi bismo ih morali prihvatiti.

Međutim, u 3 i pol godine nisu imali niti jedan jedini pozitivni prijedlog – smatra Goranka Štefanić.
Toplička oporba je svoja dva zadnja prijedloga sama bojkotirala. Na ljetnoj sjednici je jedna od točaka dnevnog reda bila gradsko preuzimanje bolničkih ugostiteljskih objekata. Nakon što je cijeli grad zbog tog, kako su ga nazvali, pokušaja nacionalizacije, izašao na prosvjed, predlagatelji se nisu pojavili na sjednici. Isto je bilo i kad se trebalo razgovarati o zapadnoj zaobilaznici.

“Osmi vijećnik”

Sudbinu Varaždinskih Toplica u zadnje 3 i pol godine je često krojio “osmi vijećnik”. Jer sedam vijećnika ima vladajuća koalicija, isto toliko oporba, a jedan je nezavisan. – Tako je nemoguće raditi – kaže zato gradonačelnica i najavljuje da će se na ovim izborima boriti za svoje Vijeće.

Gradonačelnica i njezin zamjenik, Nedjeljko Mihalić, kažu da je za cijeli toplički politički kaos kriv jedan čovjek, Mato Halužan, vijećnik HSLS-a. 
– Nekoliko puta smo s vijećnicima razgovarali o proračunu i nitko nije imao primjedbu, osim Mate Halužana. Žalosno je povjerovati da čovjek koji devet mjeseci u godini živi u Njemačkoj i tamo plaća porez može odlučivati o sudbini Topličanaca i njihove djece – govori gradonačelnica. Nadovezuje se zamjenik: – Mato Halužan plaća sve doprinose u Njemačkoj, a od Grada dobiva naknadu za vijećnički rad. Njegova unučad ide u njemački dječji vrtić, a naša neka idu u ovaj prastari – rezigniran je Mihalić. On time aludira na pitanje izgradnje novoga dječjeg vrtića koje je, prema stavu oporbe, glavni krivac za njihovo odbijanje proračuna. Jer, za vrtić se treba podići kredit od 9,5 milijuna kuna, pa oni proračun nazivaju “dužničkim”. 

– Nije im jasno da taj novac moramo imati u proračunu, ali ga prolaskom na natječaju dobivamo natrag – kaže Goranka Štefanić. Raspisivanje dugoočekivane mjere 7.4 je najavljeno za kraj ovog mjeseca, ali povjerenik ne može prijaviti gotov projekt na natječaj. Na ovaj se čekalo dvije godine i pitanje je kad će se raspisati sljedeći. 
– Ovdje igru vodi Mato Halužan, a ne Franjo Prstec kako se misli. Kad je Halužan privremeno zamrznuo svoj vijećnički mandat, sve su se odluke donosile bez problema – vele.

Propadaju neki projekti o kojima se dugo razgovara i napokon su se stvari posložile. Najveći je Autobusni kolodvor i robna kuća, a najvjerojatnij Konzum, za koje se baš ovog tjedna trebalo završno pregovarati, ali sad nema tko. Situacija u Toplicama pogodila je i Slovence, ali i Novi Marof, s kojima su trebali surađivati na projektima biciklističke staze i konjičkog turizma.

Na prigovore da se u proračunu ponavljaju isti projekti, gradonačelnica veli da je to zbog neučinkovitosti bivše Vlade, koja nije raspisivala natječaje. Sad kad su se promijenila Vlada i natječaji došli na red, za Varaždinske Toplice neće biti novaca. Jer na natječaje se ne mogu prijavljivati, kao ni potpisivati ugovore za dobivene natječaje. I tako, pretpostavlja se, barem još sedam mjeseci.

PROPALO

Izgradnja dječjeg vrtića – dokumentacija kompletna 9,5 milijuna kuna
Reciklažno dvorište – gotov projekt 1,9 milijuna kuna
Autobusni kolodvor
Trgovački centar
Cesta u Hrastovcu – 900 tisuća kuna
3 Interreg projekta sa Slovenijom – dva milijuna kuna
Završetak grobne kuće
Izgradnja vidikovca i solarne klupe
Opremanje knjižnice i čitaonice
Javna rasvjeta

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Učenička zadruga „Sunce“ Gospodarske škole pobjednik 27. smotre učeničkih zadruga Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Između 26 osnovnih i srednjih škola s područja Varaždinske županije, čije učeničke zadruge su se 3. svibnja predstavile na XXVII. smotri učeničkih zadruga Varaždinske županije održanoj u Gospodarskoj školi Varaždin prvo mjesto odnijela je učenička zadruga škole domaćina „Sunce“.

Drugo mjesto pripalo je Učeničkoj zadruzi „Jabuka“ OŠ Martijanec, dok su treće mjesto osvojili članovi Učeničkoj zadruzi „Jurek“ iz Osnovne škole Sveti Đurđ.

Ujedno održan je i 9. sajam vježbeničkih tvrtki na kojom je sudjelovalo 28 vježbeničkih tvrtki, a s obzirom na goste iz Bosne i Hercegovine, sajam je ove godine poprimio i međunarodni karakter. U kategoriji „Predstavljanje i vizualni identitet tvrtke“ prvo mjesto pripalo je vježbeničkoj tvrtki Citronis d.o.o. iz Gospodarske škole Varaždin, dok je u kategoriji „Prodajni razgovor“ najbolja bila vježbenička tvrtka Campagnula Design d.o.o. iz Srednje škole Antuna Branka Šimića iz Gruda.

Otvorenju Smotre prisustvovali su zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr.sc. Miroslav Huđek, ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije Daniela Perić i ravnateljica Gospodarske škole Varaždin mr. sc. Jasminka Kelemen.

Zamjenica Zagorec tom je prigodom naglasila kako je Varaždinska županija nadaleko poznata po svojoj posvećenosti obrazovanju te podupire rad svojih učenika.

– Tome u prilog ide i ova smotra, ali i sajam vježbeničkih tvrtki. Učeničke zadruge su iznimno važne, one su promotori svoje lokalne zajednice, čuvari identiteta i tradicije. Učenici kroz rad u učeničkim zadrugama razvijaju poduzetnički duh, njihova ideja prerasta u finalni proizvod, radom u zadrugama uče odgovornosti, razvijaju svoju kreativnost i marljivost te ima na tome od srca zahvaljujem – ustvrdila je zamjenica župana čestitavši Gospodarskoj školi ujedno i njen dan.

Čast što su domaćini 27. županijske smotre učeničkih zadruga osnovnih i srednjih škola i 9. sajma vježbeničkih tvrtki, koja ove godine ima i međunarodni karakter izrazila je i ravnateljica Gospodarske škole mr. sc. Jasminka Kelemen.

– Imamo više izlagača nego lani, ali to nas jako veseli jer je to pokazatelj da se poduzetnički duh rađa, njeguje i raste. Ovakve manifestacije su izrazito važne jer učenici već od malih nogu vježbaju, uče, stječe navike kako započeti posao, a kroz to doznaju koliko je rada i truda potrebno da bi se nešto postiglo. Izuzetno je važno nastaviti i u srednjoj školi s ozbiljnijim znanjima iz poduzetništva kako bi se jednog dana mogli baviti poduzetništvom – istaknula je ravnateljica Kelemen.

Među brojnim izlagačima smotri sudjelovala je je i Učenička zadruga “Jurek” OŠ Sveti Đurđ, koja ove godine slavi 30. godina neprekidnog rada. Mentorica zadruge Elena Kovačić, ujedno je i voditeljica sekcije Kreativne krpice.

– Sekciju sam pokrenula prije nekoliko godina jer sam pronašla učenike koji vole šivati. I ove smo godine u krpicama i kreativni, ali smo se posvetili recikliranju i održivom razvoju. Naš štand je sav od recikliranih proizvoda – otkrila je Kovačić istaknuvši kako je interes u njihovoj školi za uključivanje u rad učeničkih zadruga iznimno velik, pa je tako od 257 učenika te škole, čak 180 zadrugara.

Nastavite čitati

Život i društvo

Već 19. godinu varaždinska Gradska tržnica potvrđuje status certificirane seljačke tržnice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na varaždinskome placu je u subotu, 4. svibnja, upriličena svečana podjela certifikata “Proizvodi hrvatskog seljaka” u sklopu projekta Udruge hrvatskih tržnica pod nazivom Certificirana seljačka tržnica.

Projekt je proveden u suradnji s Udrugom hrvatskih tržnica i Varaždinskom županijom.

Gradska tržnica Varaždin na samom je vrhu u Hrvatskoj prema broju certificiranih proizvođača. Ove je godine certificirano 56 domaćih proizvođača. Njih dvadesetak certifikate je primilo iz ruku zamjenika gradonačelnika Miroslava Markovića, predsjednika Gradskog vijeća Lovre Lukavečkog, tajnika Udruge hrvatskih tržnica Miljenka Ernoića, te direktorice Gradske tržnice Željke Vincek Strugar.

Certificirani su: Antolić Vjekoslava, Bek Denis, Bekrić Emsad, Bocko Vladimir, Bogadi Ivan,
Borovec Krešimir, Božić Zdravko, Brezovec Mileva, Brgles Ivanka, Cafuk Marija,
Cafuk Vid, Hižak Vesna, Hleb Drago, Ma-roko, Horvat Ivan, Horvat Marko, Horvat Štefa, Hudika Božidar, Ivanček Višnja, Kereša Marin, Koren Božidar, Košić Draženka, Košić Mario, Košić Vjekoslav, Kotiščak Danijel, Kranjčec Vera,kranjec Nevenka, Leskovar Marko, Lončar Zrinka, Ljubek Eduard,makaj Domagoj, Malić Branko, Mašić Ljiljana, Medved Ivica, Međimurec Draženka, Meljnjak Dario, Namjesnik Mladen, Novak Josip, Pavlović Sanja, Plantić Đurđica, Pocedulić Marija, Posavec Marjana, Premec Anka, Rog Božidar, Šegović Nada, Šimak Branko, Šipek Darko, Šipek Marija, Škreb Stjepan, Tkalec Nikola, Tomašić Marija, Vručina Đurđica, Vuković Nikola, Zagorec Franjo, Zagorec Katica i Zagorec Mario.

Zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković čestitao je poljoprivrednicima, kao i svima koji rade na ovom projektu te, uz ostalo, rekao: “Drago mi je da će gotovo 60 OPG-ova danas dobiti certifikat koji su kao pečat kvalitete domaćim proizvodima na Varaždinskom placu. Mladi ljudi koji se bave poljoprivredom sigurno znaju kako je teško zaraditi svaki cent na polju na kojem rade.”

Marković se osvrnuo i na cijene na tržnici te istaknuo: “Domaća se proizvodnja suočava s izazovima visokih troškova proizvodnje koji nerijetko rezultiraju višim cijenama proizvoda na tržnici u usporedbi s onima koji dolaze iz masovne proizvodnje, često uvoznog porijekla. S obzirom na povećanje cijena u svim sektorima, Grad Varaždin izravnim prodavačima domaćih poljoprivrednih proizvoda s područja grada, koji prodaju na Gradskoj tržnici, svake godine subvencionira mjesečne troškove zakupa prodajnog mjesta. Postoji i niz drugih mjera kroz koje Grad Varaždin potiče ruralni razvoj na području grada, poput subvencija na nove plastenike i staklenike te subvencija za nabavku nove opreme za preradu i pakiranje proizvoda tako da u konačnici OPG-ovi postaju sve konkurentniji cijenom u odnosu na slične proizvode upitnog porijekla i kvalitete.”
Ujedno je obećao kako će se na svojoj budućoj poziciji saborskog zastupnika dodatno zalagati za poboljšanje položaja hrvatskih poljoprivrednika.

Direktorica Gradske tržnice Željka Vincek Strugar istaknula je da Varaždinski plac već 19 godina provodi projekt udruge Hrvatskih tržnica te s ponosom nosi status certificirane seljačke tržnice.

– Cilj projekta je zaštita malih proizvođača te poticanje potrošača na kupnju domaćih proizvoda izravno od proizvođača. Svježi i domaći proizvodi srž su naše ponude, a broj certificiranih prodavača dokaz je predanosti naših OPG-ova kvaliteti i izvrsnosti. Ponosni smo što smo prepoznati kao jedna od vodećih tržnica u Hrvatskoj po broju certificiranih prodavača što potvrđuje našu posvećenost održavanju visokih standarda. Kupujući na varaždinskoj tržnici, građani ne samo da uživaju u vrhunskoj kvaliteti već aktivno doprinose razvoju malih obiteljskih gospodarstava i jačanju lokalne poljoprivrede – jasna je bila Vincek Strugar.

Događaju je prisustvovao i tajnik Udruge hrvatskih tržnica Miljenko Ernoić koji je čestitao svim poljoprivrednicima, kao i djelatnicima koji rade na provođenju projekta od samog početka 2006. godine te istaknuo kako je varaždinska Gradska tržnica među vodećima u Hrvatskoj po broju certificiranih proizvođača i kontinuitetu provođenja ovog projekta.

Iz varaždinske Gradske tržnice najavljuju idući veliki događaj, Varaždinski sejem, na kojem će se predstaviti četrdesetak OPG-ova s domaćim proizvodima. Proslava je najavljena za subotu, 18. svibnja, uz tamburaški sastav Sedef i KUD Željezničar te zanimljive i atraktivne sadržaje za djecu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje