Povežite se s nama

Život i društvo

Kina je raj za keramičare, a najviše smo uživale radeći s njihovim majstorima

Objavljeno:

- dana

PUTOVANJE

Kineski porculan i keramika sinonimi su vrhunskog umijeća oblikovanja te je zasigurno san svakog keramičara imati priliku doći u doticaj s originalnom kineskom keramikom. Za troje hrvatskih keramičara taj se san ispunio.

Varaždinke Snježana Pokos-Vujec i Danijela Pičuljan s kolegom Borisom Rocom iz Rijeke jesenas su tijekom mjesec dana boravili na keramičarskoj umjetničkoj rezidenciji u muzejskom kompleksu smještenom u blizini drevnoga kineskoga grada Xi’ana, prve prijestolnice kineskih careva, u blizini kojeg je otkriven mauzolej s kolekcijom poznatih terakota-vojnika.

Umjetničko selo

 Drugim riječima, imali su priliku boraviti u jednoj od najvažnijih kolijevki keramičarskog zanata i oblikovati vlastite skulpture spajajući tradicionalne kineske materijale s principima suvremene keramike. Njihov je domaćin bio muzejski kompleks pod nazivom FuLe International Ceramic Art Museum (FLICAM), koji je dio Futo grupe iz Fupinga, grada u blizini Xi’ana. Kompanija se bavi izradom suvenira i drugih uporabnih predmeta od keramike te paralelno razvijaju umjetnički projekt FLICAM, tako da su pored tvornice niknuli izložbeni prostori i paviljoni posvećeni radovima umjetnika određene nacije ili regije svijeta. Kompleks je poznat pod nazivom Fuping Pottery Art Village te svakodnevno privlači brojne posjetitelje iz Kine, ali i šire. Vlasnik kompanije Xu Dufeng strastveni je kolekcionar antičke keramike, a svoju ljubav prema keramičarskom umijeću pretočio je u muzejski projekt FLICAM.

U kineski muzejski kompleks FLICAM dolaze keramičari iz cijelog svijeta, a njihovi radovi ostaju izloženi u Muzeju

Koncept gradnje i dogradnje Muzeja polazi od ideje da se na jednome mjestu nađu radovi umjetnika iz cijelog svijeta. Kustos Muzeja dr. I Chi Hsu odabire i poziva umjetnike te im se kroz rezidenciju omogućuje rad u studiju sa svim potrebnim materijalima i priborom. S druge strane, sve što stvore ostaje u Muzeju, tako da su dosad izloženi radovi više od 500 umjetnika iz cijelog svijeta.

– Kineska je keramika pod jakim utjecajem tradicije i na ovaj se način žele približiti suvremenoj umjetnosti – objašnjavaju nam Snježana Pokos-Vujec i Danijela Pičuljan. Iz Kine su se vratile prije više od mjesec dana, ali su još pune dojmova s putovanja i planova kako nastaviti suradnju s kineskime muzejom. U FLICAM-u su prve muzejske paviljone 2005. godine dobili Francuzi i Skandinavci, zatim su izgrađeni paviljoni Australije, Azije, Sjeverne Amerike, Velike Britanije, Nizozemske, Belgije, Italije, Njemačke i zemalja Istočne Europe.

Hrvatski paviljon

Ovo je bilo prvo sudjelovanje hrvatskih keramičara, ali se naše sugovornice nadaju da neće biti jedino. Njihova je želja podijeliti svoja iskustva iz Fupinga s kolegama i potaknuti ih na odlazak u Kinu, s ciljem da se jednog dana u Fupingu otvori i hrvatski paviljon.

– Polazna ideja za rad, s kojom umjetnici obično dođu u Fuping, gotovo se uvijek transformira pod utjecajem doživljaja, emocija i atmosfere s kojima se tamo susretnu te doticaja s lokalnom glinom i porculanom. Tako je bilo i s nama – govori Danijela Pičuljan, ističući da je umjetnička rezidencija rijetka prilika za svakog umjetnika da mjesec dana može biti samo s keramikom, bez svakodnevnih obveza. 

Naše sugovornice nadaju se da će potaknuti i druge kolege keramičare iz Hrvatske na odlazak u kineski FLICAM

– Zaista smo uživali – govori ona i dodaje da su u studiju imali ogromne peći, pa su mogle oblikovati radove velikih formata, što inače nije česta prilika, i gline u neograničenim količinama. Zanimljivo je da su tijekom svog boravka utrošili oko  tonu i pol gline za skulpture. Osim kineske zime bez pravoga grijanja, štapića umjesto žlice i vilice, satelitskoga grada budućnosti, kulturnih znamenitosti i kaosa svakodnevnog života u ogromnim gradovima najmnogoljudnije zemlje svijeta te znatiželjnih posjetitelja u studiju, uvijek zainteresiranih za zajedničko fotografiranje, među stvarima koje su ih se najviše dojmile bila je suradnja s kineskim tehnolozima i radnicima iz tvornice.

Zbližavanje

– Studio je bio opremljen i alatima za keramiku koje nismo poznavali, pa smo u pomoć pozvali tehnologe i radnike iz tvornice. Na početku su bili prilično oprezni prema nama. Nisu se baš rado odazivali, kao da se srame, što nam je bilo neobično jer kroz studio svake godine prođu deseci umjetnika iz cijelog svijeta, no vjerojatno ne ostvare sa svima bliski odnos. Kroz kratko vrijeme to se promijenilo, tako da smo sa svima uspostavili vrlo dobar kontakt, bez obzira na jezičnu barijeru. Jako nas je obradovalo kad su na kraju svi došli na našu završnu izložbu i slikali se s nama – opisuje Snježana, čiji su radovi bili inspirirani terakota-vojnicima iz Xi’ana. Skulpturama pod nazivom “Unutarnji život terakota-vojnika”, koje su napravljene u kombinaciji gline i porculana, željela je prikazati tragičnu ljudsku stranu vojnika. Prema jednoj legendi vojnici su bili predložak za terakota-vojnike, jer svaki ima drugačije lice. Prema drugoj priči, govori Snježana, vojnike su prelili glinom i nitko od njih nije živ napustio mjesto gradnje Mauzoleja kako bi mjesto ostalo tajno. Želja im je varaždinskoj publici približili svoja iskustva iz Kine, stoga na proljeće planiraju organizirati zajedničku izložbu novih radova inspiriranih svojim susretom s Kinom.

Spoj tradicije i modernog

– Naši su radovi bili dosta suvremeni, dok se u skulpturama drugih izloženih umjetnika primjećuje utjecaj tradicije – govori Danijela, čiji su radovi u porculanu kombinirani sa suvremenim materijalom fiberglasom. Koristila ga je i za izradu porculanskog panoa pod nazivom “Zima/ Smrznuta voda”, inspiriranog doživljenom zimom i tradicionalnim motivom iz knjižice za oslikavanje koju je dobila na uvid od majstorice za dekoriranje umjetničke keramike. Drugu skulpturu izradila je u suradnji s majstorom za izradu posuda velikih formata upijajući njegove tehnike i znanja tradicionalnog rada i velike efikasnosti. On je prema njezinim nacrtima izgradio posudu visoku 1,60 metara, a ona ju je dekorirala.

 

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Učenička zadruga „Sunce“ Gospodarske škole pobjednik 27. smotre učeničkih zadruga Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Između 26 osnovnih i srednjih škola s područja Varaždinske županije, čije učeničke zadruge su se 3. svibnja predstavile na XXVII. smotri učeničkih zadruga Varaždinske županije održanoj u Gospodarskoj školi Varaždin prvo mjesto odnijela je učenička zadruga škole domaćina „Sunce“.

Drugo mjesto pripalo je Učeničkoj zadruzi „Jabuka“ OŠ Martijanec, dok su treće mjesto osvojili članovi Učeničkoj zadruzi „Jurek“ iz Osnovne škole Sveti Đurđ.

Ujedno održan je i 9. sajam vježbeničkih tvrtki na kojom je sudjelovalo 28 vježbeničkih tvrtki, a s obzirom na goste iz Bosne i Hercegovine, sajam je ove godine poprimio i međunarodni karakter. U kategoriji „Predstavljanje i vizualni identitet tvrtke“ prvo mjesto pripalo je vježbeničkoj tvrtki Citronis d.o.o. iz Gospodarske škole Varaždin, dok je u kategoriji „Prodajni razgovor“ najbolja bila vježbenička tvrtka Campagnula Design d.o.o. iz Srednje škole Antuna Branka Šimića iz Gruda.

Otvorenju Smotre prisustvovali su zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr.sc. Miroslav Huđek, ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije Daniela Perić i ravnateljica Gospodarske škole Varaždin mr. sc. Jasminka Kelemen.

Zamjenica Zagorec tom je prigodom naglasila kako je Varaždinska županija nadaleko poznata po svojoj posvećenosti obrazovanju te podupire rad svojih učenika.

– Tome u prilog ide i ova smotra, ali i sajam vježbeničkih tvrtki. Učeničke zadruge su iznimno važne, one su promotori svoje lokalne zajednice, čuvari identiteta i tradicije. Učenici kroz rad u učeničkim zadrugama razvijaju poduzetnički duh, njihova ideja prerasta u finalni proizvod, radom u zadrugama uče odgovornosti, razvijaju svoju kreativnost i marljivost te ima na tome od srca zahvaljujem – ustvrdila je zamjenica župana čestitavši Gospodarskoj školi ujedno i njen dan.

Čast što su domaćini 27. županijske smotre učeničkih zadruga osnovnih i srednjih škola i 9. sajma vježbeničkih tvrtki, koja ove godine ima i međunarodni karakter izrazila je i ravnateljica Gospodarske škole mr. sc. Jasminka Kelemen.

– Imamo više izlagača nego lani, ali to nas jako veseli jer je to pokazatelj da se poduzetnički duh rađa, njeguje i raste. Ovakve manifestacije su izrazito važne jer učenici već od malih nogu vježbaju, uče, stječe navike kako započeti posao, a kroz to doznaju koliko je rada i truda potrebno da bi se nešto postiglo. Izuzetno je važno nastaviti i u srednjoj školi s ozbiljnijim znanjima iz poduzetništva kako bi se jednog dana mogli baviti poduzetništvom – istaknula je ravnateljica Kelemen.

Među brojnim izlagačima smotri sudjelovala je je i Učenička zadruga “Jurek” OŠ Sveti Đurđ, koja ove godine slavi 30. godina neprekidnog rada. Mentorica zadruge Elena Kovačić, ujedno je i voditeljica sekcije Kreativne krpice.

– Sekciju sam pokrenula prije nekoliko godina jer sam pronašla učenike koji vole šivati. I ove smo godine u krpicama i kreativni, ali smo se posvetili recikliranju i održivom razvoju. Naš štand je sav od recikliranih proizvoda – otkrila je Kovačić istaknuvši kako je interes u njihovoj školi za uključivanje u rad učeničkih zadruga iznimno velik, pa je tako od 257 učenika te škole, čak 180 zadrugara.

Nastavite čitati

Život i društvo

Već 19. godinu varaždinska Gradska tržnica potvrđuje status certificirane seljačke tržnice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na varaždinskome placu je u subotu, 4. svibnja, upriličena svečana podjela certifikata “Proizvodi hrvatskog seljaka” u sklopu projekta Udruge hrvatskih tržnica pod nazivom Certificirana seljačka tržnica.

Projekt je proveden u suradnji s Udrugom hrvatskih tržnica i Varaždinskom županijom.

Gradska tržnica Varaždin na samom je vrhu u Hrvatskoj prema broju certificiranih proizvođača. Ove je godine certificirano 56 domaćih proizvođača. Njih dvadesetak certifikate je primilo iz ruku zamjenika gradonačelnika Miroslava Markovića, predsjednika Gradskog vijeća Lovre Lukavečkog, tajnika Udruge hrvatskih tržnica Miljenka Ernoića, te direktorice Gradske tržnice Željke Vincek Strugar.

Certificirani su: Antolić Vjekoslava, Bek Denis, Bekrić Emsad, Bocko Vladimir, Bogadi Ivan,
Borovec Krešimir, Božić Zdravko, Brezovec Mileva, Brgles Ivanka, Cafuk Marija,
Cafuk Vid, Hižak Vesna, Hleb Drago, Ma-roko, Horvat Ivan, Horvat Marko, Horvat Štefa, Hudika Božidar, Ivanček Višnja, Kereša Marin, Koren Božidar, Košić Draženka, Košić Mario, Košić Vjekoslav, Kotiščak Danijel, Kranjčec Vera,kranjec Nevenka, Leskovar Marko, Lončar Zrinka, Ljubek Eduard,makaj Domagoj, Malić Branko, Mašić Ljiljana, Medved Ivica, Međimurec Draženka, Meljnjak Dario, Namjesnik Mladen, Novak Josip, Pavlović Sanja, Plantić Đurđica, Pocedulić Marija, Posavec Marjana, Premec Anka, Rog Božidar, Šegović Nada, Šimak Branko, Šipek Darko, Šipek Marija, Škreb Stjepan, Tkalec Nikola, Tomašić Marija, Vručina Đurđica, Vuković Nikola, Zagorec Franjo, Zagorec Katica i Zagorec Mario.

Zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković čestitao je poljoprivrednicima, kao i svima koji rade na ovom projektu te, uz ostalo, rekao: “Drago mi je da će gotovo 60 OPG-ova danas dobiti certifikat koji su kao pečat kvalitete domaćim proizvodima na Varaždinskom placu. Mladi ljudi koji se bave poljoprivredom sigurno znaju kako je teško zaraditi svaki cent na polju na kojem rade.”

Marković se osvrnuo i na cijene na tržnici te istaknuo: “Domaća se proizvodnja suočava s izazovima visokih troškova proizvodnje koji nerijetko rezultiraju višim cijenama proizvoda na tržnici u usporedbi s onima koji dolaze iz masovne proizvodnje, često uvoznog porijekla. S obzirom na povećanje cijena u svim sektorima, Grad Varaždin izravnim prodavačima domaćih poljoprivrednih proizvoda s područja grada, koji prodaju na Gradskoj tržnici, svake godine subvencionira mjesečne troškove zakupa prodajnog mjesta. Postoji i niz drugih mjera kroz koje Grad Varaždin potiče ruralni razvoj na području grada, poput subvencija na nove plastenike i staklenike te subvencija za nabavku nove opreme za preradu i pakiranje proizvoda tako da u konačnici OPG-ovi postaju sve konkurentniji cijenom u odnosu na slične proizvode upitnog porijekla i kvalitete.”
Ujedno je obećao kako će se na svojoj budućoj poziciji saborskog zastupnika dodatno zalagati za poboljšanje položaja hrvatskih poljoprivrednika.

Direktorica Gradske tržnice Željka Vincek Strugar istaknula je da Varaždinski plac već 19 godina provodi projekt udruge Hrvatskih tržnica te s ponosom nosi status certificirane seljačke tržnice.

– Cilj projekta je zaštita malih proizvođača te poticanje potrošača na kupnju domaćih proizvoda izravno od proizvođača. Svježi i domaći proizvodi srž su naše ponude, a broj certificiranih prodavača dokaz je predanosti naših OPG-ova kvaliteti i izvrsnosti. Ponosni smo što smo prepoznati kao jedna od vodećih tržnica u Hrvatskoj po broju certificiranih prodavača što potvrđuje našu posvećenost održavanju visokih standarda. Kupujući na varaždinskoj tržnici, građani ne samo da uživaju u vrhunskoj kvaliteti već aktivno doprinose razvoju malih obiteljskih gospodarstava i jačanju lokalne poljoprivrede – jasna je bila Vincek Strugar.

Događaju je prisustvovao i tajnik Udruge hrvatskih tržnica Miljenko Ernoić koji je čestitao svim poljoprivrednicima, kao i djelatnicima koji rade na provođenju projekta od samog početka 2006. godine te istaknuo kako je varaždinska Gradska tržnica među vodećima u Hrvatskoj po broju certificiranih proizvođača i kontinuitetu provođenja ovog projekta.

Iz varaždinske Gradske tržnice najavljuju idući veliki događaj, Varaždinski sejem, na kojem će se predstaviti četrdesetak OPG-ova s domaćim proizvodima. Proslava je najavljena za subotu, 18. svibnja, uz tamburaški sastav Sedef i KUD Željezničar te zanimljive i atraktivne sadržaje za djecu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje