Povežite se s nama

Međimurje

Umijeće izrade tradicijskih božićnih jaslica s područja sjeverozapadne Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Piše: Janja Kovač, kustosica etnografskih zbirki Muzeja Međimurja Čakovec

Božićne jaslice su trodimenzionalni prikaz rođenja Isusa Krista prema biblijskom opisu njegova rođenja u staji. Prije trodimenzionalnog načina prikazivanja ta je scena bila prisutna kao likovni motiv u bizantskoj, romaničkoj i gotičkoj umjetnosti. Jaslice kakve danas poznajemo osmislio je u 13. stoljeću Franjo Asiški. Pod utjecajem njegova kulta u Hrvatskoj proširile su se i po našim krajevima. Jaslice dodatno populariziraju isusovci u 16. stoljeću koji ih koriste kao sredstvo privlačenja pozornosti, ali i prikupljanja ljudi, koji se mogu usmjeriti na put kršćanstva.

U štalici, na slamici…

Franjo Asiški osmislio je kompoziciju u čijem je središtu tek rođeno dijete u kolijevci okruženo majkom i ocem (Josipom i Marijom), a uz njih domaće životinje i pastiri tri mudraca koji su slijedeći zvijezdu repaticu našli mjesto Isusova rođenja i donijeli mu poklone. Svi su ovi likovi smješteni u ambijent (drvene) staje kojoj je prva strana otvorena kako bi se mogao vidjeti prizor s Isusom unutar staje.

Jasle

Naziv pod kojim ih svi znamo danas dolazi od predmeta u koji je položena figura Isusa. On, naime, leži u jaslama. Jasle su obično drveni spremnik zatvoren s tri strane, a otvoren s gornje strane koji nalazimo u stajama. U njih se stavlja sijeno i hrana za životinje. Iako najčešće izgleda kao da mali Isus leži u kolijevci, u originalu to su ipak jasle.

Ukras za crkve

Jaslice su se isprva gradile samo za crkve u kojima su bile smještene u božićno doba. Za potrebe njihove izrade angažirali su se obrtnici različitih struka poput zlatara, keramičara, drvorezbara, kipara. Iz crkvene sfere prešle su u građanske domove, a potom i u seoske. Kako seosko stanovništvo nije imalo financijskih sredstava za naručiti jaslice kod obrtnika, spretniji su ih muški članovi obitelji počeli sami izrađivati. Ta se vještina zadržala i do danas.

Betlehemi

Pod nazivom „Umijeće izrade tradicijskih božićnih jaslica s područja sjeverozapadne Hrvatske“ ručna izrada jaslica zaštićena je kao nematerijalno dobro Republike Hrvatske.

Specifičnost ovih hrvatskih jaslica u odnosu na europsku tradiciju jest unošenje lokalnih motiva u kompozicije. Tako graditelji u eksterijer koji okružuje štalicu uključuju vlastiti neposredni eksterijer (npr. brijeg u blizini kuće, drvenu ogradu – plot – koji okružuje kuće) ili domaće životinje koje se nalaze i u graditeljevoj staji. Jaslice u sjeverozapadnoj Hrvatskoj još nazivaju Betlehemi, Betlemi ili samo štalice.

Prirodni materijali

Jaslice su najčešće izrađene u drvu i kartonu te su bojane kako bi bile ljepše i privlačnije. U samu štalicu se stavlja prava usitnjena slama, a oko nje mahovina. Danas se jaslice grade i od gline, slanog tijesta, kore drveta, papira. Tako izrađene jaslice imaju svoje mjesto u svakoj kući. To se mjesto obično naziva svetim kutom, a u njega su smještene slike svetaca i raspelo. Taj se kut kuće ukrašava zelenilom kao i drugim ukrasima (kinč, girlande, partice) u predbožićno vrijeme.

„Riznica Međimurja“

Ovo umijeće će kao i sva druga zaštićena nematerijalna dobra koja nalazimo na području Međimurja biti prezentirana u novom muzeju nematerijalne baštine „Riznici Međimurja“. Muzej nastaje u fortifikacijskoj zgradi Starog grada u Čakovcu, a otvorenje je planirano za proljeće 2021. godine. U stalnom postavu bit će izložene posve nove jaslice od komušine te pokojeg drvenog elementa.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje