Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinskoj Bolnici sav novac od ovogodišnjih donacija otišao na “intelektualne usluge” pravnika

Objavljeno:

- dana

Nakon što su još u srpnju ove godine svjetlo dana ugledale presude kojima je dosuđeno da se zdravstvenim radnicima Opće bolnice Varaždin moraju isplatiti svote od 40.000, pa i više od 60.000 kuna za prekovremene sate sa svim dodacima, kao i kod obračuna redovnih sati, ispostavilo se da je Varaždinska županija između ostaloga propustila ojačati pravnički tim ove ustanove.

Lani je dubioza Opće bolnice Varaždin iznosila vrtoglavih 31 milijun kuna

Bogomdana ročišta

Podsjećamo, Vrhovni sud je krajem prošle godine donio odluku koja bi državu mogla stajati i do 1,5 milijardi kuna. Naime, pravno shvaćanje Vrhovnog suda je da zdravstveni radnici za vrijeme važenja Kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja, koji u redovnom radu imaju pravo na uvećanje plaća za posebne uvjete rada i pravo na uvećanje plaća za iznimnu odgovornost za život i zdravlje ljudi, imaju pravo na te dodatke (kumulativno) i za prekovremeni rad. No, to što će OBV medicinarima kraj svih dubioza morati isplatiti ukupno oko 15,8 milijuna kuna nije pravo ogledalo toga godinama urušavanog sustava. Štoviše, upada u oči da od pokretanja prvih tužbi Bolnicu u unaprijed izgubljenim sudskim postupcima zastupa Ana Petrić iz Odvjetničkog društva Petrić i dr. Slučajno ili ne, riječ je o bivšim pravnim zastupnicima Grada Varaždina, koji su našli novu nišu, a njihov dosadašnji angažman Bolnicu u krizi već košta 832.496 kuna! Slikovito, ti vanjski odvjetnici uspjeli su iz proračuna Opće bolnice Varaždin „izvući“ protuvrijednost doslovno sveg novca koji je ova zdravstvena ustanova uspjela prikupiti od ovogodišnjih donacija. Naime, iz dokumenta „Pregled donacija Općoj bolnici Varaždin“ može se iščitati da je Bolnica u novcu i naravi do 30. studenoga 2020. godine prikupila 750.000 kuna. Pravni stručnjaci ne gledaju blagonaklono na ovakvu situaciju u kojoj bolnice u dubiozi nepotrebno gube novac u sudskim sporovima kod kojih „nema puno filozofije“.

“Moralno upitno…”

– Tražbine od Bolnice se korigiraju temeljem nalaza financijskog vještaka. Riječ je o stručnjacima koje angažira Općinski sud u Varaždinu u svakom pojedinom slučaju. Iznimka je jedino ako se tužitelj i tuženik slože da je iznos tražbine korektan. Nema sumnje da odvjetnicima svaki taj predmet donosi određenu svotu novaca. No, ako stranka u parničnom predmetu vidi da gubi, ona može tarifne stavke smanjiti i do 50 %. Odvjetnici koji zastupaju tuženika u bilo kojoj varijanti imaju pravo na naknadu, ali je pitanje što je moralno, ako se zna da je sve poznato unaprijed – smatra naš sugovornik, od kojeg doznajemo da ovakvi predmeti uopće nisu teški.

Ravnatelj koprivničke bolnice još je u lipnju priznao da im je trošak za odvjetnička zastupanja dominantan

Stoga ne čudi da su neke bolnice cijeli posao prepustile svojim stručnim zaposlenicima, koji uglavnom rade u službama za opće, pravne i kadrovske poslove.

– Naša je bolnica dvostruko manja od varaždinske, ali je pravni tim od troje ljudi uspješno zastupa u ovakvim sporovima. Istina je da nam ponekad i pola radnog vremena odlazi na pripremu sve potrebne dokumentacije za svaki pojedini spor. To bismo ionako morali raditi čak i u slučaju da našu ustanovu zastupa ugovorno odvjetničko društvo. Bolnica u kojoj radim morat će medicinarima “na kraju balade“ isplatiti oko 20 milijuna kuna. Stoga smo iznimno ponosni na činjenicu da je dosad naš pravni tim poslodavcu na sudovima u predmetnim parnicama uštedio više od 2,5 milijuna kuna – ističe pravnica (podaci poznati redakciji), od koje doznajemo i to da će bolnice ubrzo zapljusnuti „drugi val“ tužbi za osnovice plaća.

I u tom slučaju zacijelo ćemo vidjeti kako neupućeni prstom upiru u ravnatelje bolnica, ali pritom zaboravljaju da je na lokalnoj razini Županija stvarni poslodavac općim i specijalističkim bolnicama.

“Tužbe liječnika su privremeni i izvanredni posao za koji Bolnica nema izvršitelja”

U Općoj bolnici Varaždin ističu da su prvi tužbeni zahtjevi liječnika i drugih zdravstvenih djelatnika na ime prekovremenog rada i dodataka na plaću za posebne uvjete rada podneseni sredinom 2018. godine. Dodaju i da je punomoć za zastupanje u predmetnim sporovima dana odvjetnici Ani Petrić iz Odvjetničkog društva Petrić.

Varaždinska županija je iz nepoznatih razloga propustila ojačati pravni tim OBV-a

– Dosad je pravomoćno okončano 35 sporova, u 84 predmeta postoji prvostupanjska presuda te 64 spora koja su u tijeku. Ukupno 183 liječnika i drugih zdravstvenih djelatnika su sudskim putem zatražili svoje pravo. Na ime zastupanja u razdoblju od tri godine dosad je isplaćen ukupan iznos od 519.450,89 kuna s uključenim PDV-om, te je preostala obveza u iznosu od 313.046,89 kuna s uključenim PDV-om. Tužbe liječnika su privremeni i izvanredni posao za koji Bolnica nema izvršitelja da ih obavlja u okviru svojih redovnih poslova i radnih zadataka. S te osnove je legitimno angažiran odvjetnik, uz napomenu da je i samo Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske u to vrijeme izdalo dokument kojim se zastupa ispravnost načina obračuna plaća u zdravstvu zbog kojeg liječnici ne bi imali pravo na potraživano. Iz tog vremena postoje presude koje prihvaćaju osnovanim tužbene zahtjeve liječnika uz umanjenje utuženog iznosa te presude kojima se odbijaju tužbeni zahtjevi liječnika kao neosnovani. Važno je napomenuti da su se u pravilu tužbenim zahtjevima od bolnica potraživali za oko 50 % veći iznosi nego što su suđeni od strane suda, tako da je zastupanje, kao i vođenje spora, bilo neophodno – ukazuje ravnatelj Nenad Kudelić, dr. med. spec. neurokirurg.

Postupci su, napominje, nakon presude Vrhovnog suda analizirani i razmotrene su opcije: zapošljavanje na određeno vrijeme jednog izvršitelja pravnika na tim poslovima ili smanjenje broja radnji u postupku koje poduzima opunomoćeni odvjetnik.

– Smanjenjem radnji u zastupanju obveze po tome su manje od iznosa plaće pravnika koji bi se zaposlio na određeno vrijeme za izvršenje tog posla.

O tom pitanju raspravljalo je i Upravno vijeće Opće bolnice Varaždin. Zauzelo je stav da je potrebno svim zaposlenicima, a ne samo liječnicima i ne samo onima koji su pokrenuli spor, isplatiti ono što im po presudi Vrhovnog suda pripada po definiranju stava od strane Ministarstva zdravstva i po osiguranju sredstava. Upravo sada je važno da se što prije postigne dogovor oko tog pitanja kako bismo i na taj način dali potporu zdravstvenim djelatnicima naše bolnice u sada za nas teškoj situaciji vezanoj uz bolest COVID-19, a kada se snaga zdravstvenog sustava velikim dijelom postiže njihovim radom – naglašava Kudelić.

I dodaje:

– Opća bolnica Varaždin zapošljava četiri magistra, odnosno diplomirana pravnika na poslovima za koje je uvjet završen pravni fakultet i koji u okviru svojih opisa poslova i radnih zadataka iste obavljaju upravo zato što su pravnici. Na poslovima Službe projekata i fondova EU-a raspoređen je još jedan izvršitelj struke diplomiranog pravnika za koju je uvjet završen fakultet društvenog smjera. Svi zaposlenici Bolnice imaju svoje poslove i radne zadatke određene za svoje puno radno vrijeme te se na analizi postojećih potreba donosi Pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta i broju izvršitelja. Sukladno tomu zaposlenici se rasporede, odnosno zaposle se izvršitelji određenih poslova. Želimo napomenuti da je svako zapošljavanje u javnim službama već dugi niz godina ograničeno te da je za isto prethodno potrebna odluka Upravnog vijeća, suglasnost osnivača te na kraju kumulativno i odobrenje nadležnog ministarstva. Da bismo uspoređivali bolnice, nije dovoljno pobrojati koliko pravnika u njima radi i donositi samo na temelju toga sud, već je potrebno tom prilikom uzeti u obzir i određene korektivne faktore kako bismo dobili objektivnu sliku ima li „bolnica puno ili malo pravnika“, odnosno mogu li oni uz poslove za koje su sklopili ugovor o radu i zastupati bolnicu u velikom broju sudskih sporova. Smatramo potrebnim spomenuti da bi bilo najbolje da se predmetni sudski sporovi nisu ni dogodili, odnosno da su se mirno riješili između strana koje se nisu mogle usuglasiti oko određenog prava, kako se na kraju i dogodilo sklapanjem Kolektivnog ugovora, te se od travnja 2020. godine plaće obračunavaju sukladno presudi Vrhovnog suda. Sada se formalno dogovara o načinu osiguranja sredstava koja bi se trebala osigurati izvan redovnog poslovanja bolnica za podmirenja tih nastalih obveza za sve zaposlenike koji ostvaruju predmetno pravo – objasnio je ravnatelj OBV-a.

Opseg poslova bilo kojeg radnika određen je, uvjetno rečeno, veličinom bolnice; primjerice, brojem zaposlenika, površinom i tipom bolnice, brojem službi, odjela, brojem ugovorenih bolesničkih kreveta i poliklinika i dijagnostika te razvojnih projekata i povlačenja sredstava fondova Europske unije.

– Opća bolnica Varaždin je peta po veličini bolnica u Republici Hrvatskoj, ugovara 963 bolnička kreveta, 76 stolica dnevne bolnice, specijalističko-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu, dijagnostiku, odnosno pruža zdravstvenu zaštitu u 31 medicinskoj grani (vrste specijalizacija) te ima prateće djelatnosti dimenzionirane prema zahtjevima osnovne djelatnosti (praonica, kuhinja, Tehnička služba, Računski centar, Uprava s administrativnim službama – knjigovodstveno-računovodstveni dio, pravni dio, javna nabava i nabava, projekti i fondovi EU-a i druge prateće djelatnosti). Primjerice, Opća bolnica Varaždin zapošljava oko 1900 zaposlenika te ugovara 963 bolnička kreveta, tako da na oko 250 kreveta i 475 zaposlenika zapošljava jednog pravnika, dok primjerice, uzmimo nam najbližu susjednu opću bolnicu u Čakovcu, koja zapošljava jednog pravnika na 115 kreveta i na 260 zaposlenika. Možemo reći da nam je susjedna bolnica po veličini tri puta manja od Opće bolnice Varaždin. Kako smo uzeli susjednu nam bolnicu za primjer, dužni smo se ograditi napomenom da ne raspolažemo egzaktnim podacima o njihovu broju zaposlenika na današnji dan – zaključio je Nenad Kudelić.

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje