Povežite se s nama

Međimurje

Poznati podaci iz matičnih ureda s područja Međimurja za 2020. godinu: negativni prirast od 187 stanovnika, 60 posto brakova sklopljeno u građanskom obliku

Ilustracija

Objavljeno:

- dana

Objavljeni su podaci o broju upisa rođenih i umrlih osoba, kao i broju sklopljenih brakova i životnih partnerstava prošle godine na području Međimurske županije.

Navedene informacije odnose se na osobe upisane u državne matice rođenih, vjenčanih i umrlih te registar životnog partnerstva matičnih ureda Čakovec, Dekanovec, Kotoriba, Mala Subotica, Mursko Središće, Nedelišće, Prelog i Štrigova.

Više djece, ali i više umrlih

U razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca prošle godine u matice rođenih upisano je 1163-oje novorođene djece, što je povećanje za 72-oje u odnosu na 2019., kad je ubilježeno 1091 živorođenče. Od ukupnoga broja rođeno je 565 djevojčica (48,6 posto) i 598 dječaka (51,4 posto). Djevojčica je godinu ranije bilo 18 manje, dok su iste godine, 2019., rođena čak 54 dječaka manje!

Od navedenoga broja, u braku je rođeno 619-ero djece (53,2 posto, godinu ranije 596-ero), dok je 544-ero (46,8 posto) izvanbračno (godinu ranije 495-ero). Što se tiče nacionalne pripadnosti, rođeno je 855 Hrvata (73,5 posto), što je 75-ero Hrvata više, 292 Roma (25,1 posto), što je petero manje, i 16-ero pripadnika/pripadnica ostalih nacionalnosti (1,4 posto), što su dva više u odnosu na prijašnju godinu. Tijekom 2020. rođeno je čak 15 parova blizanaca, četiri para više nego 2019. godine.

U državne matice umrlih u Međimurskoj županiji od 1. siječnja do 31. prosinca 2020. godine upisano je 1350 osoba, što znači da je u odnosu na godinu ranije umrlo 208 osoba više. Od ukupnog broja umrlih osoba upisano je 688 žena (96 više) i 662 muškarca (112 više). Što se nacionalne pripadnosti umrlih tiče, 2020. umrlo je 1305 Hrvata (203 više nego 2019.), 21 Rom (tri manje) i 24-ero pripadnika ostalih nacionalnosti (osam više od 2019.)

Između 1. siječnja i 31. prosinca 2020. godine u Međimurskoj županiji u maticu vjenčanih upisano je 358 brakova, što je za 141 brak manje nego 2019. godine, kada je sklopljeno 499 brakova. Od navedenoga broja sklopljeno je 215 građanskih brakova (2019. godine 244), što je približno 60 posto ukupnoga broja, a sklopljena su i 143 vjerska braka s učinkom građanskoga (2019. godine 255), odnosno približno 40 posto. Lani je sklopljeno i jedno životno partnerstvo osoba istoga spola, dok 2019. nije sklopljeno nijedno takvo partnerstvo.

Vidljiv utjecaj

– Na brojke povezane s prirodnim kretanjem stanovništva prošle je godine definitivno utjecala i epidemija koronavirusa, zbog čega je godina sigurno specifična – kratko je podatke komentirao načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi. Na području te općine u 2019. godini rođeno je 17 osoba (sedam djevojčica i deset dječaka), dok je preminulo njih 37 (22 ženske osobe i 15 muškaraca).

Lani se pak bilježi puno više rođenih – čak 31 osoba (13 djevojčica i 18 dječaka), ali je više osoba i preminulo – 41 (23 žene i 18 muškaraca).

– Općina Mala Subotica jedna je od rijetkih općina s pozitivnim prirodnim prirastom. Naša lokalna zajednica prepoznaje potrebu za ostvarivanjem i zaštitom prava svakog djeteta te u tu svrhu ulaže značajna financijska sredstva. Jedan od primarnih ciljeva Općine je omogućiti svakom djetetu adekvatni predškolski i školski odgoj i obrazovanje te  sigurno, zdravo i poticajno okruženje – kaže pak načelnik Općine Mala Subotica, Valentino Škvorc.

Možda je najznakovitija situacija u Čakovcu, na čijem je području pretprošle i prošle godine zabilježen jednak broj rođenih – 288 (2019. godine 135 djevojčica i 153 dječaka, a 2020. godine 138 djevojčica i 150 dječaka) – ali je broj umrlih naglo porastao, s 247 umrlih predlani (129 žena i 118 muškaraca) na visokih 320 umrlih osoba lani (158 žena i 162 muškarca).

Utjecajem koronavirusa na prirodno kretanje stanovništva pozabavili su se i u Centru za longitudinalne populacijske studije. Intenzitet epidemije bio je puno izraženiji u drugome valu, tj. u razdoblju od srpnja do kraja prosinca kada svaka dobna skupina broji rekordne brojke zaraženih.

– Dok su u travnju najveće stope zaraze zabilježene kod najstarijih (stanovnici u dobnoj skupini s više od 90 godina), najviše zaraženih u ljetnim mjesecima bilo je među populacijom u dvadesetima. Taj trend se nastavio u studenom i prosincu, s time da tada populacija u tridesetima i četrdesetima također bilježi visoke stope incidencije – piše Dario Mustač, asistent s Katedre za demografiju Ekonomskoga fakulteta u Zagrebu i član Centra.

I Državni zavod za statistiku objavio je poznate brojke kretanja stanovništva.

– U studenome 2020. broj umrlih porastao je za 32,9 posto u odnosu na studeni 2019., odnosno bilo je 1357 umrlih više nego u istome mjesecu prethodne godine – stoji na stranicama Zavoda.

Porastao udio građanskih brakova

Pogledamo li podatke o sklopljenim brakovima na području Međimurja, jedna od prvih stvari koja upada u oko jest pad postotka vjerskih brakova s građanskim učinkom, koji je s 51,1 posto pao na 40 posto. To je prvi put od 2017. godine da je sklopljeno više brakova u građanskome obliku od vjerskih, što se u modernoj međimurskoj povijesti rijetko događalo, a i kada jest, radilo se o neznatno većem broju.

Posebno je zanimljiv podatak s područja matičnog ureda Mala Subotica, u kojem je prijavljeno najmanje brakova na području Međimurja u 2020. – samo tri građanska i jedan vjerskim dok su godinu ranije zaprimljeni podaci o 20 brakova. Naravno, o dugoročnijem učinku epidemije, koja još uvijek traje, moći će se govoriti tek za nekoliko godina.

Podaci su dostupni na stranicama Međimurske županije.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje