Povežite se s nama

Život i društvo

U Općini Sračinec stvoreni svi preduvjeti za još uspješniji razvoj

Objavljeno:

- dana

Općina Sračinec jedna je od onih koje dobro planiraju proračun, a koji nipošto nije strogo „bankarski“, ali je zato razvojan i vizionarski. Što će se sve graditi u predstojećem razdoblju i koji će se sve projekti realizirati već do sredine ove godine, otkrio nam je općinski načelnik Božidar Novoselec.

Mislili na sve

– Ove godine imat ćemo rekordan proračun od gotovo 41 milijun kuna i smatram da svi čelnici jedinica lokalne samouprave znaju što to znači za ovakvu sredinu, koja inače ima redovne porezne prihode od oko 8 milijuna kuna. Stoga je nadasve zanimljivo vidjeti koji su razlozi doveli do peterostrukog povećanja prihoda i na koji način Općina to namjerava provesti. Primjerice, za provedbu i realizaciju našeg najvećeg projekta odlučili smo se kreditno zadužiti u visini od 20 milijuna kuna. Riječ je o uređenju nerazvrstanih cesta kojima prolazi trasa Aglomeracije. U ovom trenutku je postavljanje kanalizacijskog sustava za naselje Sračinec okončano i preostalo je naselje Svibovec Podravski, koje će novu komunalnu infrastrukturu dobiti do lipnja 2021. godine – ističe Novoselec.

U planiranju su se, napominje, povodili politikom dobroga gospodara, odnosno promišljali su kako na najbolji mogući način iskoristiti namjenska sredstva europskih fondova za sanaciju prometnica. I ne samo to!

– Općina Sračinec u to se uključila svojim dijelom, raspisala je potrebne natječaje i više od polovice iznosa spomenutog kreditnog zaduženja bit će ušteđeno proračunu! Naime, cijeli život i vođenje Općine podredio sam postulatu da nešto što iznimno želimo mora biti ostvareno danas, a ne sutra ili tek za desetak godina. Zato su naše prometnice uspješno uređene i kroz nekoliko mjeseci bit ćemo prva općina u Varaždinskoj županiji, ali i jedna od malobrojnih u Hrvatskoj, koja ima sve nerazvrstane ceste asfaltirane u širini od 5,5 metara. I to s postavljenim rubnicima, provedenom odvodnjom, uređenim nogostupima širine od 1,6 metara i asfaltiranim prilazima svakoj obiteljskoj kući. Definirali smo zelene površine i posađeno je nisko raslinje i drveće, tako da sve skupa prelijepo izgleda – objasnio je načelnik općine u kojoj mještani ne kriju oduševljenje svime dosad napravljenim.

No, svega toga vjerojatno ne bi bilo da se načelnik nije prihvatio posla kao da gradi vlastitu kuću. Nažalost, takvih primjera, kada je čelni čovjek JLS-a i fizički svakodnevno prisutan na terenu na kojem se gradi, ima malo u Hrvatskoj.

– Bilo je situacija kada su provedeni radovi koji nisu bili obuhvaćeni inicijalnim projektom. Trebalo je takve zahtjeve prepoznati i intervenirati, jer su neki mještani željeli pomicati ograde ili pak asfaltirati dio dvorišta da im automobili ne stoje na ulici. Takvim odobrenjima prethodila su usklađenja s izvođačima radova i maksimalno se izlazilo ususret stanovništvu. Provjeravali smo i koja domaćinstva namjeravaju u skoroj budućnosti uvesti plinske instalacije ili priključke za vodu, te je i kod takvih izvedena priprema s ciljem da se ponovno ne kopa i uništava uređene prometnice. Sada imaju tzv. „slijepi priključak“ do svojih parcela, neovisno o tome tko će za 5 ili 10 godina biti korisnik – objasnio je načelnik.

Vizionarski pristup

Štoviše, i kanalizacija je dovedena i uređena u svakoj građevinskoj zoni, iako još ne postoje stambene jedinice. Toga nema ni u razvijenoj Europi, ali zato ima u Sračincu.

– Raduje me što je i građevinska struka ustvrdila da je to vizionarski napravljeno u pravi čas. Kod nas više nema kopanja, a značaj pravovremeno uloženog truda je velika dobrobit za Općinu – ističe Novoselec.

Drugi veliki projekt koji Općina financira iz proračuna, s 8 milijuna kuna, je Park Velika graba, za koji je osigurano još 6 milijuna bespovratnih kuna.

– Radovi će završiti 28. veljače ove godine i nakon ishođenja uporabne dozvole, već sredinom ožujka očekujemo da će epidemiološke mjere omogućiti njegovo nesmetano korištenje. Neki još dvoje je li nam taj park potreban, jer ne razumiju da nam je opcija bila povući 6 milijuna kuna ili ih se odreći. Ni za što drugo se Općina nije mogla prijaviti, a da se za sufinanciranje takvog projekta mogla i znala prijaviti bilo koja druga lokalna samouprava, sigurno bi to napravila. Mi smo za to imali volje i znanja, a projekt je pripreman pet godina. Oduševljenje mještana s područja Sračinca je veliko, a znamo da će i ljudi iz drugih sredina ovdje besplatno uživati od 0 do 24 sata. Svima koji nas žele kopirati, rado ćemo pomoći savjetom u pripremi sličnih projekata – naglašava ovaj poduzetni načelnik.

Iako Park Velika graba već sada vizualno prekrasno djeluje, pravi efekt osjetit će se kroz manje od mjesec dana. Smješten je u neposrednoj blizini Doma kulture i sportskoga kompleksa na kojem je nogometni teren s drugoligaškim uvjetima.

– Park ima prostora za dodatne sadržaje poput minigolfa, skate parka i drugih. Zanimljivo je da drugi itekako primjećuju što mi to gradimo, pa nam stižu ponude za kružne biciklističke staze, koje su trenutno hit u Europi, i drugo. Uz već spomenuta bespovratna sredstva, očekujemo da će Ministarstvo regionalnoga razvoja taj projekt poduprijeti s još milijun kuna. Nažalost, predviđena sredstva koja su nam trebala biti refundirana nisu stizala redovito, te smo ona predviđena za svibanj dobili tek u studenome prošle godine. Za takvu situaciju bili smo spremni jer su u proračunu planski provođene višegodišnje uštede. Odnosno, imali smo prijenos u visini od gotovo 5 milijuna kuna, i to nam je bila „zlatna rezerva“ u ovakvim situacijama – ukazuje Novoselec.

Riječ je, podsjećamo, o ukupnoj svoti ekvivalentnoj onoj s kojom je Općina prijašnjih godina mogla raspolagati s daleko manje izdašnim proračunom.

– Na Općinskom vijeću donijeli smo odluku da se možemo zadužiti preko tzv. bankarskog „cash poolinga“, do najviše 2,5 milijuna godišnje uz gotovo beznačajnu kamatu. I to je bilo jedno od rješenja kojima smo premostili neredovite prihode, koji bi posljedično ugrozili provedbu zacrtanih projekata. Sve je to odraz sposobnosti aktualne vlasti, koja je dobro planirala proračun i financiranje projekata koji dugoročno donose ogromne koristi mještanima – rekao je načelnik Općine Sračinec.

Podsjećamo, prvim sedmogodišnjim kreditnim zaduženjem uređen je i Društveni dom u Svibovcu, a modelom javno-privatnog partnerstva modernizirana je Područna škola. Rate tog kredita iznose oko 120.000 kuna, ali učenici i zaposlenici danas imaju najmoderniju opremu, interaktivne ekrane i ostala pomagala za izvođenje nastavnog programa.

Županija je maćeha

– Slično smo razmišljali i kod dogradnje Dječjeg vrtića, za što je uzet kredit od 3,8 milijuna kuna na rok otplate od 15 godina uz rate od 360.000 kuna. S tim novcem proširili smo ga u roku od šest mjeseci, doplatili nabavku sve potrebne opreme, i kod nas nema čekanja na red za upis djeteta u ovakvu predškolsku ustanovu. Štoviše, naša općina predala ga je na upravljanje privatnicima te nema brigu ni oko zapošljavanja teta. U dvorištu vrtića uredit ćemo i dječje igralište, ali čekamo natječaj Ministarstva demografije. Sve nabrojeno postigli smo s 4,5 milijuna kuna i bilo je gotovo odmah, dok za sličan pothvat u drugim sredinama za slične projekte angažiraju po 10 i više milijuna kuna – ističe naš sugovornik.

Dodao je da mu je iznimno žao što Područna škola u Svibovcu nije uključena u energetsku obnovu od strane Županije, a župan Čačić im je „počasni građanin, dok je njegov zamjenik Paljak žitelj Općine, ali i tajnik u Ministarstvu obrazovanja“.

– Ovaj dvojac Reformista je na čelu županije koja je na svom području energetski obnovila 20-ak škola, ali u Sračincu nisu. Još gore, oporbeni vijećnici nisu dorasli ovakvim izazovima, te se njihov rad svodi na politikantstvo, umjesto da promišljaju kako doprinijeti razvoju mjesta u kojem žive. Kada ih se suoči s dobro argumentiranom prezentacijom, njima to izgleda previše uspješno i protive se kreditnim zaduženjima. Ne slušaju niti se trude razumjeti što nam svima donose razvojni projekti poput spominjanih, pa se još nije dogodilo da u Vijeću donesu jednoglasne odluke. Apsurdno je da Reformisti, SDP i stranka koja okuplja umirovljenike žele da se nešto kvalitetno radi, a pritom ne žele sudjelovati u kreiranju proračuna niti ga podržavaju izglasavanjem. Da me nisu usporavali kod već dogovorenih kreditnih linija s HBOR-om, već u ožujku ove godine imali bismo sve prometnice uređene. Izgubili smo tri mjeseca, a sad neki od „kočničara“ projekata sikću zašto cesta u njihovu kvartu još nije asfaltirana. Takve podsjećam da su trebali dići ruku kada je to bilo u interesu svih i podržati projekte zahvaljujući kojima su ostvarene i velike uštede u proračunu – rezolutan je Novoselec.

Dodajmo da Općina na državnoj cesti koja prolazi Sračincem i uz onu županijsku namjerava postaviti oko 700.000 kuna vrijednu LED rasvjetu na svaki stup. Ona će zamijeniti postojeću natrijevu, koja nije toliko štedljiva i učinkovita.

– Upravo su završili i natječaji za uređenje dvaju malonogometnih igrališta s plastičnom travom u predjelu Potoka kod vrtića i u kvartu Črlenka (Trg slobode) na ulazu u Sračinec. Zbog blizine prometnice tu smo predvidjeli postavljanje zaštitnih mreža iza golova te izgradnju košarkaškog igrališta s gumenom antistres podlogom. I s ovim projektima počeli smo na vrijeme te će svaki od njih stajati manje od 400.000 kuna, odnosno dvostruko manje od prvih izračuna. Naime, na tržištu je velika borba za radna mjesta i poslove, te cijene izvođača radova više ne „lete u nebo“ kao prijašnjih godina – zadovoljan je općinski načelnik.

I Svibovec preporođen

U mandatu našeg sugovornika obnovljen je Dom u Svibovcu Podravskom, koji ima i funkciju Turističko-kulturno-informativnog centra, a onaj stari, pokraj Područne škole Svibovec, uređuje se i obnavlja tako da u njemu mogu imati probe folkloraši KUD-a „Benedikt“.

– U njegovu potpunu obnovu još uvijek ne idemo jer nije definirana konačna namjena objekta. Naime, u njega možemo preseliti Područnu školu ili pak u njemu urediti sportsku dvoranu. Tamošnjem nogometnom klubu u sportskom centru zamijenit ćemo dotrajalu ogradu i urediti svlačionice. Dobit će mještani i prostor za fitness u noćnim satima, a većina svih nabrojenih projekata bit će gotova do sredine lipnja ove godine – zaključio je Božidar Novoselec.

U krizi poduzetnicima ukinuli komunalnu naknadu

Općina Sračinec potrudila se da nijedna udruga ni u jeku koronakrize ne bude uskraćena za financiranje aktivnosti. Sve su dobile dogovoren iznos novaca iz proračuna, a rezerviran je i onaj za organizaciju Srakarskog fašnika, te će se manifestacija provesti ako takvo okupljanje dozvoli epidemiološka situacija.

– Nastavljamo i sa subvencioniranjem gospodarstva te smo lani bili možda jedina općina koja je ukinula komunalnu naknadu za pravne i fizičke osobe. Također, s po 2000 kuna pomogli smo poduzetnicima u plaćanju najamnina poslovnih prostora, dok su neki dobili subvenciju zbog pada prometa u koronakrizi. Razmišljamo i o ukidanju prireza, no i taj, za nas skroman proračunski novac, utječe na osiguravanje kvalitetnog života na području Općine Sračinec. Naši poljoprivrednici već znaju da ćemo ih subvencionirati s 200.000 kuna, a ekvivalentnim iznosom pomogli smo funkcioniranje vrtića u razdoblju trajanja koronakrize – veli poduzetni čelnik Općine Sračinec, koja je lani samo za subvencioniranje zbog COVID-a potrošila oko milijun i pol kuna.

Novu odluku o visini pomoći za siječanj i veljaču 2021. godine donijet će ovih dana.

Život i društvo

Učenička zadruga „Sunce“ Gospodarske škole pobjednik 27. smotre učeničkih zadruga Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Između 26 osnovnih i srednjih škola s područja Varaždinske županije, čije učeničke zadruge su se 3. svibnja predstavile na XXVII. smotri učeničkih zadruga Varaždinske županije održanoj u Gospodarskoj školi Varaždin prvo mjesto odnijela je učenička zadruga škole domaćina „Sunce“.

Drugo mjesto pripalo je Učeničkoj zadruzi „Jabuka“ OŠ Martijanec, dok su treće mjesto osvojili članovi Učeničkoj zadruzi „Jurek“ iz Osnovne škole Sveti Đurđ.

Ujedno održan je i 9. sajam vježbeničkih tvrtki na kojom je sudjelovalo 28 vježbeničkih tvrtki, a s obzirom na goste iz Bosne i Hercegovine, sajam je ove godine poprimio i međunarodni karakter. U kategoriji „Predstavljanje i vizualni identitet tvrtke“ prvo mjesto pripalo je vježbeničkoj tvrtki Citronis d.o.o. iz Gospodarske škole Varaždin, dok je u kategoriji „Prodajni razgovor“ najbolja bila vježbenička tvrtka Campagnula Design d.o.o. iz Srednje škole Antuna Branka Šimića iz Gruda.

Otvorenju Smotre prisustvovali su zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr.sc. Miroslav Huđek, ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije Daniela Perić i ravnateljica Gospodarske škole Varaždin mr. sc. Jasminka Kelemen.

Zamjenica Zagorec tom je prigodom naglasila kako je Varaždinska županija nadaleko poznata po svojoj posvećenosti obrazovanju te podupire rad svojih učenika.

– Tome u prilog ide i ova smotra, ali i sajam vježbeničkih tvrtki. Učeničke zadruge su iznimno važne, one su promotori svoje lokalne zajednice, čuvari identiteta i tradicije. Učenici kroz rad u učeničkim zadrugama razvijaju poduzetnički duh, njihova ideja prerasta u finalni proizvod, radom u zadrugama uče odgovornosti, razvijaju svoju kreativnost i marljivost te ima na tome od srca zahvaljujem – ustvrdila je zamjenica župana čestitavši Gospodarskoj školi ujedno i njen dan.

Čast što su domaćini 27. županijske smotre učeničkih zadruga osnovnih i srednjih škola i 9. sajma vježbeničkih tvrtki, koja ove godine ima i međunarodni karakter izrazila je i ravnateljica Gospodarske škole mr. sc. Jasminka Kelemen.

– Imamo više izlagača nego lani, ali to nas jako veseli jer je to pokazatelj da se poduzetnički duh rađa, njeguje i raste. Ovakve manifestacije su izrazito važne jer učenici već od malih nogu vježbaju, uče, stječe navike kako započeti posao, a kroz to doznaju koliko je rada i truda potrebno da bi se nešto postiglo. Izuzetno je važno nastaviti i u srednjoj školi s ozbiljnijim znanjima iz poduzetništva kako bi se jednog dana mogli baviti poduzetništvom – istaknula je ravnateljica Kelemen.

Među brojnim izlagačima smotri sudjelovala je je i Učenička zadruga “Jurek” OŠ Sveti Đurđ, koja ove godine slavi 30. godina neprekidnog rada. Mentorica zadruge Elena Kovačić, ujedno je i voditeljica sekcije Kreativne krpice.

– Sekciju sam pokrenula prije nekoliko godina jer sam pronašla učenike koji vole šivati. I ove smo godine u krpicama i kreativni, ali smo se posvetili recikliranju i održivom razvoju. Naš štand je sav od recikliranih proizvoda – otkrila je Kovačić istaknuvši kako je interes u njihovoj školi za uključivanje u rad učeničkih zadruga iznimno velik, pa je tako od 257 učenika te škole, čak 180 zadrugara.

Nastavite čitati

Život i društvo

Već 19. godinu varaždinska Gradska tržnica potvrđuje status certificirane seljačke tržnice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na varaždinskome placu je u subotu, 4. svibnja, upriličena svečana podjela certifikata “Proizvodi hrvatskog seljaka” u sklopu projekta Udruge hrvatskih tržnica pod nazivom Certificirana seljačka tržnica.

Projekt je proveden u suradnji s Udrugom hrvatskih tržnica i Varaždinskom županijom.

Gradska tržnica Varaždin na samom je vrhu u Hrvatskoj prema broju certificiranih proizvođača. Ove je godine certificirano 56 domaćih proizvođača. Njih dvadesetak certifikate je primilo iz ruku zamjenika gradonačelnika Miroslava Markovića, predsjednika Gradskog vijeća Lovre Lukavečkog, tajnika Udruge hrvatskih tržnica Miljenka Ernoića, te direktorice Gradske tržnice Željke Vincek Strugar.

Certificirani su: Antolić Vjekoslava, Bek Denis, Bekrić Emsad, Bocko Vladimir, Bogadi Ivan,
Borovec Krešimir, Božić Zdravko, Brezovec Mileva, Brgles Ivanka, Cafuk Marija,
Cafuk Vid, Hižak Vesna, Hleb Drago, Ma-roko, Horvat Ivan, Horvat Marko, Horvat Štefa, Hudika Božidar, Ivanček Višnja, Kereša Marin, Koren Božidar, Košić Draženka, Košić Mario, Košić Vjekoslav, Kotiščak Danijel, Kranjčec Vera,kranjec Nevenka, Leskovar Marko, Lončar Zrinka, Ljubek Eduard,makaj Domagoj, Malić Branko, Mašić Ljiljana, Medved Ivica, Međimurec Draženka, Meljnjak Dario, Namjesnik Mladen, Novak Josip, Pavlović Sanja, Plantić Đurđica, Pocedulić Marija, Posavec Marjana, Premec Anka, Rog Božidar, Šegović Nada, Šimak Branko, Šipek Darko, Šipek Marija, Škreb Stjepan, Tkalec Nikola, Tomašić Marija, Vručina Đurđica, Vuković Nikola, Zagorec Franjo, Zagorec Katica i Zagorec Mario.

Zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković čestitao je poljoprivrednicima, kao i svima koji rade na ovom projektu te, uz ostalo, rekao: “Drago mi je da će gotovo 60 OPG-ova danas dobiti certifikat koji su kao pečat kvalitete domaćim proizvodima na Varaždinskom placu. Mladi ljudi koji se bave poljoprivredom sigurno znaju kako je teško zaraditi svaki cent na polju na kojem rade.”

Marković se osvrnuo i na cijene na tržnici te istaknuo: “Domaća se proizvodnja suočava s izazovima visokih troškova proizvodnje koji nerijetko rezultiraju višim cijenama proizvoda na tržnici u usporedbi s onima koji dolaze iz masovne proizvodnje, često uvoznog porijekla. S obzirom na povećanje cijena u svim sektorima, Grad Varaždin izravnim prodavačima domaćih poljoprivrednih proizvoda s područja grada, koji prodaju na Gradskoj tržnici, svake godine subvencionira mjesečne troškove zakupa prodajnog mjesta. Postoji i niz drugih mjera kroz koje Grad Varaždin potiče ruralni razvoj na području grada, poput subvencija na nove plastenike i staklenike te subvencija za nabavku nove opreme za preradu i pakiranje proizvoda tako da u konačnici OPG-ovi postaju sve konkurentniji cijenom u odnosu na slične proizvode upitnog porijekla i kvalitete.”
Ujedno je obećao kako će se na svojoj budućoj poziciji saborskog zastupnika dodatno zalagati za poboljšanje položaja hrvatskih poljoprivrednika.

Direktorica Gradske tržnice Željka Vincek Strugar istaknula je da Varaždinski plac već 19 godina provodi projekt udruge Hrvatskih tržnica te s ponosom nosi status certificirane seljačke tržnice.

– Cilj projekta je zaštita malih proizvođača te poticanje potrošača na kupnju domaćih proizvoda izravno od proizvođača. Svježi i domaći proizvodi srž su naše ponude, a broj certificiranih prodavača dokaz je predanosti naših OPG-ova kvaliteti i izvrsnosti. Ponosni smo što smo prepoznati kao jedna od vodećih tržnica u Hrvatskoj po broju certificiranih prodavača što potvrđuje našu posvećenost održavanju visokih standarda. Kupujući na varaždinskoj tržnici, građani ne samo da uživaju u vrhunskoj kvaliteti već aktivno doprinose razvoju malih obiteljskih gospodarstava i jačanju lokalne poljoprivrede – jasna je bila Vincek Strugar.

Događaju je prisustvovao i tajnik Udruge hrvatskih tržnica Miljenko Ernoić koji je čestitao svim poljoprivrednicima, kao i djelatnicima koji rade na provođenju projekta od samog početka 2006. godine te istaknuo kako je varaždinska Gradska tržnica među vodećima u Hrvatskoj po broju certificiranih proizvođača i kontinuitetu provođenja ovog projekta.

Iz varaždinske Gradske tržnice najavljuju idući veliki događaj, Varaždinski sejem, na kojem će se predstaviti četrdesetak OPG-ova s domaćim proizvodima. Proslava je najavljena za subotu, 18. svibnja, uz tamburaški sastav Sedef i KUD Željezničar te zanimljive i atraktivne sadržaje za djecu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje