Povežite se s nama

U fokusu

I ovo je moguće: radnici direktoru dali otkaz, a njihov Itas potom procvjetao

Objavljeno:

- dana

NOVI PUT

I dok iz sindikata upozoravaju da primaju sve više pritužbi na pojedine poslodavce iz Varaždinske županije koji izmišljaju razloge i radnicima zaposlenima na neodređeno uručuju izvanredne otkaze, u tvrtki Itas-Prvomajska u Ivancu to se ne može dogoditi

Spas nakon kalvarije

Kada im je postalo jasno da je tvrtka pred krahom, radnici su otkaz uručili direktoru. Zaposlili su novog direktora, koji je procijenio da je nužno smanjiti plaće kako bi opstali. Radnici su se okupili i sami donijeli odluku da će se žrtvovati zbog tvrtke. Na minimalcu su bili četiri mjeseca. Bilo je to prije dvije godine. Od tada do danas je ova tvrtka koja proizvodi alatne strojeve “procvjetala”: zapošljava 240 radnika, od čega ih je 60 zaposleno u posljednjih godinu dana, a čak 95 posto proizvoda izvoze i to u Zapadnu Europu, Sjevernu i Južnu Ameriku.

Biste li dopustili da u vašoj kući red radi susjed? To je bit radničkog dioničarstva. Ako direktor nije u skladu s onim što nas 240 radnika vidi, onda ćemo nešto poduzeti.”

Dragutin Varga,
član Upravnog odbora Itas-Prvomajska

Ovo nije utopija, nego stvarnost. Tvrtka Itas-Prvomajska iz Ivanca je u stopostotnom vlasništvu radnika i primjer su uspješnog radničkog dioničarstva ne samo u Hrvatskoj, nego i u cijeloj regiji. No put do toga nije bio lak. Prije nego što su uopće došli u poziciju da oni odlučuju o tome tko će voditi tvrtku, prošli su kalvariju. Prije devet godina u Itasu je bio otvoren stečaj, radnici su punih osam mjeseci bili bez plaće i malo je nedostajalo da se u tvornici zauvijek ugasi proizvodnja.
– Kuda god idem, svima govorim: tvornica se brani iznutra. Nema napuštanja tvornice, pa makar bili bez vode, struje, grijanja i hrane! Da nismo čuvali svoju tvrtku i istjerali stečajnog upravitelja, danas ne bismo radili – rekao je Dragutin Varga, nekada sindikalni povjerenik tvrtke, a danas član Upravnog odbora Itas-Prvomajske prošli utorak u Županijskoj palači u Varaždinu.

Govorio je na tribini “Mogućnosti suradnje između civilnog društva i sindikata – novi obrasci solidarnosti”, koju je uoči Međunarodnog praznika rada 1. svibnja organizirala Koordinacija za ljudska prava Varaždinske županije.
Varga ima jednostavnu definiciju radničkog dioničarstva. – Biste li dopustili da u vašoj kući red radi susjed? To je bit radničkog dioničarstva. Ako direktor nije u skladu s onim što nas 240 radnika vidi, onda ćemo nešto poduzeti. Ako zaškripi, tada zajedno donosimo odluku da će plaće ići dolje svima, od radnika do direktora. Nema sudskih tužbi. Sami si pišemo prava i zakone – rekao je.
Itas-Prvomajska nema nadzorni, nego upravni odbor koji ima više ovlasti i sudjeluje u odlučivanju i kreiranju poslovne politike. Upravni odbor bira direktora, i to uz suglasnost pogonske komisije. Upravo je to tijelo specifično za Itas. Članovi pogonske komisije mogu biti svi radnici, a u njezinom radu sudjeluju sindikat, članovi radničkog vijeća, poslovođe, direktori i rukovodioci.

Desetke milijuna kuna potraživanja otpisuje država u predstečajnim nagodbama. Zašto ih ne bi pretvorila u udjele i ponudila radnicima po povoljnijim uvjetima?”

Siniša Miličić,
Regionalni industrijski sindikat

Predsjednik Regionalnog industrijskog sindikata Siniša Miličić je na prošlotjednoj tribini istaknuo da Vlada priprema izmjene Zakona o radničkom dioničarstvu. – Smatram da je to dobar model koji bi omogućio radnicima da postanu suvlasnici svojeg radnog mjesta. Izmjene zakona svakako treba pozdraviti. Država danas u predstečajnim nagodbama otpisuje desetke milijuna kuna svojih potraživanja. Zašto se ta potraživanja ne bi pretvorila u udjele koji bi se ponudili radnicima po povoljnijim uvjetima? To je država, primjerice, mogla učiniti i slučaju varaždinskog Mundusa u kojem su bili većinski vjerovnik. No ta tvrtka, koja je preživjela ekonomsku krizu 1920. i dva svjetska rata, nije uspjela preživjeti i hrvatsku privatizaciju. Da se s radničkim dioničarstvom krenulo ranije, uvjeren sam da bi opstala većina tvrtki koja je propala – navodi Miličić.

Sreća u nesreći

Ističe da je ivanečki Itas uspio jer su radnici imali sreću u nesreći. – Kada je u tvrtki otvoren stečaj, oni su bili većinski vjerovnici. Na ime svojih potraživanja su dobili vlasničke udjele u tvrtki – pojašnjava.
No što je s radnicima koji nemaju tolika potraživanja, kako bi oni kupili dionice? Miličić rješenje vidi u „banci s dušom“. – U Zagrebu je osnovana Zadruga etičnog bankarstva, među čijih su stotinjak osnivača RIS, Itas-Prvomajska, kao i ja osobno. Ta će Zaklada osnovati Ebanku, etičnu banku čiji cilj nije ostvariti profit, nego pokrivati poslovanje – rekao je Miličić.
Najavio je da će projekt etične banke, u čije se osnivanje mogu uključiti svi zainteresirani građani, ovaj mjesec biti predstavljen i u Varaždinu.

OTKRIVAMO Najveći problemi radnika u V. županiji

Radnice su na minimalcu, a svaki dan rade sat-dva duže!

Neisplata plaće, prekovremeni rad koji se ne plaća, rad na terenu nekoliko tjedana bez prekida, uključujući subote i nedjelje, bez terenskog i toplog obroka, za minimalac, ali i izvanredni otkazi iz upitnih razloga – problemi su s kojima se susreću radnici iz Varaždinske županije. Na to upozorava Nevenka Poljak, povjerenica u teritorijalnom uredu SSSH Varaždinske županije, kojoj se javlja sve veći broj radnika kojima su poslodavci dali izvanredne otkaze. – Poslodavci traže nekakvu grešku ili pak kao razlog za izvanredni otkaz navode neispunjavanje norme. Okomili su se na radnike zaposlene na neodređeno vrijeme, kojih se pojedini poslodavci rješavaju i na njihova mjesta zapošljavaju nove, mlade ljude koji su u strahu – upozorava.

Veliki problem je neisplata prekovremenih sati. – Prekovremeni rad postao je rad na crno. Radnice primaju minimalnu plaću, a svaki dan na poslu ostaju sat-dva duže, što je očiti pokazatelj da bi poslodavac trebao nove radnike – navodi Nevenka Poljak. Siniša Miličić iz Regionalnog industrijskog sindikata kaže da poslodavci na “pametan” način izbjegavaju plaćati prekovremene. – Radnicama se nerealno podigne norma zbog čega moraju ostati po sat-dva duže na poslu. Tjedno rade koja četiri sata duže, ali ni onda ne ispune normu, pa rade i subotama. Budući da je norma nerealna, radnice je ne uspiju ostvariti, pa im se prekovremeni sati uopće ne isplaćuju.

To je čista zloupotreba – ustvrdio je Miličić. Ističe da nove tvrtke koje proizvode gaće i čarape ostvaruju 30 do 40 milijuna kuna dobiti, od čega direktori dijele po 12-13 milijuna kuna. – To je zastrašujuće. Očito je da se na takvim poslovima može jako dobro zaraditi, ali tako što se prekomjerno izrabljuje radnike, mahom sve žene – navodi Miličić.
To je jedan od razloga zbog kojih je protiv dolaska stranih investitora. – Ako strani vlasnici na gaćama i čarapama mogu ostvariti višemilijunsku dobit, ne znam zašto mi sami ne bismo to uspjeli – zaključio je.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

U fokusu

Nova odluka o parkiralištima u Varaždinu, evo koje su novosti i kako sudjelovati u javnoj raspravi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U razdoblju od 30. travnja do 30. svibnja 2024. godine provodi se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina.

-Ovim izmjenama i dopunama Odluke detaljnije se definiraju odredbe koje se odnose na uslugu parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama, s obzirom na uvođenje novih informacijskih tehnologija, ali i definiranje naplate i kontrole naplate parkiranja, definiranje postupka izdavanja povlaštenih parkiranih karata za stanare i drugih poslova s tim u vezi te obavljanje nadzora nepropisno parkiranih vozila na parkiralištima. Na Nacrt prijedloga Odluke zatražena je prethodna suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama – ističu u Gradu Varaždinu.

Izrađen je novi prometni elaborat, a osim revizije postojećih javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata za korištenje parkirališnih mjesta na području Grada Varaždina, dodatno se uvodi naplata parkiranja na dijelovima grada, takozvanim parkirališnim blokovima, u kojima će vrijediti posebni povlašteni uvjeti za stanare. Naplata bi se trebala uvoditi etapno.

Temeljem provedene revizije javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata parkiranja na području Grada Varaždina u zonama 0., 1., 2. i 3., obavljeno je usklađenje te je utvrđeno da je obilježeno ukupno 996 parkirnih mjesta za predviđenih za naplatu parkiranja, a osim njih, obilježeno je 71 parkirno mjesto za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te 6 parkirnih mjesta za taxi vozila i 6 mjesta za punjenje električnih vozila. Također je predviđeno obilježavanje 5 parkirnih mjesta za motocikle.

-U Gradu Varaždinu uvode se 3 nova parkirališna bloka na kojima će se obavljati naplata parkiranja: blok A, blok B te blok C. Blokovi A i B uvrstit će su u drugu zonu naplate dok će se blok C uvrstiti u treću zonu naplate parkiranja u Gradu Varaždinu. U navedenim će blokovima pod naplatom biti ukupno 728 parkirnih mjesta, dok će za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti biti rezervirano ukupno 39 parkirnih mjesta. U svakom od navedenih blokova broj parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti zauzima 5% od ukupnog broja parkirnih mjesta, kao i u ukupnom broju parkinga pod naplatom – navedeno je u spomenutom elaboratu.

Uvode se tako parkirališni blok A, koji će obuhvaćati prostor istočnije od Ulice Stanka Vraza ( iza višestambenih zgrada kućni broj 6, 8 i 10) – prilaz preko Ulice Vatroslava Lisinskog, blok B koji će obuhvaćati postojeće parkiralište smješteno istočnije od Zagrebačke ulice, a južno od Ulice Franca Prešerna, te blok C, koji obuhvaća parkirna mjesta u Trakošćanskoj ulici te dio u Ulici braće Radić.

Cilj provođenja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću jest upoznavanje javnosti s nacrtom dokumenata, a radi dobivanja mišljenja, primjedbi i prijedloga i eventualno prihvaćanja zakonitih i stručno utemeljenih prijedloga, primjedbi i mišljenja.

Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i sami nacrti dokumenata, nalaze se na web stranici Grada Varaždina https://varazdin.hr/savjetovanja-s-javnoscu-2024-godini/ pod rednim brojem 37.

Svoje doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca, zaključno do 30. svibnja 2024. godine na adresu Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, 42000 Varaždin, s naznakom: „Mišljenja, primjedbe i prijedlozi na Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina“ ili na e-mail adresu: [email protected].

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje