Povežite se s nama

U fokusu

Na glavnom vodocrpilištu u županiji bilježi se i rast koncentracije nitrata!

Objavljeno:

- dana

ISTRAŽUJEMO

“Kako bi se osigurao stalan nadzor svih pokazatelja kvalitete vode za piće, na svim se zdencima – sirovoj vodi, kvartalno provodi analiza “C” u ovlaštenom laboratoriju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Odjelu za kontrolu voda.

Uzorci se ispituju na 123 svojstva uključujući trihalometane, teške metale, pesticide i druge pokazatelje. Svi navedeni uzorci su bili zdravstveno ispravni prema Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće te je tako i od strane neovisnog laboratorija potvrđena odlična kvaliteta vode koja se crpi za potrebe vodoopskrbe.”

Što se prešućuje?

Ovo je navedeno na internetskim stranicama Varkoma, distributera vode koji se hvali odličnom kvalitetom sirove vode na crpilištima. No prešutjeli su da je na vodocrpilištu Bartolovec lani izmjerena povišena koncentracija tetrakloretena, organskog otpala koje je kancerogeno. Riječ je o glavnom vodocrpilištu u Regionalnom vodovodu Varaždin: s njega se crpi čak 70 posto vode za cijeli Regionalni vodovod Varaždin na koji je priključena 151 tisuća stanovnika.
Na stranici su priložena i izvješća o rezultatima analiza Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Iako je HZJZ u svojem Hrvatskom zdravstveno-statističkom ljetopisu za 2013. objavio da je na vodocrpilištu Bartolovec utvrđena povišena koncentracija tetrakloretena, izvješća iz kojeg bi se to vidjelo prošli tjedan – nije bilo! Za 2013. godinu Varkom je objavio 13 izvješća HZJZ-a, a u svima je zaključak isti: da je sirova voda zdravstveno ispravna.
Zašto nisu objavljena izvješća za uzorke vode u kojima su utvrđene povišene koncentracije tetrakloretena?

Taje podatke: na web-stranicama Varkoma objavljena samo izvješća po kojima je voda – zdravstveno ispravna

– Sve relevantne informacije  u vezi zagađenja jednog od zdenaca vodocrpilišta Bartolovec dali smo u očitovanju od 29. svibnja – kratko su odgovorili iz Varkoma.
Napominju da su propisanu proceduru poštovali u svim segmentima i u potpunosti, pa tako i u pogledu obavještavanja svih relevantnih institucija.
Među njima nije bila Varaždinska županija. – Obavijest nismo dobili, niti smo upoznati s opsegom zagađenja – naveli su iz Županije u pisanom odgovoru.
Napomenuli su da se tetrakloretilen (tetrakloreten, perkloretilen) koristi za kemijsko čišćenje, kao otapalo za masti, ulja i voskove, za odmašćivanje metalnih dijelova te kao sredstvo za ekstrakciju i kancerogen je. – Zbog velike upotrebe jedan je od glavnih zagađivača voda pa rad s njim i zbrinjavanje otpadnih količina podliježe posebnim mjerama opreza i zaštite – naveli su.
Da bi se spriječila takva zagađenja, Županijska skupština je u veljači ove godine donijela važan dokument – Odluku o zaštiti izvorišta Varaždin, Bartolovec i Vinokovščak.

Kancerogeno otapalo

U Županiji smo pitali što su eventualno poduzeli te je li obavljena procjena o tome je li onečišćenje jednog zdenca na vodocrpilištu Bartolovec bio pojedinačni akcident ili je to vodocrpilište dugoročno ugroženo.
– Nažalost, pitanje, ovakvo kako je napisano, nije iz naše (županijske) nadležnosti. Jedino ukoliko je u pitanju akcident, dakle onečišćenje nastalo kao posljedica nekog akcidentnog događaja i većih je razmjera s posljedicama na veliki broj stanovnika, onda se taj slučaj trebao prijaviti Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje (telefon 112). Ovako je za sada u nadležnosti vodopravnog inspektora, sanitarne inspekcije i Hrvatskih voda te, naravno, koncesionara Varkoma, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo – istaknuli su.

Županija: Obavijest nismo dobili, niti smo upoznati s opsegom zagađenja

Međutim, dostavili su nam Izvješće o stanju u okolišu Varaždinske županije od 2010. do 2013. godine, o kojem bi županijski vijećnici trebali raspravljati krajem ovoga mjeseca. Za razliku od Varkoma, koji prešućuje povišene koncentracije tetrakloretena, u Izvješću je to jasno navedeno.
Iz Varkoma su nam ranije odgovorili da su povišene koncentracije izmjerene na “jednom zdencu”. U Izvješću o stanju u okolišu drugačiji podaci: navodi se da je tijekom 2013. godine na “pojedinim kontrolnim bušotinama u vodozaštitnom području ovog vodocrpilišta izmjerena povišena koncentracija organskih otapala (tetrakloretena) i to preko maksimalne dopuštene koncentracije od 10 µg/l”.
Međutim, uz zagađenje tetrakloretenom, na vodocrpilištu Bartolovec raste i koncentracija nitrata. – Vidljiv je blagi uzlazni trend prodiranja nitrata s površine i narušavanja kvalitete vode. Osobito je to uočljivo u zdencima B2 i B7 koji zahvaćaju gornji vodonosnik u posljednje dvije godine. Očita je razlika u kakvoći vode iz gornjeg i donjeg vodonosnika te je jasno da je uzrok tome čovjek i njegov negativan utjecaj na okoliš. Zbog toga je potrebno posvetiti osobitu pažnju zaštiti podzemnih voda i okoliša općenito, poštovanjem propisa, izgradnjom sustava odvodnje otpadnih voda, kontroliranom i održivom poljoprivrednom proizvodnjom, uklanjanjem i sprečavanjem divljih odlagališta otpada i djelovanjem na svijest svakog pojedinca – upozoreno je u Izvješću.
Iako smo pokušali doznati što su utvrdili u sanitarnoj i vodopravnoj inspekciji, odgovore do zaključenja broja nismo uspjeli dobiti. Odgovore nismo dobili ni od inspekcije zaštite okoliša, kao ni od inspekcije rada.

Kome sve distribuiraju pitku vodu?

Vodocrpilište Bartolovec je glavno crpilište za Regionalni vodovod Varaždin, kojim upravlja Varkom. Vodom za piće opskrbljuju veći dio Varaždinske županije: distributivno područje prostire se na 26 jedinica lokalne samouprave uključujući i gradove Varaždin, Novi Marof, Ludbreg, Varaždinske Toplice i dio Lepoglave. Iz tog vodovoda vodu za piće koristi oko 151.000 stanovnika županije, odnosno 46.663 potrošača.

“Voda pod strogom kontrolom”

Nakon zagađenja tetrakloretenom, voda na crpilištu Bartolovec je pod učestalom i strogom kontrolom tako da ne postoji mogućnost distribucije zdravstveno neispravne vode, ističe se u Izvješću o stanju okoliša Varaždinske županije 2010.- 2013. Napominju da zagađenje potvrđuje nesavjesno postupanje pojedinih pravnih ili fizičkih osoba s vlastitim industrijskim kemijskim otpadom visokog rizika za zagađenje okoliša i podzemnih voda. – Odmah po detekciji zagađenja Varkom je prijavio  incident nadležnim inspekcijskim službama. Poduzete su brojne aktivnosti i mjere s ciljem pronalaženja uzroka zagađenja, pronosa zagađivala kroz vodonosnik i kontrola na svim bušotinama – navedeno je i zaključeno da počinitelj nije pronađen.

Voda se distribuira nakon dezinfekcije klorom

“Na vodocrpilištu Bartolovec ukupno je 8 zdenaca, od kojih 4 zahvaća vodu iz gornjeg vodonosnika do dubine 45 m, a 4 zdenca crpe vodu iz donjeg dubljeg vodonosnika i duboki su od 90 do 105 metara”, navedeno je u Izvješću o stanju okoliša Varaždinske županije. Osim dezinfekcije klorom, podzemna voda s tog crpilišta ne podvrgava se nikakvim postupcima pročišćavanja prije puštanja u javnu vodoopskrbu. Je li prije otkrivanja povišenih koncentracija tetrakloretena voda distribuirana korisnicima i kako dugo? To nije poznato, kao ni to koji zdenac je zagađen.

Izvor:
Foto:

U fokusu

SDP-ovci Plenkoviću: Osam godina ste na vlasti, a sad pričate o većim mirovinama i stanovima za mlade…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako pomoći mladim i osigurati im krov nad glavom? Varaždinska gradska vlast predvođena Nevenom Bosiljem i Miroslavom Markovićem od početka mandata brine o rješavanju upravo tog pitanja.

Tako su nastavili s poticanom stanogradnjom, odnosno POS stanovima, ali i pokrenuli projekt jeftinijeg najma stanova, kao i projekt jeftinijeg građevinskog zemljišta za mlade obitelji.

Isto tako, u SDP-u se zalažu i za dostojan život umirovljenika s naglaskom na veće mirovine.

Veće mirovine, dostojan život za umirovljenike i priuštivo stanovanje za mlade obitelji su teme koje moraju biti među prioritetima i ove nove Vlade, istaknuli su danas u Saboru SDP-ovi saborski zastupnici Miroslav Marković i Barbara Antolić Vupora.

– Danas ste u najavi programa govorili da će vam prioritet biti priuštivo stanovanje. Znamo da mladi odlaze zbog korupcije, ali i zbog nedostupnosti priuštivog stanovanja za mlade obitelji. Ovo je vaš treći mandat i mislim da bi sad trebalo požuriti s tim planom. S obzirom na eksploziju cijena najma i znamo da sad cijene najma više nisu 50 posto prosječne plaće, nego 70 posto i više. Također, cijene novogradnje su eksplodirale. Sada u Varaždinu više ne možete dobiti novogradnju ispod 2300 ili 2500 eura po kvadratu. Za POS stanove u Varaždinu dobili smo 800 molbi… Stoga apeliramo da krenete u akciju za priuštivo stanovanje što prije – poručio je Marković premijeru Plankoviću danas u Saboru.

Barbara Antolić Vupora je pak istaknula kako Plenkovićeva Vlada u osam godina nije uspjela umirovljenicima osigurati dostojan život.

– U proteklih osam godina vaša Vlada nije uspjela osigurati primjerene mirovine, jer da je, danas ne bi 35 posto umirovljenika bilo u riziku od siromaštva – rekla je Barbara Antolić Vupora i pritom spomenula da je dobro da je u programu Vlade predviđeno usklađenje mirovina i trajni dodaci na mirovine, što je uostalom predlagao i SDP. 

Međutim, što je sa sustavnom zaštitom potrošača?

– Zaštita potrošača nije u ovom programu Vlade, a znamo da su umirovljenici najosjetljivija skupina potrošača. Dakle, što je sa zaštitom potrošača – upitala je Barbara Antolić Vupora.

U varaždinskom SDP-u ističu da neće odustati od svojih programa, posebice onih koji su namijenjeni mladima, kao i onima koji imaju za cilj zaštititi najranjiviju skupinu, a to su umirovljenici.

Nastavite čitati

U fokusu

Na sjeveru zemlje policija oduzela više od 100 vozila, a među njima i Porsche Cayenne vrijedan oko 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: PU međimurska

Izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama 2019. policiji je omogućeno da privremeno ili trajno oduzme vozilo ljudima koji grubo krše prometne propise.

Prema podacima MUP-a u Hrvatskoj je od tada privremeno zaplijenjeno više od 1100 vozila, a čak 215 ih je trajno oduzeto višestrukim počiniteljima teških prometnih prekršaja.

Privremeno oduzeta vozila čuvaju se u prostorima policijskih uprava diljem zemlje. Troškove čuvanja snosi počinitelj. Trajnim oduzimanjem ona postaju vlasništvo države. Takvo vozilo može biti prodano, može biti dodijeljeno određenom tijelu državne uprave ili to vozilo može biti uništeno, saznaje se od MUP-a. Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Cilj te mjere je da se recidiviste odvrati od ponovnog počinjenja najtežih prometnih prekršaja. I struka smatra da to daje rezultate.

Provjerili smo kakva je situacija s oduzetim vozilima na području Policijske uprave varaždinske i Policijske uprave međimurske.

Na području Policijske uprave međimurske u razdoblju od 2019. do 2023. godine, sukladno spomenutoj odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama, ukupno je oduzeto 38 vozila, dok je u 2023. godini oduzeto 12 vozila. Tijekom 2023. godine, od ukupno oduzetih 12 vozila, a radilo se o 11 osobnih automobila i jednom motociklu, trajno je oduzeto jedno vozilo, za četiri vozila još uvijek se čeka odluka suda. Sedam je vozila vraćeno vlasnicima. Za privremeno oduzeta vozila, a koja su nakon provedenog postupka vraćena vlasnicima, postupak je najmanje trajao dva mjeseca, a najduže 12 mjeseci.

Tijekom 2023. godine vozila su se oduzimala zbog upravljanja vozilom prije stjecanja prava na samostalno upravljanje (četiri slučaja), upravljanje nakon ukidanja vozačke dozvole (četiri slučaja) i vožnje pod zabranom (tri slučaja).

– Ne postoji neka maraka vozila koja bi se izdvajala po brojnosti oduzimanja, dok je najvrjednije privremeno oduzeto motorno vozilo Porsche Cayenne, proizveden 2021. godine, vrijedan oko 100.000 eura. Spomenuti Porsche privremeno je oduzet u ožujku 2022. godine u Čakovcu od 28-godišnjeg vozača, koji je njime upravljao u vrijeme dok mu je zbog prikupljenih 12 negativnih prekršajnih bodova u razdoblju od dvije godine, rješenjem nadležne policijske uprave ukinuta i oduzeta vozačka dozvola. Vozač je uhićen, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, uz optužni prijedlog zbog počinjenja prekršaja iz Zakona sigurnosti prometa na cestama, doveden je dežurnom sucu Općinskog suda u Čakovcu, Prekršajni odjel. Nakon saslušanja sudac je 28-godišnjem vozaču odredio zadržavanje te je predan u varaždinski zatvor. Porsche Cayenne je nakon provedenog postupka vraćen vlasniku, konkretno jednoj od registriranih leasing kuća u Republici Hrvatskoj – pojasnili su za Regionalni tjednik iz PU međimurske.

Varaždinska županija

Od 2019. godine na području Policijske uprave varaždinske ukupno su 64 vozila oduzeta privremeno, a četiri trajno. Tijekom 2023. godine oduzeto je 36 vozila/osobnih vozila, od čega je sud u jednom slučaju donio odluku o trajnom oduzimanju vozila. U slučajevima privremenog oduzimanja vozila kao sredstva počinjenja prekršaja, sud je dužan donijeti odluku u roku od 15 dana.

Na području Policijske uprave varaždinske vozila su najčešće privremeno oduzeta od vozača koji su već najmanje dva puta pravomoćno kažnjeni za sljedeće prekršaje: upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola, upravljanje prije stjecanja prava te upravljanje u vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom.

Osam najtežih prekršaja

Policija može vozilo privremeno oduzeti vozaču (povratniku u počinjenju prometnih prekršaja) koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen u trogodišnjem razdoblju za počinjenje prekršaja opisanih u članku 229. stavku 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Radi se o osam najtežih prekršaja za koje je detektirano da uzrokuju najveća i najteža stradavanja u cestovnom prometu, a to su:

  1. prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u naseljenom mjestu za više od 50 km/h,
  2. vožnja u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila,
  3. namjerni prolazak kroz crveno svjetlo, odnosno prolazak kroz crveno svjetlo bez smanjenja brzine, povećanjem brzine ili prolazak kroz dva ili više crvenih svjetala,
  4. odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere da li u organizmu ima alkohola ili droga,
  5. vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 g/kg i vožnja pod utjecajem droga,
  6. upravljanje vozilom prije stjecanja prava,
  7. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova,
  8. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta, dok je vozač isključen iz prometa ili mu je izrečena mjera privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili zaštitna mjera.
    Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje