Povežite se s nama

U fokusu

Uskoro sređeni katastar

Objavljeno:

- dana

OTVORENO Marin Bosilj

– Općina Sveti Ilija mora postati mjesto ugodno za život. Uz prednosti koje već imamo – blizinu Varaždina kao županijskog središta i poduzetničkih zona Jalžabet i Kneginec, naši strateški ciljevi su poboljšati kvalitetu života stanovništva kroz unapređenje infrastrukture, obrazovni sustav i razvoj poduzetništva. To su smjernice razvoja Općine koje su i definirane u Programu ukupnog razvoja (PUR) koji je donesen prošle godine – rekao je Marin Bosilj, načelnik Općine Sveti Ilija, koja brojnim kulturnim i sportskim programima tijekom cijelog srpnja obilježava Dan općine.

Proslava je započela još u nedjelju 13. srpnja memorijalnim nogometnim turnirom “Kitner – Sabolčki”, a nastavila se ove subote Međuopćinskim natjecanjem vatrogasaca i svečanom sjednicom Općinskog vijeća. U nedjelju je u župnoj crkvi u povodu blagdana Svetog Ilije održana sveta misa, nakon čega je održan 21. Memorijalni nogometni turnir Dražena Obrstara – Caca, a sve završava u nedjelju 27. srpnja svetom misom u župnoj crkvi Svih Svetih u Beletincu u povodu Aninog i 9. revijalnom smotrom folklora KUD-ova.
Proslava Dana općine bila je ujedno i prigoda za razgovor s načelnikom Marinom Bosiljem o najznačajnijim projektima koji se trenutno provode na području općine u kojoj, prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011., živi 3.494 stanovnika.
Koji su najznačajniji projekti koji se trenutno provode na području Općine?
Od većih projekata izdvojio bih provedbu katastarske izmjere s ciljem sređivanja zemljišnih knjiga i katastra na području Općine Sveti Ilija. Riječ je o projektu vrijednom više od pet milijuna kuna, koji je započeo u listopadu prošle godine i koji bi trebao donijeti puno benefita mještanima, ali i Općini jer će sve čestice biti uređene katastarski i gruntovno. Naime, zadnje uređenje katastra bilo je 1861. i to su podaci kojima se trenutno služimo, a koji su u 95 posto slučajeva netočni. Projekt je važan i zato jer će našoj općini u budućnosti olakšati pristup EU fondovima jer znamo da su prvi koraci za to upravo riješeni imovinsko-pravni odnosi.
Osim što će ovaj projekt donijeti mnogo dobrobiti za mještane i Općinu, mještani Beletinca jedva čekaju dovršetak još jednog značajnog projekta, uređenje starog dijela škole i gradnju nove dvorane. U kojoj su fazi radovi?
Rekonstrukcija starog dijela školske zgrade i gradnja nove školsko-sportske dvorane u školi u Beletincu je u završnoj fazi. Zbog problema s izvođačima, radovi su se malo oduljili, no sada nema razloga da radovi ne budu gotovi od početka nove školske godine. Riječ je o investiciji od preko šest milijuna kuna i koje financira Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, Varaždinska županija i Općina Sveti Ilija.
Dokaz da Općina vodi brigu o obrazovanju svojih najmanjih žitelja je i projekt gradnje nove škole u Svetom Iliji. Kada bi mogla početi izgradnja nove škole?
Očekujemo da bi radovi mogli započeti početkom iduće godine. Naime, nova škola sa školsko-sportskom dvoranom gradit će se po modelu JPP-a.

Rekonstrukcija starog dijela škole i gradnja dvorane u Beletincu bit će gotova do jeseni

Odluka je već donesena i sada samo čekamo raspisivanje natječaja za gradnju škole i odabir privatnog parnera što se nadamo da će biti gotovo do kraja ove godine.
Osim ulaganja u obrazovni sustav, Općina mještanima sufinancira i obnovu fasada i prozora za obiteljske kuće?
Općina se u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uključila u projekt energetske učinkovitosti obiteljskih kuća, kroz koji sufinancira obnovu fasade i prozora. Trenutno smo u provedbi drugog kruga natječaja za kojim će se sufinancirati 30 fasada i 30 prozora. Kroz ovaj projekt bit će sveukupno dodijeljeno 1,7 milijuna kuna. Uz to, na području Općine radili smo energetski pregled javne rasvjete za što smo dio novaca također dobili od Fonda. Na temelju tog pregleda javili smo se na dva natječaja od Ministarstva gospodarstva i Ministarstva regionalnog razvoja od kojih smo dobili sredstva za modernizaciju javne rasvjete, odnosno zamjenu živinih žarulja natrijevim, što bi trebalo biti gotovo do kraja godine.

U planu i novi vrtić

Ulaže se i u ceste i vodovod na području Općine Sveti Ilija, čime će se podići kvaliteta života mještana ovoga kraja.
Završila je javna nabava i trenutno smo pred potpisivanjem ugovora s izvođačem radova za modernizaciju nerazvrstanih cesta iz europskih fondova gdje imamo dodijeljenih 776.000 kuna. Radi se o dvije dionice ukupne dužine od oko 1300 metara, a radovi bi trebali započeti u roku od mjesec dana. U proteklih godinu dana uloženo je više od milijun kuna u vodovodnu mrežu.
Koji su daljnji planovi razvoja i projekti čiju realizaciju očekujete narednih godina?
U postupku smo legalizacije općinskih objekata. Od 10, pet smo potpuno legalizirali, a pet je još uvijek u postupku legalizacije. U daljnjim planovima je i gradnja novog vrtića. Dobra je vijest da nam je gradnja vrtića ušla na indikativnu listu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Za ovaj projekt imamo već pripremljenu svu dokumentaciju. Preostaje nam samo da pričekamo natječaj, za koji se nadamo da će biti raspisan iduće godine. Svakako bih volio istaknuti i projekt izgradnje reciklažnog dvorišta koje bi bilo u području poduzetničke zone u Tomaševcu, a u projektu smo i geoinformacijskog sustava.

PODUZETNIŠTVO
U Tomaševcu se nalazi poslovna zona u kojoj radi nekoliko poduzetnika. – Problem je što ima puno čestica koje su u privatnom vlasništvu i imaju neriješene imovinsko-pravne odnose, što otežava otkup – ističe načelnik.

PRORAČUN
Za ovu godinu donesen je rekordni proračun, najveći od osnutka Općine, u iznosu od preko 10 milijuna kuna. U proračunu se nalazi puno i projekata, od kojih su neki povijesni za Općinu. – Uspijemo li realizirati sve planirano, bit će to vrlo uspješna godina – rekao je Marin Bosilj.

POTPORE
I dalje će se sufinancirati vrtići, isplaćivati jednokratne pomoći za novorođenčad, a potpomagat će se i rad nogometnih klubova, KUD-ova, vatrogasaca i sportsko-rekreacijskih udruga na području Općine. Za sve ove aktivnosti u 2013. je iz proračuna izdvojeno 1,3 milijuna kuna.
 

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje